🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Diecézní muzeum Brno - Vita Christi - sakrální umění brněnské diecéze

Stálá expozice Vita Christi – Život Kristův, vypráví příběh života Ježíše Krista. Více než čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů z období od 13. do 19. století představuje bohaté umělecké dědictví brněnské diecéze.

Muzeum Stanislava Suchardy

Muzeum se nachází v Suchardově vile vybudované podle projektu architekta Jana Kotěry v letech 1904 - 1906. Hlavní prostory Suchardovy vily se dodnes dochovaly ve stavu, jak byly před více než sto lety Kotěrou navrženy, a to i včetně interiérových detailů.

Císařský ostrov - největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Karlínská synagoga

Byla postavena v novorománském slohu v roce 1861 pro místní zámožnou karlínskou židovskou komunitu.

Libeňský plynojem

Libeňský plynojem tyčící se na vrcholu kopce nad Palmovkou patří mezi výrazné dominanty okolí, především díky kulovému tvaru a výraznému stříbrnému nátěru. Místními lidmi je plynojem nazýván Koule.

Vila Josefa Fuchse v Libni

Funkcionalistická vila v Libni byla postavena ve svahu nad Vltavou ve 30. letech podle projektu Josefa Fuchse. Vila byla postavena v roce 1929.

Statek Vraných - ukázka baroka v Bohnicích

Vynikající ukázka lidového baroka 18. století s nerušivými úpravami 19. století. Statek je nejvýznačnější a zároveň nejpůvabnější památkou v obci Bohnice.

Socioterapeutická farma Bohnice

Socioterapeutickou farmu najdeme v severozápadním cípu rozsáhlého areálu nemocnice. Vstup je buď z areálu nemocnice nebo z ulice U Drahaně. Farma je určena především pro klienty Psychiatrické nemocnice – probíhá tu hlavně hipoterapie.

Okružní vyhlídkové plavby kolem hradu Zvíkov - Vltava pod Orlíkem

Víte, odkud je nejkrásnější výhled na hrad Zvíkov? No přece z parníku! Tak si nastupte a vychutnejte si okružní vyhlídkovou plavbu i s poutavým výkladem. Dozvíte se třeba, co je pravdy na pověsti o tajné chodbě do Svaté Anny, kterou hlídá ohnivý pes.

Lannova vila v Bubenči

Vila byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní. Stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Koulova vlastní vila

Tato patrová vila, postavena v letech 1895 - 1896, spojuje prvky lidové architektury a vladislavské gotiky. Patřila architektovi Janu Koulovi, který vyl předním představitelem historismu v Čechách druhé poloviny 19. století.

Vila dr. Náhlovského v Praze

Rodinnou vilu pro právníka Jana Náhlovského a jeho ženu Luisu navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič v roce 1907. Stavbu, včetně řemeslných prací a úpravy zahrady, provedl pražský stavitel Jan Pacl v letech 1907–1908. Vila je dnes v soukromém vlastnictví.

Letenská vodárenská věž

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Výlet Kutnohorskem: Legendami opředená zřícenina a chrám s ostatky mnichů

Když se řekne Kutná Hora nebo Kutnohorsko každého napadne chrám sv. Barbory, kostnice nebo Vlašský dvůr. Okolí tohoto významného středočeského města je však neméně zajímavé, a tak přijměte pozvání na celodenní kutnohorský výlet.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. M.) se nachází několik lidových mohyl - prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Lidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století.

Burkův vrch v Beskydech

Plochý hřeben 3,5 km jižně od Horní Lomné na hranicích se Slovenskem.

Hraniční vrchol Malý Polom

Malý Polom (1060 m) je zalesněný vrchol v hraničním hřebeni mezi Českou a Slovenskou republikou. Pod vrcholem je křižovatka turistických cest. Nedaleko je rozcestí Čuboňov.

Kostel sv. Antonína v Holešovicích

Chrám je zasvěcen sv. Antonínu Paduánskému a byl dokončen v roce 1914. Vystavuje se zde vánoční Slovanský betlém.

Lanový park Slapy

Lanový park slapy leží na břehu Slapské přehrady u slepého ramene na úpatí Živohoštského mostu.

Muřinkový vrch v Beskydech

Muřinkový vrch (975 m je zalesněný vrch na hraničním hřebeni, hranice mezi CHKO Beskydy a CHKO Kysuce.

Pražská tržnice - bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 - 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.

Přírodní rezervace Čerňavina v Beskydech

Komplex přirozených bukových porostů karpatského typu s příměsí smrku, javoru klenu a s vtroušenou jedlí ve vysokých polohách Moravskoslezských Beskyd.

Rozhledna Tetřev v Beskydech

Rozhledna Tetřev (944 m n. M.) se nachází v turistické oblasti u bývalého hotelu Tetřev a u zrekonstruované Kamenné chaty na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom.

Velký Polom - významný hraniční vrchol

Velký Polom (1067 m n. M.) je významný vrch hraničního hřebene mezi Českou a Slovenskou republikou. Na svazích polomu se nachází několik skal, přímo na vrcholu mrazový srub tvořený pískovcovou skálou.

Vrch Kalužný v Beskydech

Kalužný vrch (993 m) je zalesněný vrch mezi Slavíčem a Ropicí.

