Hrady a zámky v oblasti Olomoucký kraj

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Navštivte stálé expozice či aktuální výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku - muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově.

Zámek Moravec - dopozitář Moravského zemského muzea

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.

Úsovským Zámeckým lesem bloudí duch zavražděného židovského lichváře

Úsov má kromě pěkného a rozsáhlými sbírkami největšího loveckého muzea u nás proslulého zámku ještě jednu historickou památku. Ve městě žila početná židovská komunita, na okraji města stojí obnovená synagoga a rozsáhlý hřbitov. Část byla zničena nacisty, Hitlejugend si tu udělala střelnici.

Jiřího Tunkla, krutého pána na Brníčku, utloukli v Šumperku jeho poddaní

Z rozlehlého hradu Brníčko ležícího mezi Zábřehem a Šumperkem zbylo jen pár romantických ruin na vrcholu vysokého kopce. Patřil moravskému rodu Tunklů, se stříbrnou rybou na modrem poli v erbu. Hrad byl založen poměrně pozdě, uvádí se rok 1350.

Zámek Rájec zve na své rozkvétající kamélie

Provoněné právě kvetoucími kaméliemi jsou skleníky zámku v Rájci na Blanensku, kde tým zahradníků pečuje již přes čtyřicet let o jednu z největších kolekcí těchto rostlin ve střední Evropě. Za tu dobu vyšlechtili 250 nových druhů kamélií.

Helfštýn je připraven na tradiční výšlap turistů

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se chystá na tradiční příval návštěvníků, kteří sem vyrážejí už od roku 1977 vždy první lednovou sobotu na novoroční výstup. Loni jich sem dorazily rekordní bezmála čtyři tisíce.

Hrady na podzim neusínají

O historické památky mají zase o něco více zájem tuzemští návštěvníci. Kasteláni nejnavštěvovanějších hradů v Olomouckém kraji jsou se sezonou spokojeni a brány nezavírají.

Zřícenina hradu Náměšť na Hané

Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.

Historická dubová alej u rybníka Kolečko u Tovačova

Alej věkovitých dubů letních, dosahujících i stáří 500 let dotváří citlivě krajinu mezi tovačovskými rybníky a je přirozenou dominantou přírodního prostředí obklopujícího areál tovačovského zámku.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na řadu historických akcí. Zhlédněte šermířské a rytířské souboje, pokochejte se vystoupením kejklířů. Navštívit můžete třeba slavnosti ve Slaném, hrad Hazmburk či hrad Sovinec. V sobotu se také poprvé vypraví na cestu parní vlaky z Tovačova, kterými se můžete svézt.

Helfštýn bude v sezóně otevřený jen část týdne. Důvodem je rekonstrukce

Hrad Helfštýn, který patří mezi nejvíce navštěvované historické objekty v Olomouckém kraji, bude mít až do konce příštího roku omezenu návštěvní dobu.

Turisté si vyšlápnou na Helfštýn

Brány středověkého hradu Helfštýn u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku se mimořádně otevřou první lednovou sobotu, a to pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si středověké hračky, zabruslete si na kluzišti

Neseďte o prodlouženém víkendu doma a zajeďte si s dětmi třeba na hrad Radyně, kde vám představí středověké techniky výroby hraček. Od pátku si v Teplicích můžete zabruslit na ledovém kluzišti. V jesenických lázních Velké Losiny na ratolesti i rodiče čekají dva dny plné saunování a animací.

Tipy na víkend: Oslavte svatého Martina, pochutnejte si na sladkém

Víkendu tentokrát vévodí sobotní svátek svatého Martina, jemuž je zasvěcena spousta akcí po celé republice. Víno a husí speciality ochutnáte třeba v Kutné Hoře, na hradu Radyně nebo ve Vizovicích. Vyrazit můžete i na festival dortů v hlavním městě nebo na výstavu minerálů v Olomouci.

Věžní hodinový stroj z Městského domu v Přerově po 120 letech ožil na přerovském zámku

Původní věžní hodinový stroj, který byl osazen do věžičky Městského (tehdy Záloženského) domu v Přerově v říjnu 1897, je znovu zpřístupněn veřejnosti na chodbě 2. patra přerovského zámku.