Hory v oblasti Jihočeský kraj

Přírodní památka Tejmlov

Přírodní památka chrání především druhově bohaté kosené louky s typickým výskytem flóry i fauny pro šumavské podhorské oblasti. V roce 2009 byla lokalita zahrnuta mezi Evropsky významné lokality a od roku 2023 je ochrana rozšířena na přírodní památku.

Hora Javorník u Vacova

Javorník (1066 m) se nachází nad stejnojmennou osadou, spadající pod obec Vacov. Jde o nejvyšší vrchol Javornické hornatiny, která leží mezi Kašperskými Horami, Nezdicemi na Šumavě a Stachy. Rád sem chodíval i šumavský spisovatel Karel Klostermann, po němž byla pojmenována rozhledna na vrcholu.

Zřícenina kaple Panny Marie Pomocné na Novohradsku

Zřícenina kaple se nachází uprostřed pastvin severně od částečně zaniklé vesnice Janova Ves v Novohradských horách.

Zlověstné pověsti i ztracená vesnice. Šumavský Ždánov vyzařuje tajemnem

Šumava je plná záhad, které po staletí zůstávají ukryté před našimi zraky. Ohromná magická síla vystupující z nitra kopců nás stále přitahuje. Vydejme se tedy na jedno z mnoha takových míst, a to na Ždánov.

Šumavská vyhlídka u obce Čejkovy

Vyhlídka s lavičkou slibuje výhledy na pošumavskou krajinu.

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.

Na Šumavu za nejkrásnějším vrcholem. A pak ještě dál na hranici tří států

Nekončící výhledy do dáli, rozmanité kamenné útvary a nádherná nedotčená příroda. To vše nabízí Třístoličník, který je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Vystupuje z pohraničního hřebene západně od Trojmezné hory, asi 10 kilometrů západně od Nové Pece, a vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na samotném vrcholu skalní vyvýšeniny je vybudováno vyhlídkové místo.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Netopýři v Amálině údolí

Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.

Okno na Kašperk – fotopoint s výhledem na hrad

Originální fotku z výletu na hrad Kašperk pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno“. Ze správného úhlu je z něj výhled na ikonický šumavský hrad.

Z kamenné střechy Novohradských hor do údolí k levádě a vodopádu

Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.

Krásu šumavských kopců si můžete vychutnat i nedaleko Sušice

Sušice je příjemné a hezké město, jehož okolí poskytuje hodně zážitků pro milovníky přírody a Šumavy. Vydejme se tedy na jednu z mnoha cest.

Vodní elektrárna Polka u Horní Vltavice

Mezi nejvýznamnější technické památky na Šumavě patří dochovaná malá vodní elektrárna Polka u Horní Vltavice. Elektrárna z roku 1912 pracuje celoročně v bezobslužném provozu.

Naučná cyklotrasa Pamětí Novohradska

Cyklostezka v malebném prostředí Novohradských hor a přilehlých regionech na obou stranách česko- rakouského pomezí poukazuje na zapomenutá místa v kraji a dění v nich. Okruh dlouhý 54 km spojuje 19 zastávek s panely informujícími o vážné, i té méně vážné historii jednotlivých míst.