🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku

Les, kde neroste nic kromě jedovatého tisu. Takové místo se nachází v přírodní rezervaci V Horách, nedaleko Zbirohu. V unikátním tisovém lese roste na jednom místě přibližně 3300 tisů, co je asi třetina z celkového počtu tisů v České republice.

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se na vesnické posvícení nebo dobýt tvrz

Začátek školního roku je tady, a tak nezbývá než se těšit alespoň na víkend. Můžete se o něm vydat třeba na nefalšované vesnické posvícení na Veselém kopci u Hlinska či v Nymburce nebo vyrazte do Malešova na tradiční dobývání tvrze.

Úniková hra v Jihlavě

Vyzkoušejte novou formu skvělé zábavy. Ocitnete se v originální místnosti, kde bude cílem vyřešení úkolů a uniknutí ven. Hledejte správné klíče, použijte nalezené kódy.

Tipy na víkend: Na operu do Šárky, za jídlem do Zlína

První zářijový víkend se můžete vydat na nejrůznější kulturní, sportovní i gastronomické akce. V pražské Šárce se odehraje opera Dvě vdovy, na Trojském zámku gastronomický festival plný dobrého jídla i pití. Podobně laděná akce čeká také ve Zlíně, kam dorazí například i kuchaři Zdeněk Pohlreich či Jan Punčochář.

Za vínem a krásami Podyjí Vinobusem

Za krásami Znojemska a hlavně vínem vyráží třikrát denně z centra Znojma speciální autobus – VINOBUS, který turistům na šestašedesáti kilometrech přibližuje řadu zajímavých vinařských lokalit.

Dancing House Hotel

Nově otevřený luxusní hotel se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 21 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese

Nejvyšší vrch v severozápadní části Blanského lesa Buglata (832 m) leží asi 7 km jihovýchodně od Lhenic a asi 20 km západně od Českých Budějovic. Na jeho svazích zůstaly zachovány staré porosty smíšeného lesa.

Jaronínská bučina - nejstarší stromy v Blanském lese

Původní lesy Jaronínské bučiny patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 270 let. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený buk a jilm, a z jehličnanů je to především jedle.

Rozhledna Floriánka u Polešovic na Slovácku

Dvacet metrů vysoká rozhledna zdobí polešovický lesopark Skala. Kdo vyšlape 80 schodů, pohlédne z výšky 349 metrů nad mořem na Chřiby, Bílé Karpaty i celý Dolnomoravský úval. Název Floriánka je odvozen z názvu poslední odrůdy vinné révy vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.

Přehradní nádrž Osvětimany

Vodní nádrž Osvětimany se nachází na jižním okraji přírodního parku Chřiby, ve vzdálenosti 1 km severozápadně od městyse Osvětimany.

Smraďavka u Buchlovic

Lázně a rekreační oblast Smraďavka leží asi 1,5 km jihozápadně od Buchlovic v údolí Dlouhé řeky. Svůj název dostala podle sirnatých pramenů v údolí, které byly poprvé popsány již roku 1580.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví - pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Radvaneckej Swamptrejl

Nedaleko Nového Boru, v prostoru mezi Radvaneckým rybníkem a Radvancem, naleznete 2 traily pro horská kola. Jedná se o dvě jednosměrné stezky pro cyklisty na horských kolech.

Září ve znamení Karla IV.: Vyrazte na rodinný festival, ochutnejte víno

Pokud hledáte zajímavý tip na výlet, zkuste nějakou akci, která se pojí se 700. výročím narození císaře Karla IV. Přijďte s dětmi na pražský interaktivní festival VyšeHrátky, který zábavnou formou přiblíží život významného českého panovníka, nebo navštivte vinobraní v Litoměřicích či v Kadani.

Železniční muzeum Sudoměř

Železniční muzeum s expozicí o místní dráze Mělník – Mšeno – Dolní Cetno najdete na historickém nádraží z roku 1897, které je stále v provozu. Expozice se nachází nejen v hlavní nádražní budově, ale také pod širým nebem.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.

Rašeliniště v Jizerských horách by mělo přestat vysychat

Opatření, která mají zabránit vysychání rašeliniště v rezervaci Nová louka v Jizerských horách, chystají ochránci přírody. Jde o projekt za 2,1 miliónu korun podpořený evropskou dotací. Vodu se v krajině podaří lépe zadržet díky vybudování 380 přehrážek na bezmála šesti hektarech. Řekl to Ondřej Petrovský z Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, která se bude na financování projektu podílet.

