Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Chodské tradice, ale i výhledy z hradní věže jsou v nabídce domažlického muzea

Založení muzea v Domažlicích se datuje k roku 1883, o Velikonocích 1931 se přesunulo do nyní užívaných prostor Chodského hradu. Od roku 1992 probíhala rozsáhlá rekonstrukce, při níž v roce 1995, krátce před jejím dokončením, vypukl noční požár, kvůli němuž bylo poškozeno na 130 vystavovaných předmětů.

Tipy na víkend: Zajeďte do Plzně za kulturou a ochutnejte rybí hody v Dobříši

Ať už posloucháte radši rockovou hudbu, nebo vaše uši dávají přednost jazzu, obojí si můžete dopřát v uvolněném čase víkendu na některém z probíhajících hudebních festivalů. Jestli vás spíš honí mlsná a chcete ochutnat něco dobrého, nabízejí se dobříšské rybí hody nebo přehlídka moravských a českých piv na Jesenicku.

Na Ovčím vrchu dostali sedláci daleko větší nakládačku než u Chlumce

Bílá kaplička ve svahu Ovčího vrchu naproti zřícenině hradu Krasíkova (Švamberku) označuje místo, kde bojovaly v roce 1680 skupiny sedláků proti císařskému vojsku. Vzbouřenci neměli šanci, mnoho jich padlo. Přesto se o selské vzpouře na Bezdružicku téměř neví, památník zná málokdo.

Muzeum každodennosti Chříč

V prvním patře sladovny bývalého pivovaru v Chříči se nachází neobvyklé Muzeum každodennosti. V interaktivní expozici jsou k vidění věci, se kterými zcela běžně pracovali naši předkové, ale my už jen nejasně tušíme, k čemu sloužily.

Zámek Horšovský Týn je skutečným klenotem západních Čech

Ne neprávem je zámek označován za západočeský Český Krumlov. Vzhledem ke své rozsáhlosti a vybavenosti nabízí návštěvníkům čtyři stálé okruhy. Spousta exponátů a architektura od gotiky přes renesanci k 19. století jsou doslova pastvou pro oči a ducha milovníků historie a umění.

Zámek Svojšín

Zámek se nachází na horním konci návsi obce Svojšín. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Na zámku se nachází také Turistická ubytovna.

In-line dráha v Kralovicích

Víceúčelovou in-line dráhu ve sportovním a rekreačním areálu Kralovice mohou využívat nejen bruslaři, ale také cyklisté, případně v zimě i vyznavači běhu na lyžích.

Naučná stezka cesta jediného boha Potvorov - Mariánská Týnice

Hlavním motivem celé stezky je křesťanství, seznamuje návštěvníky s dějinami křesťanství, rytířských a mnišských řádů. Stezka začíná v Potvorově, odtud vede přes Bílov a Červenou horu až do Mariánské Týnice.

Návštěvou zámku Červené Poříčí pomůžete k jeho záchraně

Prohlídka zámku Červené Poříčí je především exkurzí do objektu, kde je možno vidět, kam až se dostal stav mnohých památek. A také jaký sisyfovský úkol je navrátit jim tvář a půvab, znetvořené nikoliv neúprosným zubem času a erozí jako u staletých zřícenin, ale způsobených lhostejností a neúctou k odkazu předků.

Zbirožský dvůr - aktivní odpočinek všemi smysly pro malé i velké

Příjemné výletní zastavení na vašich cestách autem, vlakem, na kole nebo pěšky. Zbirožský dvůr naleznete v blízkosti dálnice D5 na trase Praha - Plzeň a vlakové zastávky Kařez, na křižovatce cyklistických tras, v klidném a čistém prostředí CHKO Křivoklátsko.

Vyhlídka na Zelené hoře u Srní

Menší dřevěná konstrukce s prostorem k rozhledu i k příjemnému posezení láká k vyhlídce na Zelené hoře nedaleko Srní.

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda - Vyšší Brod

Šumavská magistrála, to jsou dlouhé kilometry nekonečnými lesy a pastvinami přes desítky zaniklých osad. Tato páteřní cyklotrasa měří 163,5 km a je vedena po silnicích i účelových komunikacích.

Bunkry kolem Stříbra: Když už jsme se nebránili, poskytly lidem práci

Megatuny betonu svázané železnými armaturami. Na předválečné opevnění narazíte všude, na hřebenech hor, v městské zástavbě nebo na březích vodních toků. Řada pevnůstek, lidově zvaných řopíky, tvoří například plzeňskou čáru.

Hracholuská přehrada s nádechem nonšalantní prvorepublikové atmosféry

Téměř 20 kilometrů brázdí motorová loď Plzeň hladinu vodní nádrže vzduté na řece Mži u Stříbra a končící nad Plzní. Údolí zpočátku poměrně úzké se ke koruně hráze rozšiřuje, na obou březích stojí stovky chat, ve výsledném součtu tisíce. Některé nahuštěné, jinde soliterně pohozené na skále.

Bezdružické parní léto zaveze turisty za specialitami podle sto let starých receptů

O víkendu 20. a 21. června proběhne na Konstantinolázeňsku tradiční akce Bezdružické parní léto. Vedle možnosti svézt se vlakem taženým parní lokomotivou nebo setkat se s prvorepublikovým četníkem budou moci návštěvníci také ochutnat speciality podle receptů z počátku minulého století.