Hory v oblasti Jihočeský kraj

Javoří Pila na Šumavě

Zaniklá osada Javoří Pila se nachází při soutoku Javořího a Tmavého potoka. Původně zde stávala pila, která zpracovávala dřevo z okolních lesů, a hájovna. Po ukončení provozu pily se z místa stal oblíbený výletní hostinec U Tetřeva s noclehárnou.

Přírodní památka Prameniště Pohořského potoka

Prameniště Pohořského potoka se nachází v blízkosti obce Pohoří na Šumavě. Jedná se o přírodní památku.

Přírodní památka Pohoří na Šumavě

Chráněnou lokalitu najdete u obce Pohoří na Šumavě.

Skiareál Pancíř u Železné Rudy na Šumavě

Menší lyžařský areál s dvou úsekovou sedačkovou lanovku vedoucí na vrchol Pancíř. K dispozici je sjezdovka na vrcholu hory Pancíř o délce 800 metrů a sjezdovka Hofmanky o délce 1600 metrů. Svahy jsou vhodné pro lyžaře, snowboardisty, rodiny s dětmi i pro sáňkaře.

Pěší okruh okolo Nicova

I na Šumavě jsou místa, kde jste určitě ještě nebyli. Vydejte se na našlapaný okruh z Nicova přes Klostermannovu rozhlednu a Středisko enviromentální výchovy.

Ski areál Javorník na Šumavě

Lyžařský areál na Javorníku je ideálním místem pro rodiny s dětmi, nebo pro ty, kteří se zimním sportům teprve začínají věnovat. Můžete zde využít tři vleky: Tatrapomu, dětský a provázkový.

Klenot české krajiny, ze kterého se tají dech. Mrznout tu může i během léta

Na nekonečných šumavských pláních se nachází jedno z nejstudenějších a nejvlhčích míst u nás. Jde o Jezerní slať, kde je v zimě klidně i třicet stupňů pod nulou.. Pod bod mrazu však klesá teplota dokonce i během léta. Toto rozsáhlé vrchovištní rašeliniště najdeme v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou.

Přírodní památka Tejmlov

Přírodní památka chrání především druhově bohaté kosené louky s typickým výskytem flóry i fauny pro šumavské podhorské oblasti. V roce 2009 byla lokalita zahrnuta mezi Evropsky významné lokality a od roku 2023 je ochrana rozšířena na přírodní památku.

Hora Javorník u Vacova

Javorník (1066 m) se nachází nad stejnojmennou osadou, spadající pod obec Vacov. Jde o nejvyšší vrchol Javornické hornatiny, která leží mezi Kašperskými Horami, Nezdicemi na Šumavě a Stachy. Rád sem chodíval i šumavský spisovatel Karel Klostermann, po němž byla pojmenována rozhledna na vrcholu.

Zřícenina kaple Panny Marie Pomocné na Novohradsku

Zřícenina kaple se nachází uprostřed pastvin severně od částečně zaniklé vesnice Janova Ves v Novohradských horách.

Zlověstné pověsti i ztracená vesnice. Šumavský Ždánov vyzařuje tajemnem

Šumava je plná záhad, které po staletí zůstávají ukryté před našimi zraky. Ohromná magická síla vystupující z nitra kopců nás stále přitahuje. Vydejme se tedy na jedno z mnoha takových míst, a to na Ždánov.

Šumavská vyhlídka u obce Čejkovy

Vyhlídka s lavičkou slibuje výhledy na pošumavskou krajinu.

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.

Na Šumavu za nejkrásnějším vrcholem. A pak ještě dál na hranici tří států

Nekončící výhledy do dáli, rozmanité kamenné útvary a nádherná nedotčená příroda. To vše nabízí Třístoličník, který je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Vystupuje z pohraničního hřebene západně od Trojmezné hory, asi 10 kilometrů západně od Nové Pece, a vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na samotném vrcholu skalní vyvýšeniny je vybudováno vyhlídkové místo.