Články na téma Řeky

Jižní Čechy se chlubí cyklostezkami

Se začátkem turistické sezony láká Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) návštěvníky na vyhlášené cyklostezky a cyklotrasy. Cyklisté se mohou vydat na více než 10 tisíc kilometrů značených cyklotras, což je nejvíce ze všech krajů republiky. Oblíbené cyklostezky vedou například podél Vltavy nebo po hrázi lipenské vodní nádrže.

Tajemná Kampa: Nejužší ulička, vodník i zelená oáza

Malá Strana, známá také jako Menší Město pražské, patří k nejkrásnějším pražským čtvrtím. Za vycházku stojí v každé roční době, mimořádně krásná je zasněžená nebo naopak rozkvetlá. V polovině března, kdy jsme se na procházku vydali, můžeme zažít oboje. K vycházce jsme zvolili jednu z jejích nejkrásnějších částí, ostrov Kampa. Od Malé Strany ho odděluje Čertovka, krátký vltavský kanál s neopakovatelnou atmosférou.

Malovaná skála u Mladotic

Malovaná skála se tyčí nad údolím řeky Střely, daleko od lidských sídel. Je z ní krásný výhled do kraje, na jižní Manětínsko. Návštěvníci se mohou zapsat do vrcholové knihy.

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify

U obce Herlify v nivě řeky Šlapanky se nachází lužní les a mokřadní louky. V lužním lese převažuje olše lepkavá a vrby, doplněné keřem střemchou obecnou, v podrostu se vyskytují ohrožené rostliny, např. Ďáblík bahenní, bledule jarní a další.

Nejen vltavskými vyhlídkami živ je turista v srdci skal u Teletína

Úžasné vyhlídky na vltavské meandry, z nichž zvláště jedna je nadmíru známá a navštěvovaná, představují hlavní turistické cíle u středočeského Teletína, části obce Krňany. Ovšem nabídka tím není zdaleka vyčerpaná.

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal

Nová lávka pro pěší přes řeku Dyji je symbolem spolupráce národních parků Podyjí a Thayatal a umožňuje turistům seznámit se s unikátním prostředí tak, jak jej vytváří sama příroda – bez hranic.

Cyklotrasa podél řeky Olše v českopolském příhraničí

Cyklotrasa č. 10 se vine podél řeky Olše a nabízí jedinečné zážitky. O tom svědčí její oblíbenost. V soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje se umístila na 2. místě. Ze sedla kola návštěvníci mohou poznat krásy i zajímavosti českopolského příhraničí – Těšínského Slezska.

Přístaviště Poděbrady pro rekreační plavbu i osobní lodní dopravu

V Poděbradech vzniká u řeky Labe nové přístaviště. Dokončeno má být v červnu 2023. Bude sloužit jak malým rekreačním plavidlům, tak také jako přístav osobní lodní dopravy. Sloužit tak bude široké veřejnosti.

Naučná stezka Ohře v Lounech

Krátká procházka podél Ohře od Jiráskových mlýnů k Loutkovému divadla, kde na třech informačních panelech najdete informace o řece Ohři, břehovém porostu a stavbách na stezce.

Avantgardní lávka přes Labe u Aldisu v Hradci Králové

Nový most pro pěší a cyklisty tzv. Lávka u Aldisu v centru města spojuje přes řeku Labe Smetanovo nábřeží se zónou u kongresového centra Aldis.

Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie

Klokoty jsou bývalou samostatnou obcí, která v současnosti patří k místní části města Tábor. Ve 13.  století bychom zde našli pouze gotický kostelíček, dnes tomuto místu zcela dominuje klokotský klášter spolu s poutním kostelem Panny Marie. A kde vzaly Klokoty svůj název? Přisuzuje se buďto staroslovanskému výrazu pro „klokotání“ řeky, nebo hojně se vyskytujícímu klokočovému keři na klokotské stráni, který tu dnes již nespatříme.

Vrch Křemín a naučná stezka skřítka Křemínka

Výrazný vrch Křemín (244 m n. M.) najdete mezi obcemi Třeboutice, Zahořany a Křešice nad řekou Labe. Během času zde stávalo opevnění i barokní pevnost. Na vrchol, odkud je vidět daleko do kraje, vede z Křešic naučná stezka skřítka Křemíka.

Naučná stezka Těrlické mokřady

Stezka vede lužním lesem a mokřady lemujícími horní záchytnou část Těrlické přehrady a břehy říčky Stonávky. Deset informačních tabulí přibližuje jak řeku Stonávku, tak živočichy a rostliny, pro které jsou mokřady a luhy domovem.

Hradiště Chyše

Hradiště na vrcholu ostrožny nad řekou Střelou bylo pravděpodobně obýváno v době železné, v 6. až 5. století př.n.l., a pak ve středověku, v 10. století. Na místě se nachází zbytky valů a dalších terénních nerovností.

Geologická zahrada v Dolních Počernicích

V geologické zahradě najdete vystavené vzorky hornin, které se běžně nacházející na území hlavního města a jeho blízkého okolí. Prohlédnete si horniny vzniklé rozsáhlou sopečnou činností, balvany vytažené z ústí řeky nebo říčních pláží.