Články na téma Hrady a zámky

Rozkvetlá Červená Lhota voní na každém kroku

Zámek Červená Lhota je neodmyslitelně spjat s hudební pohádkou o Zlatovlásce (1973). Scéna, kdy k zámku na loďce přijíždí princ Jiřík (Petr Štěpánek), aby odtud svému králi přivezl zlatovlasou pannu (Jorga Kotrbová), je pro milovníky české kinematografie zkrátka nezapomenutelná. V dnešních dnech si romantickou scénu jako z pohádky kvůli nízké hladině vody nestřihneme. Kouzlo tím však zámek ani trochu neztrácí.

Městská památková rezervace Kadaň

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Mezi nejcennější památky patří gotický hrad, městské opevnění s Mikulovickou bránou, budova radnice či kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí.

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961. Dominantou města je zámek, jehož areál je třetí největší v republice. Na náměstí ve tvaru lichoběžníku se nachází mnoho středověkých měšťanských domů.

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno byla vyhlášena v roce 1989. Tvoří ji kompaktní historické centrum, množství starších staveb včetně kostelů, hradu Špilberku nebo Augustiniánského kláštera. Zástavba je doplněna činžovními domy v historizujícím a secesním stylu 19. století a řadou soch, kašen a parků.

Hrádek u Nechanic: Východočeský kousek Anglie slaví výročí

Zámek se nachází třináct kilometrů západně od Hradce Králové a kvůli jeho podobě se mu říká „kousek Anglie ve východních Čechách“. Letos je to rovných sedmdesát let od zpřístupnění veřejnosti, zároveň se připomínají také významná výročí rodu Harrachů, kteří si toto letní lovecké a reprezentativní sídlo nechali postavit. Během prohlídky jsme procházeli tajnými dveřmi, objevili jedinečné vytahovadlo a zjistili, že se tu natáčely nejen pohádky, ale třeba i film Z pekla se slavným Johnnym Deppem.

Lipnický hrad je opředen pověstmi. Místní poklad střeží kostlivec s diamantovýma očima

Lipnický hrad byl postaven na skalní vyvýšenině, z níž lze dohlédnout až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Je opředen několika tajemnými pověstmi, které nám nedají spát. Ať už třeba o rytíři Samsonovi, zazděné Kateřině či tajné místnosti plné bohatství. Uchvátí nás také hradní věž s nezapomenutelným výhledem, gotická kaple, zbrojnice, rozsáhlé sklepení a mnohé další.

Rychnovský zámek prošel obnovou za 104 milionů

Rychnovská Hradčana se přezdívá zámku v Rychnově nad Kněžnou. Zejména pro jeho malebnou polohu nad městem. V červnu se jeho návštěvníci po třech letech opět podívají do kostela Nejsvětější Trojice, který spolu s dalšími částmi zámku prošel velkou revitalizací za 104 miliony korun. S financováním pomohla Evropská unie, stát i Královéhradecký kraj.

Zřícenina hradu Petrohrad

Zřícenina hradu Petrohrad (Petršpurk) ze 14. století se nachází na zalesněném skalnatém vrchu Všech svatých nad obcí Petrohrad, v okrese Louny. V polovině 19. století byla část rekonstruována na romantickou zříceninu s překrásným výhledem. Hrad je na seznamu kulturních památek České republiky.

Na gotické zřícenině Karlův hrádek zahájí sezonu

O nadcházejícím víkendu se slavnostně otevře gotická zřícenina Karlův hrádek nedaleko Hluboké nad Vltavou. Zříceninu ze 14.  století založil Karel IV. Jako osobní sídlo. Po staletí byla tato památka téměř zapomenuta. Až parta nadšenců založila před několika lety spolek s názvem Karlův hrádek, oslovila starostu Hluboké nad Vltavou a s pomocí archeologů a dalších vrací kulturní památce původní krásu gotického hradu.

Zámek Přílepy na Kroměřížsku

V Přílepech na Kroměřížsku se nachází neorenesanční zámek – jednopatrová jednokřídlá budova, která stojí v zámeckém parku, zhruba uprostřed obce. Zámku vévodí na západní straně věž spojená se zámeckou budovou. V současné době prochází rekonstrukcí.

Pevnostní kostel se otevřel veřejnosti. Po 60 letech od ničivého požáru

Po takřka šedesáti letech od ničivého požáru střechy nad presbytářem v roce 1964 se o víkendu otevřel veřejnosti kostel sv. Jiří v Horním Slavkově na Sokolovsku. Je výjimečný tím, že je takzvaným kostelním hradem, který plnil v době husitských válek i obrannou funkci města. Svým pevnostním charakterem je jedinečnou a vzácnou památkou.

Zřícenina hradu Kamýk vypráví pověst o půvabné růži i ohnivém přízraku

Ačkoliv není veliká a do jejích útrob nelze nahlédnout, oplývá krásnými výhledy do dalekého okolí. Kamýcká zřícenina je zasazena do malebného kraje Českého středohoří a nalezneme ji ve stejnojmenné obci přibližně pět kilometrů od Litoměřic. Zřícenina se vypíná na čedičové skále v nadmořské výšce 382 metrů. A proč se jí vlastně Kamýk říká? Jde o staročeské synonymum pro skálu či kámen. Uznejme tedy, že pro tento hrad byl název vybrán zcela příhodně.

Karlštejn zpřístupnil zasypaná místa

Nejnavštěvovanější středočeská památka, hrad Karlštejn dokončuje rozsáhlou rekonstrukci. Část nádvoří je zatím ještě obehnána plechovými zábranami, stále tu pracují mnozí dělníci, ale po 20.  dubnu by se mělo vše dokončit a návštěvníci budou vstupovat i do nových, dříve zasypaných prostor hradu.

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Projděte se s dětmi okolo zámku Konopiště. V turistickém informačním centru Benešov nebo Konopiště obdržíte mapu a křížovku. Pokud splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku, dostanete za ni malou odměnu. Délka trasy je 5 km a jedná se o lehkou trasu pro děti od pěti let.

Zámek Kněžice u Sušice

V obci Petrovice u Sušice se nachází zámek Kněžice. Budova byla secesně upravena na počátku 20. století, dlouhá léta zde sídlil domov seniorů. Současní majitelé v budově pořádají koncerty vážné hudby.