🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Okolí Velehradu láká na tunel v rybníku, slovanskou vesnici i rozhlednu ze šťastných sedmiček

Pokud chcete vzít děti na prázdninový rodinný výlet, kde se společně pobavíte a při tom se také přiučíte něco z historie či přírody, nenechte si ujít návštěvu Velehradu a obce Modrá na Slovácku ve Zlínském kraji. Právě zde, jen pár kilometrů od Uherského Hradiště, v posledních letech vzniklo několik novinek, které baví děti i dospělé.

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák je jedno z nejcennějších a z nejrozsáhlejších rašelinných stanovišť v Českém ráji. Lokalita se nachází mezi rybníkem Vidlák a rybníkem Hrudka. Na rašelinných a slatinných loukách se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin a zejména travin ostřic.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Zřícenina hradu Nebákov pod Toskami

Terénní pozůstatky po malém hradu Nebákov najdete na ostrohu nad Nebákovským rybníkem, blízko hradu Trosky. Podle archeologického průzkumu vznikl zřejmě už koncem 13. stol., poprvé se připomíná až roku 1455, avšak již v roce 1538 se uvádí jako pustý.

Modravské slatě - zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

Přírodní památka Koryto řeky Ostravice - Ostravické peřeje byla vyhlášena před 50 lety

Ostravické peřeje se nacházejí na řece Ostravici, která protéká stejnojmennou obcí na 39,9. kilometru toku řeky. Koryto řeky Ostravice tvoří obnažené skalní prahy s peřejemi, které byly v rozloze 0,80 ha vyhlášeny přírodní památkou - stalo se tak 13. dubna 1966.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Hrůzostrašné sklepení v Kojetíně

Navštivte Hrůzostrašné sklepení Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně. Jedná se pouze o atrakci a nevychází z žádné historie.

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Najděte si chvilku a navštivte vyhlídkovou terasu, kde uvidíte letadla jako na dlani. Odměněni budete nevšedním pohledem na letištní plochu a letadla na ní.

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se milovníci letištního provozu mohou podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.

Vyhlídkové terasy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se milovníci letištního provozu mohou podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Zcela originální dopravní prostředek můžete vyzkoušet v Olomouci. Ološlap - vozidlo na vlastní pohon brázdí centrum města. Popularitu si získal díky faktu, že je v něm možné poznávat město a popíjet při tom pivo.

Kam se z Prahy zajet vykoupat? Přinášíme přehled vybraných koupališť

Chcete si v létě užít teplé dny u vody a v Praze vám to kazí přeplněná koupaliště? Přinášíme vám proto několik tipů, abyste měli z čeho vybírat.

Při výletu na Sněžku raději pět hodin stojí ve frontě, než by čtyři hodiny šli

Řada návštěvníků Krkonoš raději vystojí často pětihodinovou frontu u kabinové lanovky na Sněžku, než aby během čtyř hodin pohodlně vystoupala na vrchol nejvyšší české hory. Fronta přitom ve špičkách skutečně dosahuje pěti hodin a had turistů se počasí nepočasí kroutí směrem k centru Pece.

Úniková hra v centru Brna

Zábavná úniková hra pro 2-5 lidí, jedinečná svého druhu. Zažijte dobrodružství při řešení zmiznutí agenta pracujícího pro Americkou tajnou službu. Ve své kanceláři Vám zanechal stopy, které Vás dovedou k řešení záhad utajované Oblasti 51. Ale pozor! Máte jenom 60 minut. Dokážete to?

Czech Jewish Experience

Czech Jewish Experience vám nabídne nevšední zážitek z návštěvy historického města Třebíče. Poznáte židovskou čtvrť, budete si moci upéci židovské cukroví, zatancovat židovské tance nebo ochutnat místní židovské pokrmy a košer vína. A to není vše! Přijeďte a zažijte!

Pizza-Caffé Moravská Třebová

Vychutnejte si moderní kavárenskou atmosféru a architekturu starých časů.

Unikátní větrný mlýn v Nových Dvorech u Bílovce čeká na první návštěvníky

Jediný větrný mlýn tzv. Německého typu s technicky unikátním řešením mlecího zařízení, jenž se dochoval v Nových Dvorech u Bílovce, prošel v červenci termosanací dřevěných částí konstrukce a mlecího zařízení.

Čertova zeď byla nebezpečným místem na prastaré stezce z Čech do Lužice

Zajímavým přírodním útvarem nedaleko Kotle, malé vsi v Podještědí, je skalní stěna nazvaná Čertova zeď. Pojí se k ní dávná pověst o sázce sedláka z nedalekého Zábrdí s čertem. Sedlák čertu slíbil svou duši, když dokáže do kuropění přes noc postavit zeď od Ještědu až k Bezdězu.

Sklepení a zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. Patrně již v době kolem roku 1358.

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Přírodní rezervace Ve Vlčí

Přírodní rezervace leží v jižní části obce Vyškovec, 800 m severovýchodně od vrchu Kykula, v nadmořské výšce 670 m n. M. Důvod ochrany jsou pastviny s rozptýlenými lesíky v členitém terénu, místy s velkou svažitostí, s několika sesuvy a mokřady a výskyt řady ohrožených druhů rostlin.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Okouzlující příroda na severu Moravy skrývá desítky vzácných živočichů a rostlin

Žádné hrady, zámky či zříceniny a už vůbec ne vyhlídky a daleké rozhledy do krajiny. Za to však meandry řeky Odry, lužní les či nivní louky a k tomu rozhlehlé rybníky s pestrým vodním ptactvem a žabím koncertem. To je v kostce Chráněná krajinná oblast Poodří.