Exkurze provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice

Elektrárny Tušimice II (ETU II) je tepelná elektrárna u obce Tušimice, zhruba 5 km východně od města Kadaň v okrese Chomutov. V blízkosti se nacházela elektrárna Tušimice I z roku 1964, jež byla uzavřena v roce 1998. Vlastníkem a provozovatelem elektrárny Tušimice II je společnost ČEZ.

Malše nešetří svými půvaby ani v závěru svého toku

Kouzlo necelých sto kilometrů dlouhé řeky Malše je možno vyhledat i na samém okraji Českých Budějovic, kde končí svoji pouť coby pravostranný přítok Vltavy.

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá v Ralsku

Nový multifunkční areál u Bělé pod Bezdězem je vybudován na místě bývalého vojenského prostoru Ralsko. Sportovní vyžití nabízí sedmikilometrová in-line dráha, lanové centrum, rozhledna nebo naučná stezka, malé návštěvníky potěší dětská zoo.

Kostel sv. Václava v Hoře Svatého Václava

Kostel sv. Václava ve vísce na Poběžovicku je zmiňován již roku 1545. Původně se jednalo o gotickou stavbu se zajímavou věží čtvercového půdorysu, která byla v 17. století barokně přestavěna. Kostel patří mezi skvosty Domažlicka a byl vyhlášen kulturní památkou.

Zaniklý poutní kostel sv. Blažeje u Toužimi

Na břehu Blažejského rybníka dnes stojí ruina někdejší slavné poutní kaple sv. Blažeje. V dávné historii to bylo jedno z velmi navštěvovaných míst v tomto kraji, v roce 1880 se tu uvádělo dokonce šest bohoslužeb v roce.

Kostel sv. Barbory u obce Všekary

Na návrší v blízkosti obce Všekary stojí zachovalé zřícenina barokního kostela sv. Barbory, patronky havířů z let 1717-1724. Bývalé poutní místo se nachází asi 10 km severovýchodně od Horšovského Týna.

Barokní komody na znárodněné Malé Hluboké využívali zaměstnanci jako latríny

Dalo by se to laxně okomentovat: Doba byla taková! Kulturnímu barbarství vždy nahrává nějaká taková doba. Ať jde o pálení knih, boření staveb, ničení obrazů. Pseudogotický zámek respektive poloruiny Českého Rudolce najdete poblíž Dačic. Název Malá Hluboká mu patří právem, často je tak prezentován.

Výlet nejen pro Sherlocka Holmese

Navštívíte-li obec Hořátev v sousedství Nymburka, máte jedinečnou možnost seznámit se s její historií a pamětihodnostmi prostřednictvím naučné stezky.

Centrum Vlasty Buriana v Liberci

Herec Vlasta Burian má v Liberci svůj dům. Centrum představuje slavného libereckého rodáka v komplexní podobě.

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách

Nápadné skalní útvary pod vrchem Kazatelny (925 m) naleznete v Hrubém Jeseníku, v těsné blízkosti žluté značky vedoucí z Rejvízu do Videlského sedla v blízkosti Opavské chaty nad údolím Černé Opavy.

Bublavý pramen u Rejvízu

Bublavý pramen je vlastně studánka s pitnou horskou vodou, asi 2 km po žluté značce z Rejvízu. Zajímavostí je, že ze dna celého pramene probublávají vzduchové bubliny. Cesta se napojuje na naučnou stezku Rejvíz.

Tkalcovské muzeum v Rejvízu

Jesenicko bylo odpradávna nejen krajem horníků, ale také tkalců. Starou tradici ukazuje unikátní muzeum v budově fary uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. V expozici zhlédnete například tři kompletní stavy, ale i předměty denní potřeby našich předků.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Pohraniční zátarasy u Čížova

Ostnaté dráty, strážní věže a nástražné systémy podél hranic stále ještě existují, naštěstí již pouze v muzejní podobě. Poslední zbytky železné opony najdete například v hraniční vísce Čížov v Podyjí.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Unikněte z nukleárního bunkru

Zažijte strhující dobrodružství v atmosféře ponurých 50. let. Vloupejte se do nukleárního bunkru, vypátrejte tajné dokumenty a unikněte před agenty KGB!

