Články na téma Řeky

Rozhledna Ploučnická vyhlídka

Vyhlídka byla postavena roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Od rekonstrukce v roce 1994 je opět přístupná.

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence

Účelem naučné stezky je informovat o ochraně vzácných rostlinných a živočišných společenstev, lesostepí a lesů v zajímavě členitém údolí meandrujícího toku řeky Rokytné s přilehlými slepencovými skálami. Celková trasa naučné stezky měří 15km a je zde instalováno 12 informačních panelů.

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.

Archeologické naleziště Špitálky ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

V 9. století zde, na samém jihozápadním okraji Starého Města, nad ohybem řeky Moravy, existovalo rozsáhlé sídliště, jehož součástí byl areál významného kostela.

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Ohře láká obojživelníky aneb Na kole i na lodi ve společnosti čtvrté nejdelší české řeky

Ohře (také Ohara, Oharka, německy Eger) - pramení pod horou Schneeberg v Horních Frankách v Bavorsku ve výšce 752 metrů a s 246,5 km toku na území ČR je naší čtvrtou nejdelší řekou. Názvy Ohře i Ohara patrně vzešly z keltského pojmenování Agara (Ag znamená losos, Ara znamená tekoucí voda).

Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Naučná stezka vedoucí po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Vodní nádrž Sedlice

Vodní nádrž Sedlice je přehradní nádrž na řece Želivce u Humpolce. Byla vybudována během let 1921 – 1927 pod soutokem říčky Hejlovky a Jankovského potoka. Slouží k zachycování splavenin a v létě také k rekreačním účelům.

Vodní nádrž Vřesník na řece Želivka

Vodní nádrž Vřesník se nachází u obce Vřesník v údolí řeky Želivka. Přehrada Vřesník je prvotně určena k vyrovnání hladiny a k výrobě elektřiny, ale je také využívána k rekreaci, vodním sportům a sportovnímu rybolovu.

Kokšínský hrádek u Švihova

Zřícenina hrádku (tvrze) na strmém vrchu nad řekou Úhlava, 1,5 km od Švihova. Od konce 15. století hrádek sloužil nejspíše jako předsunuté opevnění nedalekého hradu Švihov. Účelem být ostraha stavidel vodního opevňovacího systému hradu Švihov.

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. Světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.

Pražský Hlahol - klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 - 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Schillerova vyhlídka nad řekou Střela v Chyši

Vyhlídka je pojmenována po básníkovi Fridrichu Schillerovi, který zde má také pamětní desku. Je zde do skály vytesaný nápis a oválný reliéf s portrétem básníka.