🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dizenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709 - 43. Čtěte více »

Cyklistika, turistika i lyže na Galiku

Hotel Galik ve Velkých Karlovicích je ideálním výchozím bodem řady turistických, cyklistických i běžkařských tras uprostřed CHKO Beskydy. Díky příznivým cenám ubytování i stravování je nakloněn rodinám, seniorům, studentům a nenáročným cestovatelům. Nabízí služby pro cyklisty včetně půjčovny kol.

Pohled do čapího hnízda z vyhlídkové věže v Jablonném v Podještědí

Ze čtyřboké věže bývalého farního kostela Nanebevzetí Panny Marie je úžasný pohled do okolí a také do nitra čapího hnízda, nejstaršího ve střední Evropě. Při výstupu na věž můžete také zhlédnout pozůstatky z původního hodinového stroje.

Římské lázně v Mariánských Lázních

Navštivte místo odpočinku, relaxu a historie. Římské lázně v Mariánských Lázních byly postaveny roku 1896 při stavbě léčebného centra Nové Lázně. I dnes je to místo, kde na vás dýchne historie skloubená s novodobou podobou aquacentra.

Hamerská historická krčma

Hamerská krčma Jonáš je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z roku 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér.

Specialita Ústeckého kraje: Biovišňový džem od zámecké paní

Při našem ochutnávání narážíme na zajímavé lidské příběhy. Malé rodinné firmy nás provázejí poměrně často. Zejména ty, kde se tradice dědí už řadu generací. Jedno nevšední setkání nás čekalo i v Chrámcích u Mostu. Vyrazili jsme tam za biovišňovým džemem, který získal ocenění Regionální potravina Ústeckého kraje. Čekaly nás rozlehlé sady, tři stovky oveček a navíc zámeček. A samozřejmě nás vyhlíželi i „zámečtí páni“, kteří se pustili do podnikání, a docela jim to jde.

Jestřebí hory

Jestřebí hory, součást Žacléřské vrchoviny, jsou většinou zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben. Probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí.

Muzeum techniky v Loukově - Kryštofovy strojní lázně

V netradičním muzeu v Hájích nad Jizerou - Loukově si můžete prohlédnout unikátní motoristickou sbírku – historické automobily, motocykly a jejich příslušenství a také kolekci historických radiopřijímačů. Nejnovějším a zároveň nejunikátnějším exponátem je ponorka s českým patentem.

Papírové miniatury českých hradů a zámků

Výstava papírových miniatur významných českých hradů a zámků představuje jedinečnou příležitost spatřit na jednom místě mnoho českých památek. Pro návštěvníky je výstava jedinečná i v tom, že expozice je k vidění v kavárně na zámku Kačina. Zámek patří mezi nejvýznamější empírové památky v ČR.

Bohdaneč - cestou za medem i do palírny

Pro milovníky přírody, rodiny s dětmi, pro vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky máme zajímavý tip na příjemně strávené chvíle v obci Bohdaneč, která se nachází na rozhraní překrásné krajiny Polabí a Českomoravské Vysočiny.

Tip na výlet: Po červené páteřní stezce Šumavy, kde můžete přespat v divočině

Letní Šumavu asi každý zná ze sedla kola a kratších procházek. Národní park se otevírá návštěvníkům ale i v noci. Na červené páteřní stezce se otevřelo sedm nouzových nocovišť, kde můžete strávit jednu noc v srdci divoké Šumavy.

Krkonošské boudy po slavné panoramatické stezce. Hezký denní výlet

Pokud se chcete projít po nejvyšších partiích Krkonoš a zároveň. Si prohlédnout některé slavné boudy, vydejte se od Špindlerovky po panoramatické stezce. Na celodenním výletě vás čekají nejen krásné výhledy, ale také poznání, že požáry horských chat jako by byly odpradávna jejich prokletím.

Půjčovna lodí Jizera Malá Skála

Půjčovna plastových kanoí a dalšího vodáckého vybavení pod Pantheonem na řece Jizeře na Malé Skále.

Letní naučná turistická trasa Liška

Stezka nabízí kromě překrásných výhledů i 8 informačních panelů a příjemné odpočinkové místo s atrakcemi pro děti.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku - přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Expozice času Šternberk

Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových muzeí. Přijďte se pobavit i poučit. Uvidíte, že v Expozici času ve Šternberku běží čas rychleji.

Sněžka - kousek Arktidy uprostřed Evropy

Sněžka (1602 m. N. M.) je nejvyšší horou Čech a Slezska a také nejvyšším vrcholem Střední Evropy na sever od Alp. Je také naší nejchladnější horou, průměrná teplota vrcholků Krkonoš kolísá mezi 0 °C až +1 °C a sněhová pokrývka zde leží přes 180 dní v roce. To částečně odpovídá klimatickým poměrům střední hornaté části Norska a Švédska.

