🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník se nachází na hranici katastrů tří obcí Hlinka, Osoblaha a Slezské Pavlovice.

Rozhledna Věžka v Čechách pod Kosířem

V parku zámku se nachází pseudogotická romantická Červená věž sloužící jako rozhledna. Rozhledna je nyní dlouhodobě nepřístupná.

Secesní most v Chrastavě

Přes řeku Jeřici v Chrastavě vede zrekonstruovaný secesní most, který stojí na místě původního mostu strženého povodněmi v roce 2010. Některé prvky se podařilo zachránit z původní konstrukce mostu.

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Sportovní areál Lovosice

Sportovní areál, který se nachází u řeky Labe, zahrnuje plavecký krytý bazén, venkovní koupaliště, zimní stadion, tenisové kurty, atletický a fotbalový stadion a dvě sportovní haly.

Vinařská stezka Podluží

Síť cyklotras pod společným názvem Vinařské stezky Podluží vedou rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodojem se nachází v severní části areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Čtyři nosné železobetonové pilíře a kruhový dřík nesou kruhovou horní část s reservoárem. Střecha vodojemu je zakončena lucernou.

Vzdělávací centrum Na Karmeli v Mladé Boleslavi

Vzdělávací centrum Na Karmeli propojuje historickou a moderní architekturu. Jedná se o reprezentativní prostor jenž lze využít k pořádání vzdělávacích a společenských akcí.

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji.

Zřícenina hradu Fulštejn

Zřícenina hradu Fulštejn se nachází 3 km od Osoblahy a 1 km jihozápadně od obce Bohušov. Hrad byl strategicky velmi vhodně umístěn v osoblažské nížině, stojí na zalesněném kopci (267 m) nad říčkou Osoblahou.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. Nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v tomto případě rodem Černínů.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti - přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. Válkou.

Na letní Floře Olomouc bude i armáda čínského císaře

Záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta i řadu dalších atraktivních lákadel, kterými budou mj. Například přehlídka Vyznání růžím či unikátní výstava čínské Terakotové armády, nabídne letošní letní etapa mezinárodního zahradnického veletrhu Flora. Na olomouckém výstavišti se uskuteční od 17. do 20. srpna.

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce

Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí, stojí na Kostelním vrchu ve výšce 649 m n. M., kde vévodí celé Smržovce.

Barrandovské terasy - bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban.

Bývalý kostel sv. Mikuláše ve Zvíkovském Podhradí

Centrální stavbou opevněného podhradí byl gotický kostel s malým hřbitovem nad soutokem Vltavy a Otavy severně od hradu Zvíkov.

Centrum baroka v Mariánské Týnici

Sídlí v prostorách bývalého proboštství, kde sídlí také Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Součástí Centra baroka je expozice Baroko a jeho svět.

Čimické údolí

Přírodní památka Čimické údolí se rozkládá v mělkém údolí Čimického potoka v místech, kde na povrch vystupují skalky, tvořené pevnými břidlicemi předprvohorního stáří. Území bylo člověkem osídleno už v době kamenné a postupně bylo využíváno převážně zemědělsky.

Dům U Rytířů - Městská galerie v Litomyšli

Podobně jako většina domů na litomyšlském náměstí je i dům U Rytířů zasazen do dlouhé a úzké, ještě gotické parcely.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Kaple stojí na vrcholu hory Mědník (910 m) a je tak vidět ze širokého okolí.

Kostel Nanebevstoupení Páně v Desné

Starokatolický kostel byl postaven Štěpánem Ulmannem v letech 1889–1890 v pseudogotickém slohu. Již v květnu následujícího roku se k němu konala slavná pouť.

Kostel Narození Panny Marie v Měděnci

Pozdně barokní kostel byl vystavěn v letech1803 - 1814 v horském městečku Měděnec.

Kostel sv. Jakuba v Hostivici

Kostel svatého Jakuba je nejstarší dochovanou stavbou v Hostivici. Existoval již v roce 1277. Na jižní straně chrámové lodi je dokonce dochováno románské kvádříkové zdivo.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Hamrech

Pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v roce 1789 na návrší v horní části obce Nové Hamry.

Kostel sv. Václava v Lovosicích

Barokní sakrální stavba stojící na místě původního dřevěného kostela. Stavitelem lovosického barokního kostela je Petr Antonín Versa, který na něm pracoval v letech 1733 - 1748.

Městská galerie v Litomyšli

Městská galerie Litomyšl je kulturní instituce, která spravuje sbírkový fond výtvarného umění, zejména autorů s vazbou na litomyšlský region.

Muzeum Riedlova vila v Desné

Expozice je věnována rodu Riedelů, zakladatelům skláren v Desné. Vila byla postavena podle vzoru reprezentačních severoitalských sídel.

Naučná stezka Barrandovské skály - Chuchelský háj

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj nabízí poutavou cestu časem, geologickou i lidskou historií. Dává nahlédnout až do prvohor, do období siluru a devonu. Její délka je 6 km a nabízí 14 poučných zastavení.

