Tipy na výlety v oblasti Kraj Vysočina

Bolzanova studánka

Bolzanova studánka se nachází v lese u obce Těchobuz, na trase naučné stezky Po pamětihodnostech Těchobuze. Pojmenována je po Bernardu Bolzanovi, který v obci působil v letech 1830 – 1841.

Zámek Těchobuz

Základem zámku je tvrz ze 14. století, která byla v letech 1786-98 rozšířena a upravena v pozdně barokním slohu. Okolo prochází trasy naučných stezek Mozaika krajiny a Po pamětihodnostech Těchobuze.

Hornická voliéra v Ostravě-Přívoze

V Ostravě-Přívoze naleznete jedinou dochovanou hornickou voliéru. Horníci v ní chovali kanáry, které brali s sebou do dolů, kde dokázali detekovat metan.

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě z Loyoly

Bývalý jezuitský kostel svatého Ignáce z Loyoly je barokní perlou Jihlavy! Byl postaven v letech 1683-89 italským stavitelem Jacopo Braschou. Rozměrnou nástropní fresku namaloval v roce 1717 Karel Töpper, zajímavý ilusivní oltář je dílem Adama Lauterera, Josefa Kramolina a Františka Moldingera.

Městská naučná stezka v Humpolci

Nově aktualizovaná naučná stezka s názvem „Po stopách historie“ prochází historickými částmi města Humpolec, její trasa měří zhruba 2,5 km a obsahuje 12 panelů.

Po stopách posledního vlka – naučná stezka na Vysočině

Naučná stezka Po stopách posledního vlka vede po krásné krajině CHKO Žďárské vrchy. Na sedmi zastaveních představí přírodní, historické i sportovní zajímavosti.

Samoobslužný bar Jelení studánka

Samoobslužný bar Jelení studánka nabízí osvěžení při toulkách po CHKO Žďárské vrchy.

Hrobka rodu Lobkowiczů v Netíně

Hrobka je postavena severně od kostela Nanebevzetí Panny Marie na kopci Horka v novogotickém slohu. Navrhl ji architekt Augustin Prokop v letech 1869 – 1871 na přání kněžny Leopoldiny z Lobkowicz. Stavba je dvoupodlažní z cihlového režného zdiva.

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.

Modráskova naučná stezka

V Jimramovských Pavlovicích se můžete vydat na zajímavou naučnou stezku, která vás provede fascinujícím světem modráska očkovaného.

Naučná stezka města Svratka – historie a příroda

Tato trasa naučné stezky je vhodná pro všechny, kteří chtějí objevit historii města Svratka, poznat typická místní řemesla a prozkoumat jeho přírodní krásy.

Malířská stezka ve Svratce

Svratka a její nádherné okolí je již dlouhá léta vyhledávané pro svou krásu malíři krajináři. Mnoho z nich náš kraj svími díly proslavilo. Pojďme se podívat po místech, která malíři zachytili ve svých dílech a uchovali jejich ráz do dnešních časů.

Městská památková rezervace Telč

Historické jádro města ležící mezi dvěma rybníky je od roku 1970 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu UNESCO. Centrem rezervace je podlouhlé náměstí s měšťanskými domy a rozsáhlý areál renesančního zámku.

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Veveří navštívil i Winston Churchill. Kdysi poničený hrad je dnes národní kulturní památkou

Hrad Veveří leží na skalním ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky, pouhých 20 kilometrů od Brna. Je jedním z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů a díky tomu, že leží nedaleko centra města a Brněnské přehrady, je oblíbeným výletním cílem. Ačkoli bychom to dnes na první pohled neřekli, patřil donedávna k jednomu z nejvíce poškozených a zanedbaných hradů na Moravě.