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.

Koupaliště v Uničově

Areál koupaliště v Uničově s průzračně čistou vodou zahrnuje dva bazény. Rekreační bazén má rozměry 50 x 25 metrů a je rozdělen na plaveckou část o hloubce 1,85 metru a neplaveckou část hlubokou 1,25 metru.

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem

Královédvorská plovárna Tyršovo koupaliště nabízí pohodu třicátých let minulého století v malebném prostředí a v členitém terénu se vzrostlou zelení. V prostorném areálu najdete dva velké bazény, malý bazén pro děti a řadu sportovních aktivit.

Koupaliště Český Těšín

V areálu letního koupaliště na ulici Slezské se nacházejí dva nerezové bazény po kompletní rekonstrukci, čtyřdráhová skluzavka, tobogán, podvodní proudy, vodní atrakce, skokanský můstek, kuželky, stolní tenis, beach volejbal, hřiště na badminton a občerstvení.

Koupaliště v Kyjově

Koupaliště Kyjov je vybaveno 50m bazénem pro plavce a neplavce o hloubce jednoho metru, nechybí ani brouzdaliště. U bazénu pro plavce se nachází skokanské můstky. Návštěvníci se zájmem o aktivní odpočinek mohou využít hřiště na beach volejbal.

Písník Bakov nad Jizerou

Přírodní vodní nádrž, která se nachází na okraji města Bakov nad Jizerou.

Koupaliště Na Kyselce v Bílině

Letní koupaliště Na Kyselce v Bílině nabízí svým návštěvníkům 60m bazén se skokanskou věží 3 a 5 m dlouhý, tobogán, dětské brouzdaliště, hřiště na nohejbal či volejbal, beach volejbalové hřiště, hřiště na pétanque. Dále jsou tu i dva pingpongové stoly a pískoviště pro děti.

Ralsko pamatující husity, loupeživé rytíře i sovětské vojsko čeká na své návštěvníky

Prázdniny v tomto roce lákaly téměř ideálním počasím k mnoha turistickým výletům, leckdy i namáhavějšího rázu. Mezi mé letošní „úlovky“ patří také Ralsko. Jeho návštěva předčila očekávání, neznáte-li jej, mohu jen doporučit. Za náročnější výšlap opravdu stojí. Volně přístupné je celoročně.

Letní koupaliště v Moravských Budějovicích

Letní koupaliště v Moravských Budějovicích se nachází v klidné části města. Má kapacitu 1900 návštěvníků a rozkládá se na ploše 2,5 ha, z toho 1,5 ha tvoří zatravněné plochy se zelení.

Koupaliště Vamberk

V romantickém údolí říčky Zdobnice, nedaleko jejího ústí do Divoké Orlice, nacházejí v horkých letních dnech už téměř třicet let obyvatelé Vamberka i jeho širokého okolí oázu pohody, odpočinku a osvěžení – vamberecké koupaliště.

Muzeum pivovarnictví Tábor

Expozice představuje a mapuje historii vaření piva v Táboře od roku 1437, kdy se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským, který jim na oplátku udělil listinu s městskými právy.

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Necelé dva kilometry na východ od Trhové Kamenice se zvedá Kamenný vrch o nadmořské výšce 587 metrů. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula, teď nabízí příjemnou možnost koupání, na své si zde přijdou také potápěči a milovníci skoků do vody.

Zámecký pivovar a palírna Blatná

První cukrovar a lihovar postavil roku 1885 baron František Hildprandt. Lihovar patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Kam o víkendu s dětmi: Rozlučte se s létem v indiánské osadě, vyrobte si vlastní svíčku

Prázdniny utekly jako voda a za pár dní děti opět usednou do školních lavic. Pokud jim chcete závěr léta zpříjemnit, můžete s nimi navštívit například Svíčkárnu Rodas v Olomouci, kde si s nimi můžete svíčku vyrobit. Nebo zavítejte do vesničky Rosehill v Růžové u Děčína, kde se s prázdninami rozloučí ve velkolepém indiánském stylu.

Slávu a prosperitu přinesla Poděbradům minerální voda

Město ve středních Čechách známé hlavně jako sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, jejichž čelný představitel Jiřík se stal v rozháraných revolučních dobách husitským králem, je vítanou cílovou destinací nejen pro návštěvníky známých lázní. Pojďme se o tom přesvědčit.