Články na téma Řeky

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.

Smetanova vyhlídka u Třebsína – údolí Vltavy jako na dlani

Smetanovu vyhlídku naleznete u osady Třebsín, vysoko nad Štěchovickou přehradou. Byla vybudována roku 1974 vysoko nad hladinou Vltavy k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Podle místních legend sem Smetana rád chodíval a nechal se inspirovat k druhé části své symfonické básně Má vlast (Vltava).

Mráz a sníh vytváří na Šumavě tu pravou zimní atmosféru

Kdo v těchto dnech zavítá na Šumavu, rozhodně neprohloupí. Dostatek sněhu, zamrzající řeky a sluneční paprsky dělají z tohoto pohoří ledové království.

Bruslení v Podolském přístavu

Podolský přístav, o rozloze cca 2,6 ha, slouží jako kotviště sportovních lodí. Od Vltavy je oddělen 300 m dlouhou hrází. Když na Prahu uhodí silné mrazy, stává se oblíbeným místem pražských bruslařů.

Smetanova vyhlídka, Máj, Bednář: skvosty nad Svatojánskými proudy, kde se psaly dějiny trampingu

Ze Štěchovic do Třebenic vede podle Vltavy, v místech, kde divoce hřměly Svatojánské proudy, po úbočích skal turistická stezka. Řeka je líná, mírná, i když při poslední povodni řvala jako Kraken urvaný ze řetězu. Tady se rodilo trampské hnutí, starší než historie novodobého státu.

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Přírodní památka Modřanská rokle, kterou prochází také naučná stezka, bývala už v 19. století oblíbeným výletním místem Pražanů. Vznikla během čtvrtohor při zahlubování vltavského údolí a jejích přítoků.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Pamětní deska pramenů Vltavy z roku 1970 je umístěna jinde, než řeka pramení

Nebylo to dáno neznalostí milovníků této naší krásně řeky, ale dobou, kdy ke skutečným pramenům neměli turisté i milovníci našich hor a řek přístup, jelikož se místo nachází pár stovek metrů od hranice v zapovězeném pásmu.

Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli

Projížďka na loďce korytem řeky přímo pod náměstím nebo v úzké uličce lemované starými měšťanskými domy. Takový kousek italských Benátek bude v dohledné době nabízet i malé české městečko na Střední Moravě.

Místo, kde byl postřelen Král Šumavy, turistické trasy sice míjejí, je ale snadno k nalezení

Jedná se o lokalitu mezi obcemi Borová Lada a Kvilda, nedaleko Františkova. V květnu 1950 zde unikl legendární postřelený převaděč Kilián svým pronásledovatelům. Bizarní viklan Pivní hrnec je s tímto místem spojen stejně jako louka u Teplé Vltavy pod tímto pradávným strážním místem.

Nejznámější pražský ostrov dostal jméno po manželce arcivévody, pro Pražany zůstal Žofínem dodnes

Třináct existujících a devět zaniklých, to jsou počty pražských vltavských ostrovů, neodmyslitelné součásti řeky. Mají svoji zajímavou historii i památky a na rozdíl od centra Prahy nebývají přelidněné. Nabízejí i neopakovatelné pohledy na naši metropoli, kdy lze z jednoho místa obdivovat oba břehy.

Tábor: město památek husitského experimentu i vzdoru proti českým panovníkům

„Protože město, které obsadil, nebylo obklopeno hradbami, vybral místo u téže řeky opevněné přirozenou polohou. Obehnal je hradbami a rozkázal, aby si každý postavil dům tak, jak si dříve zbudoval stan.” (E. S. Piccolomini, Kronika česká).

Hrady na Berounce: pohodlné rezidence i nepohodlná vězení mocných

Berounku, kdysi zvanou po celém toku Mže, lemují na vysokých skaliskách hrady. Některé jsou již značnou dobu rozvalené, ale i tak krásné, tvoří malebnou kulisu na návrších nad oblíbeným vodním tokem. Další, zachovalé, zvou k návštěvám.

Orlík: zámek stojící na místě dřevěné celnice vysoko nad údolím připomínal orlí hnízdo

Na vysoké strmé skále nad hlubokým údolím, kterým se vinula řeka Vltava, byl již v polovině 13. století postaven dřevěný hrádek připomínající orlí hnízdo. Tato podobnost dala vzniknout i jeho jménu: Orlík. Stavba samotná a zejména okolní příroda prošly zásadními změnami, ale název přetrval staletí.

Zámek Lobkovice

Původní dřevěnou tvrz, nacházející se v jihovýchodní části Lobkovic na břeku řeky Labe, nechal přestavět Mikuláš Chudý z Újezda a Lobkovic na rozsáhlejší gotický věžovitý objekt, jehož jádrem se stala třípatrová hranolová věž z lomového kamene.