🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Lom Šífr u Svobodných Heřmanic

Zatopený břidlicový lom u obce Svobodné Heřmanice na Opavsku vyniká díky neuvěřitelně čisté vodě a hloubce, kterou ocení zejména potápěči. Pod hladinou na ně navíc čekají četné artefakty, připomínající dávnou těžbu a další předměty, které sem potápěči umístili pro zpestření ponorů.

Krkonošská vyhlídka u Pecky

Nedaleko hradu Pecka se nachází poutavá vyhlídka s nadmořskou výškou 532 metrů.

Galerie Kredum - šperky a dárky z pecek

Galerie abízí k prohlédnutí a koupi umělecké a dárkové předměty a suvenýry. Kromě šperků, především z materiálu damasteel, jsou tu i obrazy, keramika, originální hodiny a spousta růzností, které spují "pecky z pecky".

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Městys Pecka - náměstí s měšťanskými domy a morovým sloupem

Městys Pecka si dodnes uchoval ráz malebného poklidného podkrkonošského městečka nazývaného Perlou Podkrkonoší.

Kostel sv. Bartoloměje v Pecce

Farnost Pecka se nechází v malebném Podkrkonoší. Farní kostel na Pecce je jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v České republice.

Novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Cholině

Obec se prvně připomíná r. 1141 v majetku olomoucké kapituly. Kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl přestavbou staršího gotického kostela, zasvěceného sv. Anně - zachováno středověké jádro (zdivo hlavní a příčné lodi, presbytáře).

Naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka

Naučná stezka spojuje poznávání přírodních a krajinářských hodnot území s poznáváním kulturních a historických zajímavostí. Trasa naučné stezky má okružní charakter, je dlouhá 7 km a překonává výškový rozdíl 255 metrů.

Schönbornský palác - sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických

Hrabě Colloredo Walsee, kterému dříve pozemky patřily, zde zřídil v r. 1660 rozsáhlou terasovou zahradu na petřínském svahu. Často bývá také palác nazýván Colloredovský palác.

Vrbtovský palác

Vrtbovský palác se nachází na rohu Tržiště a Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze 1. Mnoho lidí o jeho existenci nemá příliš tušení, neboť jeho průčelí do ulice není nějak výrazně nápadné, ale za ním se skrývá jedna z nejhezčích pražských zahrad.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Kostel sv. Petra a Pavla v Oseku

Kostel byl postaven ve 13. století v části obce Starý Osek. V roce 1714 byl přestavěn do barokního slohu a je obklopen starým hřbitovem.

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Naučná stezka skřítka Hrobčíka v Hrobčicích

V Hrobčicích nedaleko Bíliny můžete navštívit naučnou stezku skřítka Hrobčíka s mýtinkou Fantazie. Kvůli mýtince Fantazie nadchne i děti školkou povinné.

Hopíkova naučná stezka v Žatci

Naučná stezka se jmenuje podle Hopíka, postavičky, která se v posledních letech stala symbolem chmelařské tradice města. Je oblíbená hlavně mezi dětmi, proto po něm dostala stezka jméno.

Chrám sv. Martina v Rosicích

Kostel sv. Martina je nejstarší stavitelskou památkou v Rosicích. Pochází asi z 12. století, o čemž svědčí románská okna ve věži vysoké 34 metrů.

Poutní kaple Nejsvětější Trojice v Rosicích

Kaple patří mezi nejvzácnější historické památky města Rosice. Nachází se na jižním návrší města. Před 300 lety ji nechal postavit tehdejší majitel rosického panství Jiří Hausperský z Fanalu. Vlastní kaple má velkou historickou hodnotu, především vnitřní architekturou.

Radnice s pranýřem v Rosicích

Rosická radnice byla postavena v roce 1851 nákladem 13 000 zlatých. O sedm let později byla opatřena věžními hodinami za 700 zlatých, které darovala manželka majitele Rosických uhelných dolů Antonína Rahna.

Naučná stezka Rosickou historií

Dvanáct panelů naučné stezky vás seznámí s historií kulturních památek a zajímavých rosických zákoutí či osobnostmi s Rosicemi spjatými.

Kaple sv. Kateřiny a Barbory v Oseku

Původně gotická kaple, která byla v letech 1713 – 1718 přestavěná v barokním slohu. Je již součástí mohutného klášterního souboru k němuž dále patří konvent s kapitulní síní, křížovou chodbou, studniční kaplí, pivovarem, sladovnou a dalšími stavbami.

Stezka k bedřichovskému viklanu

Projděte se stezkou za tajemstvím bedřichovského viklanu. Bedřichovský viklan leží mimo značené cesty a tak je jeho nalezení docela dobrodružné. Kdo kámen objeví a ve své kartičce správně orazítkuje, ten získá malou odměnu za šikovnost v Informačním centru v Bedřichově.

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.

Zřícenina hradu Mydlovar

Na území obce Ostrá se nachází hradní zřícenina hradu Mydlovar, v minulosti rovněž nazývaný Kostomlaty. Jedná se o zcela ojediněle se v Čechách vyskytující celocihelný hrad s plášťovou zdí.

Kostel sv. Barbory v Pavlově

Nynější kostel byl vystavěn roku 1742, patrně s využitím starší stavby v místě kněžiště. Roku 1829 následovala klasicistní úprava hlavního průčelí. To je završeno sochou patronky chrámu sv. Barbory.

