🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kostel sv. Anny na Annabergu

Anenský vrch byl již odedávna oblíbeným místem nedělního setkávání zejména mládeže z farnosti a jejího okolí. Pro zvyšující se počet poutníků byl roku 1770 vystavěn důstojný chrám z kamene. V roce 1970 byly poutě zakázány a místo začalo chátrat, od roku 2002 jsou opět poutě obnoveny.

Naučná stezka Anenský vrch v Andělské Hoře

Naučná stezka Anenský vrch je dlouhá 3 km, má 6 zastavení a seznámí vás se zajímavostmi Andělské Hory a okolí. Začíná u autobusového stanoviště a končí na Anenském vrchu u kostela sv. Anny.

Rašeliniště Paterák ve Slavkovském lese

Rašeliniště Paterák je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny na uzemí CHKO Slavkovský les. Nachází se zde rozlehlé porosty rašelinných smrčin s borovicí blatkou, na otevřených plochách místy najdete rosnatku okrouhlolistou, suchopýr pochvatý nebo klikvu bahenní.

Půjčovna elektrokoloběžek v Praze

Zpestřete si víkend, nebo dovolenou půjčením našich elektrických koloběžek, zažijete a uvidíte více a ještě se při tom skvěle pobavíte!

Zimní stadion Žamberk

Žamberk zastřešil zimní stadion a nové sportoviště na konci ledna 2025 otevřel pro veřejnost. Můžete si sem přijít zabruslit.

Alej habrů na Hlavní třídě v Havířově

Habrová alej zaujme hned při vjezdu do města jako velkolepý lem Hlavní třídy. Vznikala postupně od roku 2008, kdy město začalo nahrazovat původní lipovou alej.

Kouzelná Habrová alej v Rokytnici

Kouzelná tak trochu tajemná Habrová alej nacházející se v okolí v zámecké zahrady v Rokytnici u Přerova.

Poutní alej z Olomouce na Svatý Kopeček

Zhruba 300 let slouží poutníkům i dalším návštěvníkům Svatého Kopečka cesta z Olomouce lemovaná historickou alejí, která vede přímo k bazilice. Alej vznikala v několika etapách od roku 1680 do roku 1752.

Platanová alej u pivovaru v Protivíně

Protivínská pivovarská alej byla vysazena v roce 1835 jako třířadá alej. Naleznete zde 59 platanů javorolistých, jejichž obvody měří 160 až 310 cm. Krásné místo se dočkalo ocenění Alej roku.

Běžecký lyžařský areál Vodník ve Vimperku

Strojově upravované tratě pro běžecké lyžování se nacházejí u Autokempu Vodník ve Vimperku. Využívají je jak rekreační sportovci, tak i závodníci z lyžařských klubů. Areál je také osvětlen, takže umožňuje i večerní lyžování.

Lovení na dírkách ve Víru

V severských zemích je rybáři oblíben lov ryb na dírkách. Ve Víru si ho můžete vyzkoušet na Vojtově rybníce, když udeří pravá zima s dlouhotrvajícími mrazy. Severské rybaření tu organizuje Moravský rybářský svaz z.s. Pobočný spolek Vír. Loví se zde lososovité ryby.

Bruslení na přírodním ledu v Ledničkách

Pro malé i velké je každou zimu ve Víru připraveno velké kluziště, které vzniklo ze sportovního hřiště.

Veteran Praga Napajedla

V soukromém muzeu Veteran Praga Napajedla se ukrývají skutečné skvosty. Jak název napovídá, zaměřuje se výhradně na zaměřené veterány značky Praga. Pro veřejnost zatím není otevřené, pouze během tzv. Dnů otevřených vrat.

Technikův pavilon v Liberci

Technikův pavilon je nejcennějším objektem v areálu bývalého výstaviště (LVT) v Liberci. Od dubna 2025 do dubna 2026 by měl být zrekonstruován, potá bude sloužit jako pobočka městského informačního centra.

Kostel svatého Václava v Ruprechtově

Centrem dění života věřících je filiální kostel zasvěcený patronu české země, svatému Václavovi. Základní kámen stavby kostela byl položen v roce 1942. O slavnosti sv. Václava 28. září 1946 pak došlo k jeho vysvěcení.

Zámek Leontýn

Historie tohoto místa se datuje do 16. století, kdy zde nechává tehdejší majitel Křivoklátu, arcikníže Ferdinand, založit jelení oboru.

Ranč pod Kuňkou

Ranč, který naleznete pod Kunětickou horou, se zabývá chovem koní.

Zřícenina Mladkovského hrádku

Pozůstatky strážního hrádku najdete na skalnatém výběžku vysoko nad údolím Jizery, nedaleko Jilemnice.

Pomník Leopolda Grabnera

Vápencový pomník s podobiznou připomíná Leopolda Grabnera, zasloužilého adamovského lesníka. Vztyčen byl v roce 1929, dnes k němu vede červená turistická značka.

Přírodní rezervace Habrůvecká bučina

Území se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko. Rozkládá se na výměře 85 hektarů v katastrálním území obce Habrůvka.

Přírodní rezervace Jelení skok

Rezervace o rozloze 110 hektarů se nachází v Jihomoravském kraji u Adamova.

Přírodní rezervace Býčí skála

Rezervace Býčí skála o rozloze 181 hektarů se nachází ve střední části Moravském krasu.

Zámek Úmonín

Zámek tvoří dominantu stejnojmenné obce. Byl přestavěn z renesanční tvrze, v roce 1684 upraven v duchu baroka. Současný vzhled jednopatrové budovy s hranolovou nárožní věží pochází z roku 1870. Na zámek navazuje rozsáhlý park, památka je však veřejnosti nepřístupná.