Nejkrásnější rozhledna Česka se za války jmenovala po Hitlerovi

Kromě čtenářů iDNES.cz uchvátila vítězná rozhledna na Krásenském vrchu na Sokolovsku i filmaře. V roce 2001 tady točil režisér Zdeněk Troška film Andělská tvář. Za války rozhledna nesla jméno Adolfa Hitlera.

Velké Karlovice: za frgálem, ovcemi i mořem do nejdelší obce u nás

„Teď mě, prosím, omluvte, musím zvonit poledne.“ Mladá průvodkyně na chvíli opouští skupinu turistů, kteří v jejím doprovodu obdivovali interiér starého dřevěného kostela, a za zpěvu modlitby rozhoupá kostelní zvon. Fotoaparáty náhle zůstávají „němé“, nikdo se ani neodváží rušit křehké kouzlo okamžiku. Takové jsou Velké Karlovice.

Ekocentrum Čapí hnízdo

Nové Ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je od června otevřeno veřejnosti. K dispozici je zázemí pro environmentální výuku pro děti i dospělé. Venku je expozice divokých handicapovaných zvířat, na kterou navazuje naučná stezka v areálu Farmy Čapí hnízdo.

Věžní muzejíčko - hodinářská expozice v Soběslavi

Hlavní část expozice tvoří stroje věžních hodin, nejstarší pochází z 15. století. Budovaná zvonařská expozice se zaměřuje na předměty nalezené ve věži, které dokumentují trochu zašlou slávu zvonů soběslavské věže.

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Výlet kolem Žabky

Nenáročná trasa výletu vás zavede do okolí historického města Svitavy. Mírně zvlněná krajina Českomoravského pomezí byla osídlena počátkem 13. století, ale nejvíce pamětihodností se dochovalo až z 18. a 19. století.

Specialita Královéhradeckého kraje - za pohankovým a malinovým medem

To, že jsou včely ohromně pracovité, hodně chytré a mají ve svém společenstvu takřka dokonale vypracovaný řád, není asi pro nikoho žádná novinka. Simona Adamcová, která nás nechala nahlédnout do svého včelího farmaření v Rokytníku u Hronova, tvrdí, že už spoustu lidí nadchla svým vyprávěním o včeličkách natolik, že se do jejich chovu taky pustili. A nutno dodat, že jí to věříme. Takže, kdo ví, jak to s námi dopadne.

Pravěký skanzen Altamira

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".

Hledej poklad na Galiku

Turistický okruh ve Velkých Karlovicích pro rodiny s dětmi, při kterém můžete najít poklad pomocí hry geocaching. Trasa měří 6 km a bez problémů ji zvládnou i malí výletníci.

Muzeum Královského hvozdu Nýrsko

V nýrském muzeu máte jedinečnou možnost nahlédnout do života šumavské rodiny na začátku minulého století. Další stálá expozice se věnuje místnímu rodákovi JUDr. Antonínu Randovi.

Hurá za vláčkem

Na trase pěšího výletu Českomoravským pomezím poznáte renesanční zámek a další krásy historického města Moravská Třebová i okolní přírodu a technické památky. Kromě procházky systémem Hřebečských důlních stezek s rozhlednou a vyhlídkovými plošinami se svezete také vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Vzhůru na rozhlednu

K rozhledně Terezka u Proseče i do přírodní rezervace Toulovcovy maštale tvořené pískovcovými skalami, roklemi a soutěskami mnoha nevšedních tvarů vás zavede jeden z pěších výletů po turisticky atraktivních místech Českomoravského pomezí.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Na Lucký vrch a k Lukásově lípě

Trasa celodenního pěšího výletu turistickou oblastí Českomoravské pomezí vede z Poličky až na Lucký vrch, ze kterého se vám otevře nádherný výhled na Žďárské vrchy řazené mezi nejzachovalejší přírodní území u nás. Poté zamíříte do Telecího k pověstmi opředené Lukásově lípě.

Na Kozlovský kopec

Celodenní pěší výlet Českomoravským pomezím vás z historického města Litomyšle zavede až na Kozlovský kopec, kde můžete navštívit chalupu rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malby Maxe Švabinského, nebo vystoupat na rozhlednu poskytující nádherný výhled do okolní krajiny.

Zmáčkni kance! řve v Nižboru rozježený Kelt

Ze sršatého bojovníka jde chvílemi strach, ale vědomosti z vás za chvíli dostane. V Keltském informačním centru nižborského zámku najdete odpovědi na řadu otázek o Keltech, kteří v pradávnu obývali nejen českou kotlinu. V nedalekých Stradonicích zbudovali jedno z nejdůležitějších oppid u nás.

Na kole nejdelšími obcemi Hřebečska

Cyklovýlet pro celou rodinu vás provede malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Obce zde byly zakládány podél vodních toků a nacházely se proto povětšinou v táhlých údolích, kde jednotlivé statky byly stavěny daleko od sebe. Vsi se proto natáhly do neuvěřitelné délky.

Specialita jižní Moravy: Oskeruše zkracují dlouhé nosy, ale i léčí střevní potíže

Sice jižní Moravu proslavila hlavně vinná réva, ale pojďme se podívat na mnohem méně známý, ale neméně zajímavý poklad kraje. Jmenuje se oskeruše, přesně jeřáb oskeruše a nejvíc doma je na Slovácku. Tyhle stromy dorůstají do hodně velkých rozměrů a soupeře těžko hledají i v dlouhověkosti.

Na kole krajem biskupských rybníků

Už od 16. století bylo na území dnešní turistické oblasti Českomoravské pomezí zakládáno mnoho rybníků. Olomoučtí i litomyšlští biskupové se tak snažili povznést hospodářství v tomto regionu. Během výletu si ale neprohlédnete pouze několik rybníků, trasa vás zavede třeba i k rozhledně na Kozlově.

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím projedeme půvabnou krajinou v okolí Mladějova. Uvidíme stopy středověkého osídlení v podobě Mladějovského hradiska i důlní činnosti, kterou připomíná mladějovská úzkokolejka. Historii oblasti připomíná i zachovalá lidová architektura v mnoha obcích na trase.

Zámek Bor u Tachova

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Crazygolf Eden Beroun

Crazygolf je spojení minigolfu a zábavného parku. Je zábavou pro malé i velké a je ideálním místem pro trávení rodinných výletů.

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem. Dnes budova slouží jako ubytovací zařízení a sídlo Západočeské univerzity.

Zřícenina hradu Nečtiny - Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.

S kamerou na cestách: Bůh stád si tu může zpívat Čechy krásné, Čechy mé

Veles. Dávný slovanský bůh, ochránce stád a pastýřů, ale rovněž i bůh podsvětí, bohatství a magie. Právě jeho jméno zní v názvu tajemného vrchu nad obcí Kublov. Míříme na Křivoklátsko, na vrch Velíz.

Naučná stezka Koukolová hora

Koukolova hora je 471 m vysoký kopec u vsi Slavíky poblíž Tmaně v okrese Beroun. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá). Na vrcholu stojí výklenková kaple svatého Blažeje, obnovená v roce 2010.

Tipy na víkend: Slavnosti česneku i chleba, otevřený Barrandov a Highjump

Následující víkend je doslova nabitý akcemi. U Příbrami se koná mistrovství ve skocích do vody - Highjump, na Šumavě pak Evropský pohár ve sjezdu horských kol. V sobotu se otevírá barrandovský fundus kostýmů. V Lenoře se konají Slavnosti chleba, v Buchlovicích pak Festival česneku. Tajemnou historii odkryjí Husité na Hukvaldech, čarodějnice na Kosti nebo Středověké okno na Hasištejně.

Pstruhový ráj - sportovní rybolov

Nabízíme vám novou ideální možnost jak strávit svůj volný čas s rodinou nebo přáteli nejen na rybách. Naše firma disponuje sedmi krásnými rybníky, nacházející se na Českomoravské vysočině, Kutnohorsku a Podblanicku, v čisté, člověkem a průmyslem nezatížení krajině.

Tip na prázdninový výlet: kolo, bazény, grilování a lanový park

Hledáte tip, kam si vyjet na krátký prázdninový výlet, při němž byste si protáhli tělo, potěšili chuťové pohárky a zároveň i pobavili své ratolesti? Zamiřte třeba do údolí Léskové ve Velkých Karlovicích.

Tajemná hora Blaník dosud ukrývá mnohé neobjasněné záhady

V dalším dílu televizního cyklu Magické hory Čech a Moravy vám poutníci Květa Fialová a Václav Cílek představí Blaník. S nadsázkou lze říct, že Velký Blaník (638 m n. M.) se stal nejznámější vojenskou základnou v Čechách. Tato hora vždycky jako magnet přitahovala vizionáře a blouznivce.

Boskovice lákají na prohlídku zámku a zříceniny hradu

Zřícenina hradu nad Boskovicemi a malebný zámek. To jsou dva skvosty, za kterými se vyplatí putovat do Boskovic.