Šumava

Královský kámen podle pověsti ukrývá bájné vojsko stejně jako hora Blaník

Tak podle Jiráska praví proroctví Sibylino, které uvádí na dvacítku míst, kde na doby těžké čekají oddíly knížecích bojovníků - toto poslání má mít i Boubín, Hadí Hora u Blatné, kopec Svidník u Černovic, ale i právě Královský kámen v šumavských hvozdech u Stachů. Tím ovšem pověsti zdaleka nekončí.

Nádraží Černý Kříž milují turisté i černé kočky

Osm let zelo prázdnotou vlakové nádraží v Černém Kříži na Šumavě. Na cestující tu čekala jen oprýskaná lavička na zanedbaném peróně. Letos v květnu se ale nádraží dočkalo proměny. A to tak výrazné, že bylo nominováno na nejkrásnější nádraží v České republice. Zasadil se o to spolek s názvem Na návštěvě.

I méně známé šumavské kopce poskytují skvělý výhled

Slunné počasí každý víkend přiláká na Šumavu tisíce turistů a některá parkoviště praskají ve švech. Ne každý ale patří mezi příznivce turistiky, při níž si často připadáte jako na Václaváku.

Jaký je původ a symbol šumavských kohoutích křížů?

V oblasti obce Stachy je možno najít ukázky lidového kovářského umění, spojené s vírou a čerpající z příběhů Nového zákona. Tyto zcela atypické artefakty se dochovaly v počtu tak nicotném, že i prsty jedné ruky převyšují jejich počet.

Z Vítkova hrádku vyhlíželi pohraničníci, zda se neblíží imperialistický narušitel

Území kolem lipenské přehrady a odtud na východ i na západ bylo po druhé světové válce hraničním pásmem. Zvláště na Šumavě byla „čára“ neprodyšně uzavřena a střežena vojsky.

Nová naučná stezka na Šumavě povede po břehu i mokřady

Kolem jednoho z nejvýše položených českých rybníků Olšina, který leží nedaleko šumavské Horní Plané, vznikne nová naučná stezka. Návštěvníkům má zpřístupnit nejen národní přírodní památku Olšina, ale také ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000.

Turisty na šumavské Černé jezero vozí vláček

Novou atrakci letos pro turisty připravila šumavská Železná Ruda. K Černému jezeru se nyní zájemci mohou vypravit speciálním silničním vláčkem, který vyjíždí ze Železné Rudy. O novinku je podle místního starosty Michala Šnebergra velký zájem.

Treehouse - Vyhlídkový posed v korunách stromů u Volar

První vyhlídkový posed v koruně stromu (treehouse) na Šumavě se nachází 3 km od šumavského městečka Volary. Je zde možné pozorování přírody i neobvyklé ubytování.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Nové Údolí je nádherný kousek Šumavy na konci světa

Tady se musel zastavit Anděl Páně při putování zemskou marností. Zeleň lesů se ve valérech přetavuje v zeleň horských luk, Studená Vltava protékající hranicí mezi Čechami a Bavorskem je průzračná, ve dně narezlá, voda se protahuje po železité hornině.

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko (též Jezírko U pralesa) je splavovací nádrž. Nachází se na Kaplickém potoce, na jižním svahu Boubína v nadmořské výšce 925 m.

Krajem zaniklých šumavských obcí, mlýnů, starých hřbitovů a studní

Malebná krajina horního toku Blanice jen v okolí Blažejovic je hotovým rájem pro milovníky přírody a vzpomínek na časy, kdy Šumava byla plná sklářských hutí, mlýnů, i bezproblémového soužití příhraničních národů. I zde, stejně jako na celé Šumavě, najdeme několik připomínek po válce zaniklých obcí.

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

Létající ryby na Šumavě se již brzy předvedou návštěvníkům

Kousek od Borových Lad, po silnici vedoucí na Knížecí pláně, se nachází areál pstruhové líhně, provozované Správou NP a CHKO Šumava. I když je známá pod názvem pstruhová, odchovávají se zde další druhy ryb, navázaných na potřebu čisté proudící vody.

Obnovená Liščí bouda v zaniklém Kristiánově, který armáda zapálila před vstupem wehrmachtu

Slávu českého skla dostali do povědomí světa šumavští hutníci. Majitel panství v Jizerských horách hrabě Kristian Clam-Gallas si uvědomil, že má stejné podmínky. Domluvil se se sklářem Johanem Leopoldem Riedlem na založení huti. Sklářská osada vznikla v roce 1775 a dostala jméno po svém dobrodinci.