Články na téma Muzea

Místní muzeum Býškovice

Víte, kdo to byli legionáři, k čemu se používalo motovidlo a kam se chodívalo "na lízačku"? Odpovědi naleznete v Místním muzeu v Býškovicích, které nabízí dvě prohlídkové expozice.

Pamětní síň ThDr. Jaroslava Studeného

V místě barokní fary církve římskokatolické v Bělotíně vznikla stálá muzejní expozice, která mapuje životní dráhu papežského preláta Mons. Doc. ThDr. Jaroslava Studeného.

Petrovické muzeum v doškové chalupě

Unikátní doklad lidového stavitelství je došková chalupa v Petrovicích na Znojemsku. Jedná se o jednu ze tří dochovaných doškovic v Jihomoravském kraji, keré patří mezi významné památky lidové architektury. V objektu se nachází rovněž expozice domkářského stavení.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Bezdružická lokálka Pňovany - Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka - samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany - Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Brněnské muzeum vystavilo venuši, hlavu Kelta a meteority

Tři klenoty českých archeologických sbírek spatří na jednom místě návštěvníci Moravského zemského muzea. Do pevných a pečlivě střežených vitrín v Dietrichsteinském paláci dnes kurátoři za doprovodu policejního komanda uložili Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a železné meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovicích. Zůstanou tam do konce září.

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435mm) na úzký (600mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Pamětní síň Jaroslava Fraňka v Nezabudicích

Pobočka Muzea T. G. M. Rakovník vznikla v roce 1997, kdy byla na Jaroslavem Fraňkem postavené restauraci Rozvědčík u řeky Berounky slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná tomuto významnému nezabudickému rodákovi, statečnému legionáři a odbojáři.

Galerie Samson Caffeé v Rakovníku

Nekuřácká kavárna s možností nákupu drobných předmětů, která je zároveň výstavním prostorem pro krátkodobé výstavy menšího rozsahu převážně regionálních výtvarníků, literární a hudební autorské večery, autogramiády a prezentační akce Muzea T. G. M. Rakovník.

Centrum Caolinum - expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Muzeum Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Muzeum československého opevnění 1936-38 Pohansko je umístěno v lehkém objektu (LO) vzor 37, typ A-120N, který se nalézá v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V interiéru si prohlédnete dobovou výstroj a výzbroj, ruční ventilátor a několik zbraní.

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Pohádkové bludiště v Jaroměři

U Muzea magie v Jaroměři vzniklo zábavné bludiště o velikosti 10 x 20 metrů. Přístupné veřejnosti bude od 1. září 2014, celkově dokončeno a opět otevřeno bude v dubnu 2015.

Od koloniálu po gynekologii, vše najdete v jedinečném muzeu řemesel v Letohradu

Zubní vrtačka na nožní pohon, pouhý pohled na ni a vytrhané zuby budí hrůzu, staré školní lavice s kalamářem. Nad katedrou visí portrét císaře i prezidenta. Vesnická hospoda s celodřevěnou lednicí, v níž se na kře ledové chladilo pivo.

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud.