Tipy na výlety v oblasti Kraj Vysočina

Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Jana Křtitele v Jihlavě byl postavený krátce před rokem 1200. Přestavba v roce 1270 dala kostelu raně gotickou podobu a sloužila světským účelům. Za dob husitských válek byl poničen a další přestavby přinesly renesanční a nakonec barokní vzhled.

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor. Geopark bude slavnostně otevřen 18. 5. 2024.

Vodní elektrárna Hněvkovice

Vodní elektrárna Hněvkovice je součástí vltavské kaskády. Byla postavena v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Národní přírodní památka Strážník – naleziště hvězdovce

Na vrchu Strážník u Bystré nad Jizerou se nachází naleziště hvězdovce, unikátní krystalografické formy křemene. Žijí zde i některé chráněné druhy rostlin a živočichů, například lýkovec jedovatý, svízel okrouhlolistý či hruštičku menší, resp. Jestřába lesního, krahujce obecného či veverku obecnou.

Vojenská kaple Jihlava

Bývalá vojenská kaple v Jihlavě je unikátní svými militaristicko-válečnými motivy. Krásné secesní malby z válečného roku 1916.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Melafyrové skalní městečko v Bystré nad Jizerou

Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově“ se ukrývá evropská rarita – melafyrové skalní město. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.

Přírodní památka Přední skála

Jedná se o oblast s mrazovými sruby a kamennými poli nedaleko obce Cejle. Zahlédnout tady můžete na kostřavu lesní, kapraď samec či pitulník horský. Ze živočichů se zde vyskytují datel černý, strakapoud velký, výr velký a další.

Krásná Hora nad Vltavou láká na viklan opředený pekelnou pověstí

Krásná Hora nemá svůj název jen tak pro nic za nic; opravdu je tu krásně. Městečko se nachází například poblíž největší vodní nádrže Orlík nebo nedaleko hradů a zřícenin, jako jsou Zvíkov či Vrškamýk. Tento kraj je vyhledávaným místem pro nadšené turisty i milovníky cyklistických výletů a vyhlídek, kterých je okolo Vltavy opravdu mnoho. Jeho okolí se pyšní rozsáhlými loukami i lesy plnými zvěře.

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Sražená voda – spojnice dvou povodí

Hydrologická zajímavost se nachází v místě evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Naši předkové – mlynáři a hamerníci zde vytvořili umělý kanál se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Mohli tak regulovat množství vody tekoucí daným korytem.

Kaple sv. Jiří v Bělotíně – Lučicích

Na návsi u bývalé školy v Bělotíně – Lučicích stojí malá kaple sv. Jiří.

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.

Naučná stezka Jinošovské studánky

Stezka vede malebnou krajinou bývalé Jindřichovské obory s 11 studánkami, o které se dlouhodobě a pečlivě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení.