Články na téma Zámky

Zámecký park Šilheřovice

Po vybudování rozsáhlého zámku v klasicistním stylu nechal kolem něj Johann Friedrich Eichendorff kolem roku 1820 založit park jehož základní dřevinou byl v souladu s rodovým znamením Eichendorffů dub.

Zámecký park v Raduni

Zámecký park v Raduni u Opavy má dnes opět podobu, jakou měl před staletími. Rozlehlý anglický zámecký pochází z dvacátých let 19. století. Málo které místo nabízí tak úchvatný pohled na zámek.

Nový zámek Chodová Planá

Zámek byl postaven na počátku 20. století za hraběte Hanse Ernsta von Berchem–Haimhausena podle projektu vídeňského architekta R. Feldscharka. Zámek je kvalitním a slohově čistým příkladem pseudobaroka. Kolem se rozkládá anglický park.

Zámek Strážovice

Barokní zámek ve Strážovicích náleží k drobným šlechtickým sídlům, která byla na Kyjovsku postupně budována od 17. století v souvislosti se zvýšením komfortu v oblasti bydlení nové šlechty.

Kaple Nejsvětější Trojice ve Strážovicích

Původně zámecká kaple pochází z poloviny 18. století a najdete ji přímo naproti zámku. Průčelí zdobí sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána a sv. Anny.

Malý zámek s velkou duší. Jizvy po minulém režimu vzal na Stránově čas

Na zámek Stránov se vydáme do obce Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Návštěvníky láká především svým pohádkovým vzezřením. Oslňující je též výhled na zdejší viadukt, na nějž se nám naskytne úchvatný pohled již při příjezdu do obce. Prohlédnout si ho lze z jiné perspektivy i shora po vystoupání na zámeckou gotickou věž. Stránov patří rodině Šimonků, kteří se, jak je vidno, o svůj majetek starají s láskou a péčí.

Zámek Bzí

Zámek byl původně vybudován jako tvrz a první zmínky o něm pocházejí již ze 14. století. Vidět ho můžete také v několika filmech. V roce 1979 se tu natáčel legendární film Zlatí úhoři, v roce 1993 pak Svatba upírů.

Zámek Dolní Lukavice

Trojkřídlý barokní zámek postavený Jakubem Augustonem pro hraběte Ferdinanda z Morzinu. Letohrádek sloužil především k odpočinku šlechty a procházkám zahradou.

Česko má vlastní kus Itálie. Překrásný zámek byl darem z lásky

Průčelí zámku zdobí sgrafitová fasáda s arkádou. Památka postavená po vzoru italských renesančních paláců ohromí svými rozměry a vzdušností, ale také prostorným nádvořím před vstupem. Stačí se přitom otočit a návštěvník stane tváří v tvář domu, ve kterém se narodil jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů Bedřich Smetana. Malebná Litomyšl má ale podobných es v rukávu hned několik.

Zámek Bezděkov – dílo architekta Ignáce Vojtěcha Ullmanna

Původní bezděkovský zámek byl postaven v roce 1737 na místě gotické tvrze, Vzhledem ke svému umístění pod úrovní dna Hořejšího rybníka byl obehnán vodním příkopem a celá stavba umístěna na dřevěné piloty.

Zámek Chvalkovice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ místo, kde pobývala Barunka Panklová

Šlechtické sídlo bylo postaveno na místě bývalé tvrze ze 14. století. Současnou podobu zámek získal při přestavbě ve 30. letech 20. století. Zajímavostí sídla je, že v něm pobývala Barunka Panklová.

Zámeček Schönwald – letní sídlo rodu Haugwitzů

Letní zámeček náměšťských Haugwitzů postavený v bývalé bažantnici v letech 1827-29 a zasvěcený Přátelství a Múzám.

Zámek Hranice

Prohlédnout si zámek Hranice mohou návštěvníci při mimořádných prohlídkách, které se konají při speciálních událostech. V přízemí zámku, které je volně přístupné veřejnosti, se nachází informační centrum, muzeum, kavárna a informační panely znázorňující průběh rekonstrukce zámku.

Zámek Skřivany

Památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku vznikl na místě starší renesanční tvrze. V druhé polovině 19. století byl přestavěn do současného vzhledu architektem Josefem Niklasem ve stylu anglické tudorovské neogotiky.

Hrobka rodu Kouniců v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz

Zrekonstruovaná hrobka se nachází v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz, který je spjat zejména s rodem Kouniců.