🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Palouček Benešovka v Klecanech

Toto místo v Klecanech připomíná dobu působení Václava Beneše Třebízského. Nachází se v Klecanském háji. Správce velkostatku Josef Janáček zde nechal postavit svému příteli Václavu Beneši dřevěnou lavičku s křížkem, na které Třebízský rád sedával a vyhlížel do krajiny.

Výlety na paddleboardech

Paddleboardingu se může věnovat úplně každý a proto jsme si pro vás připravili výlety na paddleboardech po českých řekách.

Apartmány No.8 v Josefově

Ubytování v „Apartmánech No. 8“ nabízí pevnostní město Josefov. Ubytovat se u nás můžete celoročně. Na dosah budete mít historii „Pevnosti Josefov“, města Jaroměře a další nejen historická místa. Ubytováni budete v nově opravené historické budově Pevnostního města Josefov.

Naučná stezka Na břehu Blanice

Naučná stezka se nachází západním směrem od Protivína a je dlouhá 23 km. Seznámí vás s historií zaniklých hradů, tvrzí na Protivínsku, s vesnickou architekturou a s dalšími přírodními zajímavostmi.

Přírodní koupání u Napajedel

Mezi Napajedly, Spytihněví a Topolnou najdete rozsáhlá jezera, vzniklá po těžbě štěrku, která nabízí příjemné pohodlí při slunění na travnatých plážích i koupání v čisté vodě.

Kostel sv. Mikuláše a smírčí kříže v Milhostově

Kostel sv. Mikuláše, zbytek dřívějšího hradiště (strážní věž) byl otevřen roku 1306. Byl dvakrát barokně přestavěn - v 18. století a naposledy v roce 1919. V okolí kostela se nacházejí 3 mimořádně zachovalé a historicky cenné smírčí kříže.

Kostel sv. Alžběty v Protivíně

Kostel se náchází na náměstí je zasvěcen sv. Alžbětě a dříve sloužil jako zámecká kaple.

Památník města Protivína

Městské muzeum v Protivíně bylo slavnostně otevřeno v roce 1932. Bylo umístěno v prvním patře domu čp. 19, v budově bývalé obecní školy. Mezi léty 2000 až 2008 se muzeum rozrostlo o specializovanou expozici Exotická příroda - s důrazem na její pestrost a různorodost.

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Pacově

Původně hřbitovní osmiboká kaple přestavěná a podstatně rozšířená hraběnkou Johanou Eusebií Barborou ze Žďáru v letech 1681 – 1682. Hlavní oltář barokní s obrazem sv. Barbory, ochranitelkou ve smrtelném nebezpečí a jmenovkyní patronky.

Kaple sv. Anny v Pacově

Podnět ke stavbě dal zázračný léčivý pramen, údajně zde byly i lázně. Barokní objekt pochází z let 1701 – 1703.

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680. Klíč od márnice židovského hřbitova – na požádání v Informačním centru na zámku. Poslední vstup je možný 120 minut před zavírací dobou.

Sovova naučná stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka naučné stezky je 12 km.

Stará škola Dřevěnka v Polici nad Metují

Roubená barokní stavba s mansardovou střechou byla postavená v roce 1785 v Hvězdecké ulici čp. 15. Nyní je zde rekonstruována dobová školní třída s učitelem a žáky.

Radnice v Polici nad Metují

Polická radnice byla postavena roku 1718 jako soukromé sídlo klášterního inspektora. V roce 1740 ji koupilo město od opata Benna II. Jako radniční budovu.

Barokní selské domy v Pacově

Spálená ulice je významnou součástí městské památkové zóny města Pacov. Uvidíte zde lidové stavby, z nichž některé jsou zapsány jako nemovité kulturní památky v Ústředním seznamu kulturních památek.

Kostel sv. Václava v Pacově

Vystavěn byl v roce 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Zámecký kostel sv. Václava v současné době patří městu Pacov, původní inventář byl již dříve vystěhován a kostel slouží jako výstavní síň.

Chrám sv. archanděla Michaela v Pacově

Z původní stavby děkanského chrámu sv. Archanděla Michaela ze 13. století je zachována věž a půdorys. Do dnešní podoby byl v přestavěn v druhé polovině 15. století.

Kostel sv. Bartoloměje v Odrách

Nejvýznamnější oderskou památkou je kostel sv. Bartoloměje. První zpráva o kostele v Odrách je z roku 1373. Původní kostel byl malý, samozřejmě dřevěný.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Památné lípy v Kněždubu

U kostela v malé slovácké obci Kněždub je chráněna skupina památných stromů.

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu

V obci Kněždub na Hodonínsku se nachází rodný dům bratrů Joži a Franty Uprkových, významných autorů malířské a sochařské tvorby.

Naučná stezka - Střed Čech v Davli

Naučná stezka střed Čech vás provede z parku, centrem městyse, dále přes Starý davelský most, kolem nádraží a místní částí Sázava k altánu, kde si můžete vychutnat jedinečný výhled na Davli a údolí řeky Vltavy.

