Tipy na výlety v okrese Náchod

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.

Kostel sv. Anny ve Vižnově

Barokní kostel sv. Anny se nachází v místní části Meziměstí Vižnov.

Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují

Kostel sv. Prokopa patří mezi skupinu broumovských kostelů. Konají se zde pravidelné bohoslužby, koncerty vážné hudby. Působí zde i místní chrámový sbor.

Brána času v Křinicích

Na břehu rybníka v obci Křinice stojí pískovcová socha ve tvaru brány. Symbolizuje symbiózu krajiny a zdejšího osídlení na obou stranách hranice, spojení Broumovska a Kladska.

Tři prameny Křinice

Tři prameny Křinice – dříve zvané Tři studánky nebo Divoké prameny, najdete v tichém lesním zákoutí s přesličkovým porostem, na modré tur. Trase z obce Studánka (2 km) anebo po modré z Krásné Lípy (3 km). Doporučujeme nepromokavou pevnou obuv, místy je to opravdová divočina.

Zoopark Česká Skalice

Zavítejte do nového zooparku v České Skalici. Chovu zvířat se věnujeme již mnoho let. Snažíme se o odchovy běžných i vzácných živočichů.

Sto let od otevření chaty na Dobrošově, stojí nad mohutným pevnostním pásmem

Na den svatého Václava, 28.  září, se chystá u Jiráskovy chaty na Dobrošově velká sláva. Uplyne sto let od jejího otevření v roce 1923.  Pojmenovali ji po spisovateli Aloisi Jiráskovi (1851–1930), rodákovi z nedalekého Hronova, který byl ve své době velmi váženým mužem a jehož historické romány formovaly po dlouhou dobu národní uvědomění.

Městská památková rezervace Nové Město nad Metují

Historické jádro Nového Města nad Metují je od roku 1970 městskou památkovou rezervací. Zachovaly se části městského opevnění – věž Zázvorka, dělostřelecká bašta, Horská brána. Významnými památkami jsou renesanční zámek, kostel Nejsvětější Trojice, radnice a bývalé masné krámy.

Stálá expozice Bitva u České Skalice 28. 6. 1866

Stálá expozice věnovaná válečnému konfliktu v roce 1866. Některé z vystavených exponátů zapůjčili soukromí sběratelé či další muzea a spřátelené instituce.

Adršpach téměř bez lidí. Skály si lépe užijete mimo sezonu

Krásně odkryté pískovcové skály, které ještě nestihly zarůst jarní zelení, a především možnost toulat se mezi nimi téměř o samotě. O tom si návštěvníci Adršpachu ve vrcholné sezoně mohou nechat jen zdát. Do největšího skalního města ve střední Evropě je přitom možné vyrazit celoročně.

Čapkův mlýn Hronov

Čapkův mlýn doposud stojí v Hronově při hlavní silnici směrem na Polici nad Metují. Po rozsáhlé rekonstrukci je od léta 2022 zpřístupněn a můžete v něm, kromě jiných zajímavostí, navštívit i expozici věnovanou sourozencům Čapkovým.

Zřícenina hradu Červená Hora

Hrad Červená Hora se nachází nedaleko Červeného Kostelce na Náchodsku. Do dnešního dne se z gotického hrádku z druhé poloviny 13. století dochovaly skromné pozůstatky.

Vsetínské vrchy na Valašsku

Vsetínské vrchy (Vsacké vrchy) jsou dalším článkem beskydských hor. Od Moravskoslezských Beskyd na severu je dělí údolí Rožnovské Bečvy. Rekreačními centry jsou Soláň, Bumbálka, na západě Bystřička s vodní nádrží, Velké Karlovice či Horní Bečva. U západní hranice hřebene leží město Vsetín.

Nové Město nad Metují připomínalo při obnově potěmkinovskou vesnici

Nové Město nad Metují je jedním z našich nejhezčích měst. Jméno Nové nosí právem, nechal ho postavit Jan Černčický z Kácova v roce 1501. Vzniklo jako nástupce nedalekého vypáleného Krčína. Ten vypálilo roku 1420 katolické vojsko a od té doby se místo nemohlo vzpamatovat.

Bývalá osada Zadní Doubice v Českém Švýcarsku

Zaniklá hraniční obec Zadní Doubice se nachází na konci Křinického údolí v národním parku České Švýcarsko.