Tipy na výlety v pohoří Orlické hory

Malá rozhledna doplnila hradu Lanšperk chybějící věž. Vidět jsou z ní i Orlické hory

Bezvěžový hrad, respektive mohutná plášťová zeď, jež z něho zbyla, stojící nad údolím tiché Orlice, sluje Lanšperk. Král Přemysl Otakar II. V krajině Orlické mnohé hrady kázal zakládati, Němci osídliti, na místech vymýcených a vykácených. Tak vznikl i Lanšperk.

Kavárna Neratov

Příjemná kavárna přímo pod kostelem v Neratově zve na šálek výborné kávy Power Cofee a na regionální produkty z Orlických hor.

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu - za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem

Orlické hory a Podorlicko se řadí mezi jednu z nejatraktivnějších cyklodestinací v rámci České republiky. Díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, která převyšuje i republikový průměr, si zde přijde na své opravdu každý.

Suchý vrch v Orlických horách: ideální místo i pro výlet do historie

Suchý vrch je místo, kde můžete strávit celý týden na dovolené, nebo jen jeden den. Je zde celá řada možností pro turistické či cyklistické výlety.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. Nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Rozhledna Žernov u Babiččina údolí

Rozhledna Žernov se nachází ve stejnojmenné obci mezi Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Je vysoká dvacet čtyři metrů a na její vyhlídkovou plošinu vede dvaadevadesát schodů. Po výstupu se otevírá jedinečný výhled na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory i Polabí.

Unikátní zvonkohra zve v Deštném do ateliéru, v němž se rodí zvonky i hrnky

Když v Deštném v Orlických horách prší – a nejen tehdy – doporučuji návštěvu Ateliéru Zvonaře a Hrnčířky, který se nachází v chaloupce manželů Jana a Barbory Šedových. K vidění je tu hrnčířská pec i výroba zvonků a zvonů.

Horská chalupa U Kožešníků v Orlických horách

Stylovou horskou chalupu U Kožešníků, s kapacitou 14 lůžek, najdete v Sedloňově v Orlických horách. Ubytovat se můžete ve dvou objektech, horské chalupě nebo v domě s apartmány pro 20 osob (pět apartmánů po čtyřech lůžkách).

Sýpka z 19. století se proměnila ve svět přírody a řemesel Orlických hor

Jsou okamžiky, kdy na zimní dovolené nepřeje počasí nebo vás již nebaví lyžování a další sporty. Pro tuto chvíli jsou v městech i obcích připravena muzea, dílny a další expozice ukryté pod střechou a tudíž v teple a suchu. Jednou z takových je i Sýpka - Muzeum v Rokytnici v Orlických horách.

Rozhledna Na Signálu na Slavíkově u Horní Radechové

V Kladském pomezí na vyvýšenině Signál mezi obcemi Slavíkov a Pavlišov naleznete dřevěnou rozhlednu s ocelovým schodištěm a vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 metrů. Za pěkného počasí je odtud vidět na Broumovské stěny, Orlické hory i Krkonoše.

Malá obec Slavoňov na Náchodsku se od září pyšní národní kulturní památkou

„Za národní kulturní památku se prohlašuje v Královéhradeckém kraji kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí a márnicí ve Slavoňově”. Text uvedený v Nařízení vlády č. 106/2014 Sb., které nabylo účinnosti 1. září letošního roku, dodává dřevěnému komplexu pod Orlickými horami na významu a lesku.

Ateliér zvonaře a hrnčířky v Deštném v Orlických horách

V Deštném v Orlických horách byste neměli minout Ateliér zvonaře a hrnčířky manželů Šedových, před kterým vám každou celou hodinu zahraje jedinečná Deštenská zvonkohra.

Ateliér Renata v Opočně

Při návštěvě podhůří Orlických hor, by jste rozhodně neměli minout Ateliér Renata ve městě Opočno, kterému vládne majitelka Renata Pultarová. Dekorace a design jsou činnosti blízké jejímu srdci.

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla, který disponuje také farou a zvonicí, je v Orlických horách unikátem. Cenná památka lidové architektury má sedlovou střechu, barokní interiér s kazetovými stropy a na dřevě malované obrazy.

Mezi nejvzácnější památky východních Čech se řadí židovský hřbitov v Podbřezí

Když v období mezi 15. a 16. stoletím začali přicházet do kraje pod Orlickými horami židé, bylo to většinou díky majitelům panství. A tak postupně vznikly židovské obce v pěti městech celého regionu a dále v Podbřezí, kde došlo k ustavení jediné obce vesnického charakteru.