Okres Prachatice

Čertova zeď byla nebezpečným místem na prastaré stezce z Čech do Lužice

Zajímavým přírodním útvarem nedaleko Kotle, malé vsi v Podještědí, je skalní stěna nazvaná Čertova zeď. Pojí se k ní dávná pověst o sázce sedláka z nedalekého Zábrdí s čertem. Sedlák čertu slíbil svou duši, když dokáže do kuropění přes noc postavit zeď od Ještědu až k Bezdězu.

Ve Vlachově Březí jsou nejen nejhezčí holky, ale i další pozoruhodnosti

Známý song Rybitví kapely Yo Yo Band zpropagoval tuto obec na Prachaticku v souvislosti s krásou místních paní a slečen stejně jako před časem, a vlastně dodnes, oblíbený film Drahé tety a já, jehož sekvence se zde v roce 1974 natáčely.

Zříceninu Osule, též Vitějovice zvanou, dnes již neskrývá neprostupné houští

Zbytky hradu ze sklonku časů vlády Přemyslovců se nacházejí na nevysokém vrchu nad obcí Vitějovice, podle níž má právě Osule i alternativní jméno. V roce 2012 díky aktivitě místních došlo k vyčištění části prostor bývalého hradu a tak je dobře k vidění nejen půdorys hradu.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.

Zázračný pramen, putující soška a vodník - to vše je spojeno s Magdalenkou

Nedaleko Volar na stráni pod lesem stojí jeden z drobných klenotů barokní architektury, ideálně spjatý s šumavskou přírodou, ba i tajemným děním i výskytem pohádkové bytosti v pověstech zmiňovaný. Jako mnoho jiných povstal z popela ohně lhostejnosti a vandalismu nedávných let a opět zdobí krajinu.

Torza kaplí, boží muka, kaple a kapličky krášlí cesty na Prachaticku

K malebnosti kraje zemí českých i moravských přispívají v krajině rozseté drobné sakrální památky, dříve sloužící k prostému pomodlení robotníků cestou na pole, dnes mnohdy ve stínu lípy skýtající příjemné místo k odpočinku znaveného turisty, či inspiraci pro krajinnou tvorbu malíře nebo fotografa.

Ekoagrofarma Hájná Hora

Eko agro farma Hájná Hora se nachází nad historickým městem Vimperk na úpatí Boubína na Šumavě s krásným výhledem na historickou část města a okolní přírodu.

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického

Historický dům na Masarykově náměstí č. 89 v samém centru Třeboně patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému. Dnes zde naleznete Centrum třeboňského rybníkářství se zajímavou expozicí o rybníkářství a význačných osobnostech, které k tomuto řemeslu patří.

Přemyslovský hrad nad Netolicemi zmiňovala již Kosmova kronika

Jedno z nejstarších měst jihu vlasti se kromě památek, tvořících městskou památkovou zónu, může pochlubit i novodobě rekonstruovaným dřevěným hradištěm ranně středověkého typu, budovaným od roku 2004 dobovými technikami s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů.

Šumavské Kvildy, čert házející žabí vajíčka a zaniklé obce v okolí

Kvilda je zčeštěný výraz pro pláně nebo horské nivy. Původně se místa nazývala Gefilde, Němci jim říkali pláně. Osady Aussergefield, „venkovní“ Kvilda a Innergefield „vnitřní“ po našem Horská Kvilda se po likvidaci Bučiny a Knížecích plání staly nejvýše položenými obcemi České republiky.

Ski areál České Žleby - lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. Najdete jej 10 km od města Volary.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy.

Po proudu Otavy od Sušice po Rabí

Sušice, zvaná též brána Šumavy (stejně jako Prachatice, Vimperk nebo Klatovy - záleží, odkud návštěvník k tomuto pohoří míří), je malebné město na horním toku kdysi zlatonosné Otavy, na jehož rozvoji se dále v minulosti podílela i blízkost Zlaté stezky.

Dub Emy Destinové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.