Bývalá obec Litrbachy ve Slavkovském lese

Obec Čistá alias Litrbachy (německy Lauterbach) vznikla příchodem německých osadníků, pozvaných do zdejších krajů českými králi během let 1150 – 1200. Po II. Světové válce bylo městečko vysídleno a během let 1948 – 1954 postupně ničeno do absolutního zániku při výcviku dělostřelectva.

Podsemínský mlýn

Podsemínský mlýn na hrázi Podsemínského rybníka v Troskovicích v Českém ráji patřil mezi osmnáct mlýnů na říčce Žehrovce.

Přírodní památka Morgenland v Rudné pod Pradědem

Mezi Malou Morávkou a Rudnou pod Pradědem naleznete přírodní památku Morgenland. Jedná se o částečně suchou, částečně slatinnou louku s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin.

Kostel svatého Jana Křtitele v Rudné pod Pradědem

Kostel byl ve své dnešní podobě nově postaven v roce 1812 a byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli.

Přírodní památka Žďár

Na západě od obce Ruda nad Moravou se rozkládá zalesněný masiv hory Žďár (500 až 600 m. N. M.), s nízkými hadcovými skalkami a porostem jesenického modřínu.

Přírodní památka Kunětická hora

Přírodní památka chrání rozmanitou přírodu na svazích Kunětické hory.

Lovecký zámeček Ráby

Nachází se v obci Ráby na pozemcích bývalého velkostatku Pardubice, který v červnu 1881 koupil rytíř Richard Drasche von Wartinberg, rakouský velkoprůmyslník, také uznávaný geolog, cestovatel a malíř.

Radvanecký rybník

Radvanecký rybník se rozkládá na severním okraji rekreační obce Sloup v Čechách, v širokém údolí Dobranovského potoka.

Hradiště Radvanice

Oválný hrádek neznámého jména a historie nyní zván Radvanice. Byl založený pravděpodobně ve 2. polovině 13. století, archeologicky zkoumán roku 1970.

Vesnická památková zóna Radvanice

Bývalá hornická osada v Radvanicích na Trutnovsku z 18. a 19. století čítá více než 30 památkově chráněných roubených a poloroubených chalup.  Jde o soubor starých hornických obydlí, která se zachovala v téměř původním stavu.

Kaple svatého Jana Křtitele v Radvanicích

Kaple u hřbitova na okraji hornické obce Radvanice. Postavena byla v roce 1898 a byla zasvěcena sv. Janu Křtiteli. V současné době je kaple chráněnou kulturní památkou.

Bývalý důl Kateřina v Radvanicích

Bývalý důl Kateřina byl černouhelný hlubinný důl.

Místo lesku zbyla bída a ruiny. Na slavné lázně Češi přesto nezanevřeli

Lesk a slávu mají bohužel za sebou. Mattoniho lázně Kyselka ztratily svou funkci po roce 1989, kdy začaly chátrat. Dnes se neprojdeme ani po krásné kolonádě a nenavštívíme ani původní lázeňské budovy. Kyselka se ale pomalu staví na nohy a po krůčkách se obnovuje. I když zde lázně ještě nejsou, turistům má toto místo stále co nabídnout.

Geopark Rudice

Geologickou expozici pod širým nebem najdete v srdci obce Rudice. Nachází se zde vzorky hornin z Moravského krasu a z Drahanské vrchoviny.

Kaple svaté Barbory v Rudici

Kaple byla v Rudici otevřena a požehnána 21. 9. 2002. Je zasvěcena sv. Barboře, patronce obce.

Kaplička svatého Antonína v Rudici

Kaple z roku 1936 vznikla na místě starší dřevěné – na lesním rozcestí jižně od obce.

Naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání

Naučná stezka je 7 km dlouhá a začíná u větrného mlýna. Je osazena třinácti informačními panely, které vás seznámí s přírodními krásami rudického okolí.

Naučná stezka Rudické doly

Stezka v délce okolo 5 km vede krásným okolím Rudice, místy, kde se těžilo železo, žáruvzdorné jíly, písky a hlinky. Naučná stezka s dvanácti zastávkami začíná u Větrného mlýna v Rudici.

Studna Oudrnických v Dlouhém Mostě

Studna Oudrnických je jedním ze zdrojů radioaktivní minerální vody v obci Dlouhý Most. Zajímavistí je i to, že byla vyhloubena přímo v prameništi.

Císařská alej a vyhlídka na Císařský kámen u Liberce

Z vyhlídkového místa na konci Císařské aleje u obce Dlouhý Most si vychutnáte výhled na Ještědský hřbet i Císařský kámen.

Blatný rybník v Jizerských horách

Blatný rybník najdete v Jizerských horách mezi Šámalovou chatou a přehradou Josefův Důl. Místo leží 750 m. N. M. A je významnou křižovatkou turistických cest.

Židovský hřbitov u Svinařova

Hřbitov se nachází na katastru Rousínova, historicky však patří ke Svinařovu, které bylo původním střediskem židovských obyvatel zdejšího kraje, respektive ke Slabcím, které tuto úlohu převzaly ve druhé polovině 19. století.

Kaple svaté Máří Magdalény ve Slabcích

Kaple sv. Máří Magdalény v Kostelíku se připomíná už v polovině 14. století.

Vesnická památková zóna v Rousínově

Náves v Rousínově byla pro své cenné urbanistické a architektonické hodnoty vyhlášena vesnickou památkovou zónou.