Hrady a zámky v oblasti Pardubický kraj

Silueta Kunětické hory už z dálky zve k návštěvě hradu

Kunětická hora je charakteristickou dominantou východočeského Polabí vzniklou třetihorní činností země. Díky své siluetě a monumentálnímu postavení v krajině byla osídlena již v období pravěku.

Putování po památkách Lanškrouna

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích, která sídlí na pardubickém zámku, představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se zde pořádají výstavy. Galerie organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny.

Na zámku v Moravské Třebové lze zadarmo spatřit poklady i alchymisty

Již několik let se zámek v Moravské Třebové připojuje ke Dnům evropského dědictví a nabízí návštěvníkům slevy nebo i vstupy zdarma do některých zámeckých expozic. Následující víkend je možné využít bezplatné vstupné hned do dvou okruhů. Čtěte více »

Hurá za vláčkem

Na trase pěšího výletu Českomoravským pomezím poznáte renesanční zámek a další krásy historického města Moravská Třebová i okolní přírodu a technické památky. Kromě procházky systémem Hřebečských důlních stezek s rozhlednou a vyhlídkovými plošinami se svezete také vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Po stopách loupeživých rytířů

Na vyvýšenině kousek od Svitav stával ve 13. století hrad loupeživého rytíře Bedřicha ze Šonburku, který se vydal na scestí a podlehl mámení lehce nabytého bohatství. Do obcí, které rytíř při svých výpravách ohrožoval, vás zavede jedna z tras cyklovýletů po turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

V šesti aktivně strávených dnech poznáte historická města i malebnou přírodu turistické oblasti Českomoravské pomezí, která vám jistě přiroste k srdci. Trasy vás zavedou do Litomyšle, Poličky a Svitav, navštívíte zámek v Nových Hradech, Toulovcovy maštale nebo rozhlednu na Kozlovském vrchu.

Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku

Přijeďte strávit cyklovíkend na Českomoravské pomezí. Kromě prohlídky historického města Moravská Třebová a místního renesančního zámku, se svezete unikátní úzkokolejnou železnicí, uvidíte sportovní letiště, dějiště Mistrovství Evropy v akrobatickém létání, a navštívíte zříceninu hradu Cimburk.

Tipy na víkend: Strašidelné prohlídky na Lukově, Letohradu a Husitské slavnosti

Víkend slibuje příjemné teplé počasí. Vydejte se na hrad Lukov či Letohrad na večerní strašidelné prohlídky nebo na středověké hry na Rotštejn. Sobotní večer bude patřit prohlídkám také v ostravské zoo. Na Olomoucku budou skákat světoví skokani na lyžích na evropském poháru. Milovníci historie se mohou podívat za husity do Horních Počernic na Husitské slavnosti.

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Jarní výlet do Litomyšle za sgrafity od Josefa Váchala a na psaníčkový zámek

Jedním z měst, která se mohou pochlubit bohatou historií, slavnými rodáky i turisticky atraktivní přítomností, je východočeská Litomyšl. Je spojena se životem hudebního skladatele Bedřicha Smetany, spisovatele Aloise Jiráska, vlastenky a kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové nebo například originálního malíře a grafika Josefa Váchala.

Život a smrt (nejen) starých Slovanů přibližuje výstava na zámku v Pardubicích

Nevelká výstava v pardubickém zámku představuje veřejnosti život Slovanů a nejcennější archeologické nálezy na území východních Čech ze 7. až 11. století. Trochu zavádějící je její název, slovo starých neeuvokuje věk jejich aktérů, protože vykopávky odkryly i hroby novorozenců a dětí.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. Století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. A 19. Století. V zámecké expozici najdete, mimo jiné dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým hudebním životem.