Loštice

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Navštivte stálé expozice či aktuální výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku - muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově.

Muzeum gramofonů v Lošticích

Nejrůznější typy gramofonů si lze prohlédnout v Muzeu gramofonů v Lošticích, které mapuje výrobu v již zaniklé proslulé Tesle Litovel. Jejím autorem je sběratel a obdivovatel gramofonů Vojtěch Vyroubal.

Kameny zmizelých v Lošticích

Kameny zmizelých připomínají židovské rodiny, které našly smrt ve vyhlazovacích táborech. Z Loštic pocházely rodiny Fuchsových a Knöpfelmacherových a kameny jsou usazeny v dlažbě před jejich domy.

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Původně románský kostel se zvonem z roku 1550. Dochované románské fragmenty potvrzují datum původu z počátku 13. století, díky čemuž je kostel nejstarším v regionu. Kostel byl goticky a renesančně přestavěný a upravený v klasicistně-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století.

Kostel Husův sbor Loštice

Neobvyklý novokonstruktivistický kostel Československé církve husitské od stavitele Josefa Sovy byl dostavěný v roce 1933. Nachází se na okraji města u silnice při příjezdu od Mohelnice.

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky - malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km).

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.

Bývalá židovská sladovna v Lošticích

Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století. Sladovna sloužila tehdejší židovské čtvrti.

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 - 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích je umístěn v domě, ve kterém od roku 1911 do roku 1932 trávil léto se svou rodinou významný český knižní ilustrátor, rodák z Bludova, Adolf Kašpar.

Nová muzejní výstava odhaluje detaily pravěké hostiny

Hlavním tématem nové výstavy se v Lošticích na Šumpersku stala pravěká hostina. V expozici návštěvníci uvidí způsoby zpracování potravin a přípravu pokrmů od paleolitu až po příchod Slovanů na české území. Vystaveny jsou nejen nalezené předměty, které lidé v tehdejší „kuchyni” využívali, ale i suroviny a rostliny. Expozice byla v Památníku Adolfa Kašpara zahájena ve čtvrtek. Potrvá až do 24. dubna.

Kam o víkendu s dětmi: Na deskohrátky do Klimkovic, za betlémy do Šumperka

Jestliže vaše ratolesti nebudou mít plné ruce práce s psaním dopisu Ježíškovi, vezměte je bruslit na pražské kluziště nebo tvořit do výtvarné dílny v Ostrově. Betlémy ze dřeva, keramické hlíny i dalších materiálů uvidíte například ve Slavkově, Lošticích a Šumperku.