Vrchol Javorový v Beskydech

Javorový vrch je nejvyšší vrchol horské skupiny nad slezskou nížinou v povodí Olše, jihozápadně od Třince, utvořené z vrstevnatého godulského pískovce. Název "Javororvý" je podle javorů, které tvořily podstatnou část svahů kopce.

Vrchol Ostrý v Beskydech

Ostrý (1044 m) je dominantní vrchol Jablunkovské brázdy, na území CHKO Beskydy. Jsou zde zachovány staré, bizarně rostlé buky. Do roku 1870 tady probíhala těžba železné rudy.

Vrchol Ropice v Beskydech

Ropice (1 083 m) je velmi dobře dostupná po několika trasách, které lze spojit v delší nebo kratší túry.

Vrchol Šindelná v Beskydech

Tisíc metrů nad mořem, to je výška jednoho z mnoha vcholů Moravskoslezských Beskyd.

Vrchol Smrčina v Beskydech

Na místní poměry značně plochý kupovitý vrchol (1015 m) v Ropickém hřbetu mezi Ropicí a Kalužným vrchem.

Hradiště Šárka - národní kulturní památka

Archeologická památka je součástí rozsáhlého přírodního komplexu Divoká Šárka a Šárecké údolí. Lokalita je tvořena dvěma výraznými skalními polohami po obou stranách soutěsky Džbán.

Kubrův statek - nejstarší hospodářská usedlost v Ruzyni

Kubrův statek patří k nejstarším ruzyňským hospodářským usedlostem. Jeho historie je doložena až do 16. století. Zde se dochovalo nejvíce z barokní výzdoby místních usedlostí. Dnes je objekt Kubrova statku součástí hotelového komplexu.

Přírodní památka Jenerálka se zámečkem

Jenerálka je osada nacházející se v pražských Dejvicích, v údolí při soutoku Šáreckého a Nebušického potoka. Centrem osady je zámek Jenerálka, který je chráněn jako kulturní památka.

Půjčovna lodiček na Smíchově

Na Smíchově si kromě tradičních pramic můžete půjčit třeba motorový člun nebo výletní vor i s grilem.

Rudolfova štola - zásobárna vody pro Královskou oboru

Jedná se o tunel v Praze vybudovaný v 16. století pro zásobování Královské obory vodou. Štola o délce 1098 metrů překonává výškový rozdíl hladin Vltavy 110 cm. Štola probíhá asi 45 metrů pod terénem a dnešní zástavbou Letné. Štola byla ražena v letech 1589 až 1593.

Vyhlídka Dívčí skok v Divoké Šárce

Dívčí skok je nejvyšší vrchol v Divoké Šárce. Vysoký skalní útvar se nachází na pravé straně údolí za stejnojmennou restaurací. Většinu masívu tvoří stupňovitá a zarostlá předskalí. Nad nimi se zvedá rozložitá vrcholová pyramida, která tvoří přirozenou dominantu Divoké Šárky.

Hanspaulka - legendární vilová čtvrť

Vilovou čtvrť Hanspaulka najdete v pražských Dejvicích. Čtvrť láká k bydlení již od 30. let 20. století. Žili zde také Lída Baarová či Vlasta Burian. Také v současnosti je to jedna z nejluxusnějších a nejhezčích čtvrtí k bydlení v Praze.

Kafkova vila

Vilu s ateliérem Na Ořechovce v Praze navrhl architekt Pavel Janák pro sochaře Bohumila Kafku. Nad vchodem je sochařova reliéfní busta. V zahradě se nachází Kafkova bronzová socha Orfea z roku 1922.

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky.

Kostel sv. Norberta ve Střešovicích

Kostel je jednou z dominant této čtvrti v Praze. Byl postaven v letech 1889 – 1891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

Naučná stezka Řepy

Stezka je zaměřená na místopis, historii, geologii a přírodní zajímavosti. Vede napříč Praho 17 Řepy, začíná Na Chobotě v Řepích a končí poblíž kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře. Délka stezky je 6,3 km.

Park Petra Bezruče v Klimkovicích

Prostor městského parku je ve všech ročních obdobích oázou poklidné a romanticky podmanivé přírody, je to hlavně z toho důvodu, že park tu je pro širokou veřejnost dosažitelný jen pár desítek metrů od rušného prostředí městského centra.

Přírodní rezervace Travný potok v Beskydech

Přírodní rezervace Travný potok se nachází se v Lysohorské hornatině, v jižní části mísovitého závěru prameniště Travného potoka, v nadmořské výšce 800 až 1040 m n. M., asi 1 km JV od vrcholu Travného a 4 km jižně od středu obce Morávka.

Přírodní rezervace Travný v Beskydech

Přírodní rezervace Travný se rozkládá na západním svahu hory Travný (1203 m n. M.), od jeho vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice.

Socha Ivana Stěpanoviče Koněva

Jedná se o pomník sovětského maršála, který žil v letech 1897 - 1973. V nadživotní velikosti ho ztvárnil sochař Zdeněk Krybus v roce 1980.

Stadion Juliska

Pražský atletický a fotbalový stadion byl otevřen v létě 1960 a je ve vlastnictví Armády České republiky. Jde o domovský stadion pro FK Dukla Praha, který je využíván i pro další přípravu sportovců z ASC Dukla.

Vila s ateliérem Václava Špály

Vilu ve funkcionalistickém stylu pro malíře Václava Špálu navrhl architekt Otakar Novotný, postavena byla v roce 1932 v pražských Střešovicích. Inspiroval se architekturou holandského typu.