Fara v Dolní Krupé

Roubená stavba z konce 18. století sloužila svému původnímu účelu do poloviny 20. století, poté byla střídavě využívána pro rekreační a ubytovací účely.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Barokní hřbitov v Pavlově

Zajímavou památkou Pavlova je vesnický hřbitov z 1. poloviny 18. století. Hřbitov je obehnán zdí se čtyřmi válcovitými nárožními věžicemi krytými prejzovými taškami.

Kostel sv. Jiljí ve Vrbici

Římskokatolická farnost Vrbice se pyšní skromným a jednoduchým kostelíkem sv. Jiljí, který je bezesporu dominantou celé obce.

Vinařské sklepní domy v Pavlově

Vinařské sklepní domy, z nichž devatenáct je památkově chráněno, pocházejí ze 17. století. Obývali je drobnější majitelé vinic živící se převážně zpracováním vína. Domy se nachází v ulicích Česká a Na Cimbuří.

Minipivovar Miletín

Stavebně byl pivovar založen v roce 1994.

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Kostel sv. Vavřince v Potštejně

Kostel byl postaven v letech 1816 - 1821 v empírovém slohu stavitelem J. Kurzem z Opočna s pomocí krajského inženýra J. Braunera.

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd - Tok (865 m).

Barokní hřbitovní kostelík sv. Marka v Potštejně

Kostel je připomínán již v roce 1587. Původní stavba byla po třicetileté válce zbořena. Nový kostelík byl vystavěn v roce 1713 za hraběte Františka Karla Záruby z Hustiřan. Od roku 1790 je kostel sv. Marka kostelem hřbitovním.

Zřícenina hradu Velešov

Hrad byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, který sídlil na nedalekém hradě Potštejn. Jeho rozvaliny byly považovány za pozůstatky templářského sídla.

Ponrepo - kino Národního filmového ústavu

Ponrepo je kinem Národního filmového archivu, které se nachází v historickém areálu Konvikt.

Přírodní rezervace Modlivý důl

Přírodní rezervace Modlivý důl se nachází jižně od Potštejna, v krásném prostředí původních bukových lesů. Jedná se o rezervaci o velikosti zhruba 6,5 hektaru, umístěnou v hluboko zaříznutém údolí vymodelovaném jedním z přítoků řeky Orlice.

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Slavnostní otevření chaty na Kozlovském kopci, tehdy ovšem ještě pouze přízemní, umístěné v blízkosti rozhledny, se konalo na Kozlovském kopci 9. července 1933 za velké účasti občanů a různých činovníků. Byla to velká událost pro široký region.

Grand Pardubice

Funkcionalistická budova významného architekta Josefa Gočára, v níž byl jako první host přes noc ubytován prezident TGM (30. května 1931).

Lobkowiczký palác - sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo

Malostranský palác významného šlechtického rodu Lobkowiczů byl postaven podle návrhu architekta Giovanni Battisty Alliprandiho v letech 1702-04.

Zámecký park a hrobka na zámku Orlík nad Vltavou

Celý areál byl koncipován jako volný krajinářský park, byly využívány i v současnosti již neexistující svahy pod zámkem. Údajně se u zámku však nacházela i pravidelná parterová zahrada s kašnou.

Kostel sv. Prokopa ve Starém Sedle

Kostel sv. Prokopa ve městečku Staré Sedlo (dnes součást obce Orlík nad Vltavou) vznikl pravděpodobně ve 14. století a již v polovině 14. století je uváděn jako farní.

Kostel sv. Bartoloměje v Napajedlech

Kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl vystavěn v letech 1710-1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rotalu. Vysvěcen byl kostel až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem.

Radnice města Napajedla

Radnice byla postavena v roce 1904 pode návrhu Dominika Feye z Uherského Hradiště. Budova radnice byla postavena v pseudorenesančním slohu. K výzdobě budovy byli přizváni významní moravští umělci. Franta Uprka je autorem sochy sv. Jiří umístěné mezi okny v prvním poschodí.

Jívový rybník

Nedaleko městečka Loučeň se nachází Jívový rybník, nazývaný také Jívák. Turisty sem láká okolní příroda, lesy nebo koupání.

Karlovský most přes řeku Jizeru

Karlovský most se nachází na státní hranici s Polskem a vede přes malebnou řeku Jizeru. Jedná se o lesní turistický hraniční přechod. Směrem do Čech se přes most dostanete na Jizerku, pod Bukovec nebo do Martinského údolí. Na polské straně je to nejblíž do osady Orle.

Steampunk Laboratory - úniková hra

Úniková hra ve steampunkovém stylu s interaktivními hlavolamy.

Křížová cesta ve Stárkově

Křížová cesta začíná nad kostelem svatého Josefa a pokračuje několik set metrů nahoru podél lesa.

Kulturní dům Příbor

Kulturní dům v Příboře, dříve nazývaný jako Katolický dům, se nachází v Ochranném pásmu Městské památkové rezervace Příbor. Objekt byl postaven v letech 1909 - 1911 v secesním stylu.

Muzeum vojenské historie a Staroměstska

Muzeum vojenské historie a Staroměstska v kasárnách ve Starém Městě pod Sněžníkem se zaměřuje na historii československé armády od jejího vzniku (československé legie) až po její zánik v roce 1992/1993.