Naučná stezka Orlík - Zvíkovské Podhradí

Trasa naučné stezky Orlík - Zvíkovské Podhradí vede krajinou středního Povltaví po levém břehu Vltavy ve Středočeské pahorkatině.

Naučná stezka Ruperta Fuchse v Nových Hamrech

Naučná stezka Ruperta Fuchse je zaměřená na hornictví, historii a život krušnohorských obcí, historie a zajímavosti železniční trati Karlovy Vary – Johangeorgenstadt.

Návrší Kedr ve Smržovce

V zimě zde pořádají netradiční lyžařské závody v dobových oblecích a výzbroji.

Osada Jedlová v Lužických horách

Jedlová je rekreační osada, ležící na severním svahu hory Jedlové asi 1,5 km jihovýchodně od Jiřetína. Ještě v roce 1731 zde stála jen osamělá vrchnostenská hájovna, patřící ke kamenickému panství.

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Jediný dochovaný objekt na Zlaté studni je dnes chalupa patřící TJ Blatná, po ostatních objektech je možno místy nalézt pouze zbytky základů.

Pfannschmidtova vila v Lovosicích

Vila byla postavena v roce 1887 velkostatkářem a i pozdějším starostou Lovosic Franzem Pfannschmidtem.

Přírodní památka Bílá skála

Tento výrazný krajinotvorný prvek s charakteristickým skalním defilé vltavského svahu je významný zejména z hlediska geologického a paleontologického. Bílá skála představuje souvislý profil prvohorních ordovických hornin.

Přírodní památka Bohnické údolí

Území bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Na území vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří. Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.

Pseudogotická Riedlova hrobka v Desné

Jedná se o pseudogotickou stavbu postavenou v roce 1890. Hrobka patřila podnikateli Josefu Riedlovi, majiteli zdejší sklářské hutě. Do hrobky byly postupně uloženy i ostatky několika dalších příslušníků početné rodiny Riedlů.

Renesanční zámek Lovosice

Původně renesanční zámek byl postaven mezi lety 1545 - 1574 jako dvoupatrová budova se dvěma rizality, zřejmě opevněná. Upraven po polovině 17. století raně barokně. V současné době je využíván pro školské účely.

Secesní radnice v Lovosicích

Budova se secesními prvky byla postavena v letech 1906 - 1907. Do své nové krásy byla opravena v roce 1992 a při této příležitosti byla umístěna v kupoli schránka, obsahující současné aktuality a sadu platných mincí.

Sportovní areál a koupaliště Zvíkovské Podhradí

Sportovní areál a koupaliště Zvíkovské Podhradí rozšiřuje nabídku cestovního ruchu o atraktivní koupání.

Tvrz Litovice

Tvrz je mohutná třípatrová podsklepená budova s gotickým charakterem. Zajímavá je souměrnost oken při pohledu z hlav­ních místností i z venku a rozvržení hmoty objektu. Dokonalá je také kvalita kamenických prací.

Údolní nádrž Přísečnice

Krušnohorská vodní nádrž byla postavena v letech 1969 - 1976 jako zdroj pitné vody pro severočeskou hnědouhelnou oblast.

Vodní nádrž U Dubu na Jesenicku

Vodní nádrž U Dubu, jedna z osmnácti na Plavném potoce, se nachází nedaleko Černé Vody. V nedávné době prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Vyhlídkové věže Lahovického mostu

Lahovický most je pražským silničním mostem přes Berounku. Dvojice netradičně umístěných vyhlídkových plošin byla vybudována při rekonstrukci lahovického mostu v roce 2003 a 2004.

Zámek Hostivice

Hostivický zámek byl postaven v letech 1689 - 1697 jako jednopatrová raně barokní stavba. Do současné podoby dvoupatrové budovy s centrální halou procházející od prvního patra až po střešní nástavec byl přestavěn v letech 1732 - 1734.

Železniční viadukt ve Smržovce

Jeden z nejkrásnějších železničních viaduktů v České republice. Již za hlavním smržovským nádražím je hluboké údolí, které viadukt přemosťuje. Nabízí se oku lahodící pohled na výjimečnou vyváženost umělé stavby s okolní krajinou.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na pohádkovou cestu, staňte se archeologem

Program na druhý srpnový víkend slibuje kromě tradičních historických akcí také několik pohádkových stezek. Ti, kdo navštíví park Zeměráj se budou moci na okamžik stát archeologem a prozkoumat ranně středověkou vesnici. V Pardubicích je zase připraven sportovní program, při kterém si budou moci zájemci vyzkoušet nespočet aktivit.

Tipy na víkend: Do vinných sklípků, na pivní festival či koncert vážně hudby

Akce pro milovníky vína, piva, jídla, ale i kultury. Takový bude druhý srpnový víkend. Ať už si budete chtít zaskočit do sklípku na Moravě, svlažit se zlatavým mokem třeba v Litoměřicích, nebo si poslechnout vážnou hudbu v historických prostorách kláštera v Kladrubech, zcela jistě si svůj program vyberete.