Hory v oblasti Jihočeský kraj

V Železné Rudě stojí za návštěvu také muzea

Šumavská hraniční Železná Ruda je výchozím místem k mnoha výletům, ať již to jsou Čertovo a Černé jezero, vystoupání, či vyvezení se lanovkou k rozhlednám na Špičáku a Pancíři, rizikem dnes není ani překročení státní hranice do sousední bavorské části obce.

Okolí malé šumavské obce nabízí nejen krásnou přírodu, ale i dávná tajemství

Zvláště pak její okolí je prodchnuto něčím zvláštním, co sem člověka opakovaně přitahuje. Řeč je o jihočeském Nicovu, který se nachází u silnice z Kašperských Hor do Stach.

Rozhledna Poledník: výhledy i vojenská historie

Šumavská rozhledna Poledník u Prášil neláká jen na výhledy, ale také na dvě nové expozice a jednu výstavu. Návštěvníci se díky nim dozvědí zajímavosti z vojenské historie, obnovy tamějšího lesa i života spisovatele Karla Klostermanna.

Bike škola Gravity Academy na Špičáku na Šumavě

Biková škola na šumavském Špičáku zaměřená na osvojení základních i pokročilých technických dovedností jízdy na horském kole s tradicí od roku 2010.

Bledulový ráj v údolí romantického Pekla

Zažít alespoň jednou za život Peklo s velkým P bych v bledulové době přál všem lidem dobré vůle. Pekel je u nás poměrně dost, známé je třeba Peklo mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, další je u Lipníka nad Bečvou, u Kropáčovy Vrutice, u Raspenavy je také jedno. I na Šumavě, tam je vedle Pekla i Nebe.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Šumavou bez lyží aneb Když sníh ne a ne napadnout

Protože na sníh je letošní zima spíše skoupá, není od věci přibalit si na hory turistické boty. Zvlášť na Šumavě, která je místy protkaná sítí širokých cest a nemá tak náročná převýšení jako některá severní pohoří, si lze pohyb v zimní přírodě užít i bez lyží. Jen je třeba počítat s tím, že výkyvy počasí terén poněkud komplikují.

Šumavské podhůří

Poznejte pohoří Šumavské podhůří s nejvyššími vrcholy Libín (1094 m), Kleť (1087 m), Žebříkový kámen (1066 m), Plešný (1066 m), Malá Kleť (1044 m). Inspirujte se k výletům po okolí v podhůří Šumavy!

Krásná příroda a smutná historie šumavské Bučiny

Přečkala dvě světové války, hospodářské krize, veškeré rozmary počasí včetně obrovských přívalů sněhu, avšak osudnou se jí nakonec stala obrana socialismu a míru.

Hrad Kašperk je klenotem šumavských lesů

Částečná zřícenina se siluetou dvou masivních hranolových věží vystupujících z tiché šumavské krajiny. To je hrad Kašperk, který si získá srdce každého návštěvníka. Okouzlil nejen turisty, ale také filmaře, a díky tomu jej známe i z oblíbené vánoční pohádky.

Rozhledna Kraví hora u Hojné Vody – Kühberg

Věž na vrchu Kraví hory v Hojné Vodě dnes slouží jako vysílač i jako rozhledna. Výstupem po ocelovém schodišti na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů se vám naskytne výhled na okolní Novohradské hory, část Šumavy a za dobrého počasi i na Alpy.

Rozhledna Hoslovice u Strakonic

Rozhledna byla zpřístupněna v roce 2005 a pyšnit se může výškou 50 m. Vyhlídková výška je však pouze 29 m. Z rozhledny je možné vidět Šumavu, Boubín, Bobík, Javorník nebo Temelín.

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov.

Rozhledna Kbíl

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Z ochozu dohlédnete na Šumavu anebo na město Strakonice. Rozhledna je volně přístupná.

Rozhledna Vysoký Kamýk

Nově zrekonstruovaná rozhledna měří 46 metrů. Uvidíte vrcholky Šumavy, Novohradských hor nebo Středočeskou pahorkatinu.