Okres Prachatice

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

JUDr. Otakar Kudrna byl sběratelem historických a národopisných památek, které ukládal ve svém domě na náměstí v Netolicích. V roce 1940, po smrti Kudrny, který odkázal městu své soukromé sbírky, vzniklo Muzeum Dr. O. Kudrny.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

Židovský hřbitov ve Volarech

Ve Volarech je na samostatném židovském hřbitově pohřbeno 96 převážně židovských žen. Dnes je zde umístěn pietní památník a hřbitov je zapsán na seznamu židovských památek.

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Bohumilická alej

Asi 6 km severně od města Vimperk v Jihočeském kraji se nachází Bohumilická alej. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic. Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými. Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.

Muzeum Volary - expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří "Pochod smrti", "Staré Volary ve fotografii" a "Zlatá stezka". Další výstavní expozicí s názvem "Dětský ráj" je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.

Albatros Hotels & Resorts v Prachaticích

Albatros Hotels & Resorts nabízí v Prachaticích dva hotelové komplexy - Hotel Albatros Relax a Albatros Active, které disponují celkem 69 pokoji. Kromě ubytování poskytují i wellness služby a sportovní vyžití.

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

Svatopetrská stezka v Prachaticích

Svatopetrská naučná stezka prochází městem Prachatice a jeho blízkým okolím. Je pojmenována podle cílového místa stezky, kostela svatého Petra a Pavla ve Starých Prachaticích.

Ve Strážném si stavějí repliku svého hradu Kunžvartu

Bývalý hraniční přechod Strážný vnímáme většinou nabídkou asijských trhovců a jeho okolí postáváním domácích i nedomácích dívek z blízkých „penzionů“. Někdejší veledůležitou osadu Kunžvart přejmenovali koncem 50. let na Strážný, to už byla v zakázaném pásmu a z velké části zdemolována armádou.

Za strážci a skvosty šumavské Zlaté stezky

Pro následující výpravu do podhůří i nitra šumavských hvozdů jsme vybrali tři cíle: Prachatice, vrch Libín a hrad Kunžvart. Šumavských strážců a zejména skvostů však najdete na staré kupecké stezce, která později dostala název Zlatá, mnohem více.

Městys Strážný s kaplí Panny Marie Pomocné

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834.

Zámek Vimperk - muzeum knihtisku, skla a šumavské přírody

Muzeum na zámku ve Vimperku vystavuje sbírky z historie města, knihtisku a sklářství, jež tento region proslavilo. Budova slouží také jako sídlo Správy NP Šumava, proto zde nechybí expozice o šumavské přírodě.