Hrady a zámky v oblasti Pardubický kraj

Kuňka bývala obřím třešňovým sadem, plody se vyléčil syn mocného Viléma z Pernštejna

Kuňka říkají místní důvěrně Kunětické hoře, kterou mají předestřenu jako na talíři. Z roviny u Pardubic se najednou tyčí čedičový suk z polabské roviny takřka nepatřičně. V tom je právě kouzlo přírody, že na placce dokáže vyhrbit brd. A na brdu hrad husitského hejtmana Bořka z Miletínka.

Kam o víkendu s dětmi: Navštivte dílny, ozdobte si perníčky, vyrobte si ozdoby

Advent je v plném proudu a předvánoční atmosféru a klid si můžete vychutnat s dětmi třeba na tvořivých dílnách. Budou se péct perníčky, vyrábět přáníčka nebo ozdoby. Adventní zvyky a tradice našich předků si budete moci připomenout třeba ve skanzenech Zubrnice či Veselý kopec, s obyčeji jiných zemí se seznámíte na zámku Karlova Koruna.

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku

Zřícenina hradu Žumberka je nejstarší nemovitou kulturní památkou v naší obci. Místo lákalo a dodnes láká poutníky, milence, malíře, trampy, turisty a všechny romanticky laděné duše.

Na hradě Svojanov se potkáte s postavami z pověstí

Na oblíbeném hradě se návštěvníci vydají za tajemnem. Správa hradu naplánovala na pátek 26. a na sobotu 27. října Svojanovské stíny.

Tipy na víkend: Vyrazte na hody. Zvěřinové, jablečné nebo česnekové

Třetí zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla. Mlsouni si mohou vybírat z opravdu pestré škály food festivalů a kulinářských slavností. Vyrazit lze třeba na jablečné pochoutky na zámek ve Ctěnicích nebo zvěřinové hody v Klokočné. Jídlo pak doplňují vinobraní, která se konají napříč celou zemí, třeba na Pražském hradě nebo na Kunětické hoře.

Památník Zámeček - Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií - najdeme v Pardubicích. V současnosti Spolek Zámeček usiluje o zápis na seznam národních kulturních památek.

Pardubický zámek se stal součástí svatojakubské poutní cesty

Pardubický zámek se stal součástí svatojakubské poutní cesty do španělského města Santiago de Compostela. Před vstupní Labskou branou byla ve středu 27. června umístěna pískovcová deska se stylizovanou svatojakubskou mušlí. Zařazení zámku na jednu ze tří tras v České republice by mohlo napomoci zájmu turistů o národní kulturní památku, uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Zámek Chroustovice

Rokokový zámek Chroustovice slouží v současné době Odbornému učilišti. I přesto je zámek přístupný, je zde možné uspořádat společenskou akci s rautem nebo si pronajmout tenisové kurty.

Zámek Pohled

Bývalý klášter cisterciaček, přestavěný na zámek, při pravém břehu Sázavy je nejvýznamnější památkou obce Pohled. V současné době je v soukromém vlastní a postupně ožívá.

Hrad Svojanov má pro výletníky dárek

Návštěvnická sezóna na Svojanově ještě zdaleka nekončí. Navíc správa hradu pro milovníky historie, kteří navštěvují památky i v chladnějších měsících, připravila lákavou nabídku.

Zámek Veselí nad Úhlavou

Na místě zámku stála od 2. poloviny 14. století středověká tvrz, kterou po roce 1863 nechal přestavět tehdejší vlastník František Stadion-Thannhausen. Za využití starších konstrukcí tu vystavěl romantický zámek.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Zřícenina hradu Ronov u Adamova

Zbytky hradu Ronova se nacházejí na kopci nad údolím řeky Svitavy, při silnici Adamov – Útěchov. Stavbu připomínají jen zbytky zdiva a pomyslné zbytky hradby.

Zámek Ronov nad Doubravou

Jedná se o třípodlažní stavbu podélného tvaru s centrálním klenutým vchodem. Budova dřívějšího zámku byla stržena v roce 1823 a roku 1825 postavena nová, tzv. Úřednická.

Dětské hřiště u hradu Svojanov

Na hradě však vědí, jak děti rozptýlit. Správa památky pro ně pořídila nové hřiště.