V Brně obnovili noční prohlídky kostnice

Po loňském úspěchu s nočními prohlídkami Kostnice u sv. Jakuba nabízí Turistické informační centrum města Brna tuto atrakci i letos. Každou srpnovou noc z pátku na sobotu lze zažít neopakovatelnou atmosféru v podzemním království smrti, podbarvenou originální hudbou a světlem svíček.

Největší pohřební kočár na světě málem skončil v Itálii, mají ho v Čechách pod Kosířem

Prosklený smuteční kočár s Stevem McQueenem a Yulem Brynnerem na kozlíku v klasickém westernu v Sedm statečných pozvolna stoupá k Boothillu. Jedna z nejhezčích scén ve filmu, kočár se střelci mi utkvěl navždy v paměti. Znovu mi film připomenula návštěva Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem.

Workoutové hřiště v Příboře

Workoutové hřiště je určeno pro cvičení mladých lidí od 15 let do 30 let. Nachází se na ulici Štramberská, vedle Technických služeb města Příbora.

Bloudící kavárna VeloBloud

Bloudící kavárna VeloBloud je stylová kavárna s kvalitní kávou ve formě trojkolky, na způsob cyklozmrzlinářů minulého století - zaměstnanci jsou ale lidé bez domova.

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.

Zámek v Bystřici pod Hostýnem seznámí návštěvníky i s historií ohýbaného nábytku

Léta byly v bystřickém zámku vojenské sklady zdravotnického materiálu, což už ale není pravda. Zámecký objekt patří pětadvacet let městu Bystřici pod Hostýnem, které z něj vytvořilo muzeum s atraktivními expozicemi. Zámek je navíc zajímavý jak směsicí stavebních stylů, tak svou historií.

Výlet na dvoukolkách segway na Brněnské přehradě

Vychutnejte si výlet na dvoukolkách segway u Brněnské přehrady. Pronajmout si je můžete ve stánku Turistického informačního centra města Brna, který najdete u přístaviště. Má podobu zlaté lodi.

Augustine Restaurant

Menu vytváří šéfkuchař Marek Fichtner známý z kuchařské show MasterChef a jeho tým.

Odvážlivci mohou zakusit pocity vězňů na Špilberku

Nejprve hrad, potom pevnost a nakonec vězení. Takovou historii má ve stručnosti národní kulturní památka hrad Špilberk, dominanta Brna a dodnes turisty jedna z nejvyhledávanějších památek. Řada návštěvníků se sem vrací. Jsou zvědaví na atmosféru ponurých chodeb v dvoupatrovém podzemí a na kobky, ve kterých byli přikováni odsouzenci na doživotí. Nelidsky kruté zacházení s vězni zmírnil až císař Leopold II.

Lázně Pramen

Lázně Pramen vás přenesou do světa skutečných lázní! Pramen je přirozený vývěr podzemní vody na zemský povrch.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Hranolová věž v Mladé Vožici – bývalá solnice

Věž z 15. století sloužila jako hláska, sklad soli, šatlava, radnice a do padesátých minulého století i jako hasičská zbrojnice. Dnešní podoba je výsledkem úpravy z počátku 20. stol.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. A biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Kaplička sv. Víta v Kouřimi

Barokní kaple z roku 1724 byla vybudována nákladem kouřimských měšťanů Víta Vaváka a Václava Frýdy. Do dnešní podoby byla kaple upravena v roce 1863.

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Libušino jezírko nedaleko Kouřimi

Libušino jezírko bývalo kultovním vodním prostorem Kouřimského hradiště. Nachází se v úžlabině mezi středním a vnitřním valem, západně od střední brány. Pro kultovní důvody svědčí jinak zcela nesmyslný příkop, který pohanští Slované hloubili kolem svých svatyní nebo obětišť.

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Městské opevnění v Kouřimi

Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.

Kostel Seslání Ducha svatého v Českém Dubu

Pozdně románský kostel vznikl společně s johanitskou komendou v polovině 13. století. Kolem kostela se rozkládal hřbitov, do špitálu při severní stěně se příležitostně docházela léčit i sv. Zdislava.

Budova radnice v Českém Dubu

Budova původně renesanční radnice v Českém Dubu z roku 1565 doznala zásadních změn za secese, kdy získala v letech 1905 až 1907 dnešní podobu. Dodnes v ní sídlí městská správa.

Srpen ve znamení Karla IV.: Vypravte se na túru za historií nebo středověký mumraj

Pokud hledáte zajímavý tip na výlet, zkuste nějakou z akcí, která se pojí se 700. výročím narození císaře Karla IV. Vyrazte na středověké slavnosti na hradě Loket nebo si projděte Litoměřice v netradiční historické atmosféře s kostýmovanými průvodci.

Přívoz Nadryby na Berounce – poslední přívoz na ruční pohon

Přívoz Nadryby umožňuje překročit řeku Berounku na severním Plzeňsku. Ojedinělý ruční přívoz je zde od dob Marie Terezie a původně sloužil pro přepravu černé břidlice. Dnes jej využívají turisté jako atrakci a místní si díky němu zkracují cestu.