Články na téma Zámky

Kostel Filipa a Jakuba ve Chvojně

Pozdně románský kostel stojí na místě, které je nedaleko zámku Konopiště a v minulosti býval součástí tohoto panství. Dnešní podobu získal po úpravách v roce 1904, které na přání Františka Ferdinanda d'Este provedl Josef Mocker. Pozoruhodné jsou zdejší neobyčejné středověké fresky.

Zámek Petrkov u Havlíčkova Brodu

Zámek v Petrkově u Havlíčkova Brodu je místem, kde žil básník a grafik Bohuslav Reynek. V budově sídlí Památník národního písemnictví, který zde plánuje vytvořit Česko-francouzské centrum. Hlavním cílem je vytvořit živé místo pro setkávání.

Naučná stezka Netopýřím parkem

Jeden kilometr dlouhá naučná stezka vás seznámí s bohatou historií bývalého lamberského panství, ale především se životem rozsáhlé letní kolonie netopýrů, která žije na půdě zdejšího zámku.

Mimo turistické hledáčky. Mezi neobjevenými skvosty Česka jsou zámky i muzea

Pražský hrad nebo malebné centrum Českého Krumlova znají asi všichni turisté. Existuje však řada míst, která jsou přehlížená, opomíjená a během normálních časů ne tolik frekventovaná. Seznam 42 takových skvostů zveřejnila ve čtvrtek agentura CzechTourism. Nachází se na něm řada zámků či muzeí, štola, kryt nebo klášter.

Zámek Nemilkov u Velhartic

Zámek Nemilkov je renezančně barokním sídlem postaveném na zbytcích středověké gotické tvrze. Zámek je nemovitou kulturní památkou, zapsanou na seznamu „památek v ohrožení“. V současné době prochází totální rekonstrukcí.

Modříny u zámku Favorit v Šindelové

Modříny u Favoritu tvoří dvouřadá alej čtyř památných stromů. Dříve rostly v řídké smrčině okolo lesní cesty, která vedla původní oborou k zámečku, směrem k Jindřichovicím. Modříny opadavé bývalo vidět už zdaleka, ale poté, co smrky vzrostly, nejsou již modříny dominantní.

Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy má tři věže a prostřední z nich je vlastně místní rozhledna. Můžete vyjít po vřetenovém schodišti do zámecké hodinové věže a prohlédnout si krajinu z ptačí perspektivy.

Zřícenina zámku Kostelní Bříza

Zřícenina zámku ve vesnici Kostelní Bříza u Březové pochází z 18. století a stojí v areálu poplužního dvora. K zámku přiléhá i zámecký park chráněný jako kulturní památka.

Bývalý zámeček a osada Cikánka u Radotína

Původně hospodářský statek vyrostl nad osadou Cikánka roku 1906. Fantazie místních obyvatel jej opředla mnoha pověstmi a domněnkami. Nejčastěji byl považován za lovecký zámeček, který byl postaven ruským šlechticem v 18. století. Dnešní budova není původní.

Bývalý zámeček Katzelsdorf

Dnes již zaniklý zámeček v Lednicko-valtickém areálu sloužil jak jako obydlí hajného i jako lovecký zámeček. Stavba vznikla v rámci krajinných a architektonických úprav na počátku 19. století. Zbořena byla v 50. letech minulého století.

Zámek Vilémov

Základy zámku sahají do roku 1120, kdy tato budova sloužila jako jeden z největších benediktinských klášterů ve střední Evropě. Původním zakladatelem tohoto kláštera byl opat jménem „Vilém“, od něhož byl odvozen název pozdějšího zámku i vesnice – „Vilémov“.

Přírodní památka Zámky

Přírodní památka Zámky se rozkládá na východně orientovaných svazích Vltavy mezi ústím Drahaňského potoka a osadou Zámky.

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase je umístěna u žďárského Starého Dvora. Jedná se o první vytvořenou sochu Michala Olšiaka v okolí Žďáru z roku 2005. Dojít k ní se dá buď úvozem od Klafaru nebo Dvorskou ulicí od zámku rodiny Kinských. Z místa je pěkný výhled na město Žďár a Zelenou horu.

Naučná stezka z Bojkovic na Nový Světlov

Lesní správa Luhačovice vybudovala v podhůří Bílých Karpat v rámci Programu 2020 naučnou stezku z Bojkovic ke gotickému zámku Nový Světlov. Naučná stezka nese název Bojkovice – Světlov.