Neogotický kostel sv. Vincence z Pauly v Liberci

Neorománský kostel byl vystavěn v letech 1884-1887 podle návrhů vídeňských architektů R. Jordana a J. Schmalzhofera stavitelem F. Schlozem. Jelikož kostel patřil lazaristům, jejich zakladatelem byl sv. Vincenc z Paoli, nese stavba jméno po svém patronovi.

Naučná stezka Hořiněvským lesem

V přírodní lokalitě listnatého lesa je umístěno více jak 10 naučných interaktivních stanovišť, které návštěvníky, děti i dospělé, seznámí se životem okolní přírody.

Kafé Zámek ve Zlíně

Jedinečnou možnost odpočinku a přátelského posezení nabízí podnik Kafé Zámek. Kouzelné prostředí vzácné kulturní památky hosty zcela oprostí od okolního velkoměstského ruchu a dopřeje jim jedinečné možnosti strávení volného času.

Nejedlíkova oskeruše - památný strom v Kněždubu

Na louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši, která se díky své výjimečnosti stala chráněným stromem České republiky.

Biopark Gymnázia Teplice

Biopark GT je vlastně malou botanickou a zoologickou zahradou. Jeho hlavním účelem je poskytovat žákům názorné pomůcky pro výuku biologie. Žáci mohou nejen vidět řadu živých organizmů na vlastní oči, ale také s nimi pracovat, pozorovat je a studovat.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru

Pozdně barokní stavba s 60 metrů vysokou věží. V kostele se nachází starobylý zvon, který slouží již více než 400 let.

Zámek Mladá Vožice

Zámek vznikl v letech 1570 až 1603. Jeho zakladatelem byl Václav Voračický z Paběnic. V současné době je zámek veřejnosti nepřístupný.

Kostel sv. Martina v Mladé Vožici

Nejstarší vožický kostel, založen před rokem 1348. Kostel má dvě věže, po pravé straně lodi je kaple sv. Barbory, patronky horníků.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Mladé Vožici

Kaple oválného půdorysu je zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie. Postavit ji dal zhruba v polovině 17. století tehdejší držitel vojenského panství Krištof Karel Přehořovský z Kvasejovic.

Kaple a křížová cesta Studenec

Lokalita Studenec u Rožmberka nad Vltavou je pojmenována podle pramene se "zázračnou vodou". Kaple zde byla vystavěna v 17. století a sloužila jako poutní místo.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Židovský hřbitov v Mladé Boleslavi

Židovský hřbitov se nachází na okraji Mladé Boleslavi, v lokalitě pod hradem, na svahu při staré silnici na Prahu. Svou historickou hodnotou patří mladoboleslavský židovský hřbitov vedle kolínského a brandýského k nejcennějším židovským hřbitovům ve Středočeském kraji.

Židovské hřbitovy v Rožmberku nad Vltavou

Ve městě můžete navštívit hned dva židovské hřbitový - starý a nový.

Kašna se sochou sv. Floriána v Rožmberku nad Vltavou

Město Rožmberk bylo založeno v polovině 13. století. Leželo na obchodní cestě vedoucí z Českého Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Je spojeno s významným šlechtickým rodem Rožmberků.

Kostel sv. Mikuláše v Rožmberku nad Vltavou

První zmínka o kostele je z roku 1271. Pozdně gotická stavba z 2. poloviny 15. století na starších základech.

Výběh s bizony v Prášilech

Ve výběhu u Prášilského potoka se můžete pozdravit s pravými americkými bizony. Původně měli být chováni na maso, ale nakonec se stali oblíbeným cílem návštěvníků Prášil.

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Katolický, farní kostel postavený v letech 1802 - 1803 na místě dřevěné kaple z 1756.

Baťův kanál s kolem

Lodní linka Strážnice – Petrov – Sudoměřice Skalica na Slovensku a zpět.

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

S císařem Karlem IV. Je spojen skalní útvar zvaný Králův stolec. Zde prý císař po lovu v hlubokých bezdězských hvozdech odpočíval a zálibně hledíval na své vodní dílo.

Rozhledna Vlčí hora u Oseka

Multifunkční věž postavená roku 2005 na Vlčí hoře nad městečkem Osek v nadmořské výšce 890 m je kombinací telekomunikační stanice pro monitorování frekvencí mobilních operátorů a rozhledny.

Skály na Strašidlech v Horní Blatné

Skalní oblast nacházející se pod vrcholem horského hřbetu Na Strašidlech u obce Horní Blatná v Krušných horách.

Kališťské louky a mokřady

Přírodní památka Kališťské louky a mokřady je chráněné území nalézající se severně od obce Kaliště.

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. Obřích hrnců.

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Muzeum jihočeské vesnice v Selském dvoře

Selský dvůr se nachází ve statku čp. 6 a kromě ubytování Vám nabízí i prohlídku muzea tradičního hospodaření a života jihočeské vesnice.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Naučná stezka Karel IV. a Pražský hrad

Naučná stezka v areálu Pražského hradu nabízí prohlídku 26ti míst spojených se stavebními a uměleckými počiny Karla IV.

Skryté příběhy – výletní objevitelská hra pro rodiny s dětmi

Hra v podobě mobilní aplikace obsahuje výletní trasy s příběhy z naší historie vyprávěné herci a zábavné úkoly, které si užije celá rodina.