Tipy na výlety v oblasti Kraj Vysočina

Vrchol Křovina ve Žďárských vrších

Křovina (830 m), druhý nejvyšší vrchol Žďárských vrchů na Českomoravské vrchovině je skrytý klenot, který stojí mimo turistické značky, ale je snadno dostupný z nedaleké červené trasy mezi Lisovskou skálou a Malinskou skálou.

Církevní památka v Nové Cerekvi je středoevropským unikátem

Městys Nová Cerekev poblíž Pelhřimova většinou projedete, aniž byste zaznamenali, že se tu nalézá, trochu zastrčená stranou dění, jedinečná církevní památka. Je jí unikátní synagoga, která nemá ve střední Evropě obdoby.

Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Jana Křtitele v Jihlavě byl postavený krátce před rokem 1200. Přestavba v roce 1270 dala kostelu raně gotickou podobu a sloužila světským účelům. Za dob husitských válek byl poničen a další přestavby přinesly renesanční a nakonec barokní vzhled.

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor.

Vodní elektrárna Hněvkovice

Vodní elektrárna Hněvkovice je součástí vltavské kaskády. Byla postavena v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Národní přírodní památka Strážník – naleziště hvězdovce

Na vrchu Strážník u Bystré nad Jizerou se nachází naleziště hvězdovce, unikátní krystalografické formy křemene. Žijí zde i některé chráněné druhy rostlin a živočichů, například lýkovec jedovatý, svízel okrouhlolistý či hruštičku menší, resp. Jestřába lesního, krahujce obecného či veverku obecnou.

Vojenská kaple Jihlava

Bývalá vojenská kaple v Jihlavě je unikátní svými militaristicko-válečnými motivy. Krásné secesní malby z válečného roku 1916.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Melafyrové skalní městečko v Bystré nad Jizerou

Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově“ se ukrývá evropská rarita – melafyrové skalní město. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.

Přírodní památka Přední skála

Jedná se o oblast s mrazovými sruby a kamennými poli nedaleko obce Cejle. Zahlédnout tady můžete na kostřavu lesní, kapraď samec či pitulník horský. Ze živočichů se zde vyskytují datel černý, strakapoud velký, výr velký a další.

Krásná Hora nad Vltavou láká na viklan opředený pekelnou pověstí

Krásná Hora nemá svůj název jen tak pro nic za nic; opravdu je tu krásně. Městečko se nachází například poblíž největší vodní nádrže Orlík nebo nedaleko hradů a zřícenin, jako jsou Zvíkov či Vrškamýk. Tento kraj je vyhledávaným místem pro nadšené turisty i milovníky cyklistických výletů a vyhlídek, kterých je okolo Vltavy opravdu mnoho. Jeho okolí se pyšní rozsáhlými loukami i lesy plnými zvěře.

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Sražená voda – spojnice dvou povodí

Hydrologická zajímavost se nachází v místě evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Naši předkové – mlynáři a hamerníci zde vytvořili umělý kanál se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Mohli tak regulovat množství vody tekoucí daným korytem.

Kaple sv. Jiří v Bělotíně – Lučicích

Na návsi u bývalé školy v Bělotíně – Lučicích stojí malá kaple sv. Jiří.