🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Unikátní arboretum u Sanatoria v Jablunkově

Léčebna vznikala u soutoku říčky Lomné, která protéká 800 metrů parkem a patří dodnes nerozlučně k jeho ozdobám, a potůčku Ošetnice v nadmořské výšce 401 metrů.

Zaniklá renesanční radnice v Horním Slavkově

Až do poloviny 20. století se dochoval ojedinělý ráz ryze renesančního Horního Slavkova.

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 - 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.

Kaple sv. Barbory v Duchcově

Barokní kaple, umístěná naproti rybníku Barbora, byla postavená litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem, jako hřbitovní kaple.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově je barokní zámecký kostel nacházející se v historickém centru města.

Proboštství Křižovníků s červenou hvězdou v Chlumu sv. Maří

Poutní kostel obklopený areálem proboštství Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou stojí na místě gotického kostela z konce 15. století.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří

Barokní kostel stojí na místě, kde původně stával od 12. století kostel gotický. Ten však přestal velikostí vyhovovat a tak v roce 1721 začala jeho přestavba do nynější podoby.

Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Budova Knížecího domu v dnešní podobě pochází z přelomu 16. a 17. století. Jedná se o městský palác nižší šlechty. V současné době zde sídlí muzeum a galerie, konají se zde výstavy, koncerty, přednášky a besedy.

Nejstaršího čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo najdete na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864.

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí

Zámek Nový Falkenburk je dnes součástí Jablonného v Podještědí. Kdysi zde stávala tvrz, která zanikla ještě během první poloviny 15. století.

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Voda ze Zdislaviny studánky má údajně léčivou sílu.

Lovecký zámeček Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí

Zámeček dal postavit kolem roku 1700 Jáchym Pachta z Rájova, pán na Novém Falkenburku a Velkém Valtinově.

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.

Chrám Pokoje v Hrádku nad Nisou

Někdejší luterský kostel v Hrádku nad Nisou vznikl ve slohu saské novorenesance na přelomu 19. a 20. století.

Židovský hřbitov v Moravském Krumlově

Dobu vzniku nelze stanovit přesně, ale založeno muselo být nejpozději v 16. století. Nejstarší existující náhrobek je datován rokem 1613. Celkově se na ploše hřbitova nalézá 406 náhrobků.

Klášter s kostelem sv. Bartoloměje v Moravském Krumlově

Založení významné architektonické památky kláštera spadá do 2. poloviny 14. století, kdy zde působil řeholnický řád augustiánů. V době husitských válek byl klášter opuštěn.

Socha Káji Maříka v Kytíně

Obec Kytín u Mníšku pod Brdy je zmiňována v knihách o Kájovi. Sochu Káji Maříka vytvořila Jitka Kůsová v rámci sochařského symposia v roce 2014. Jako předlohu pro sochu použila autorka fotografii svého bratra.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Dřevěná krytá lávka Prudká

Dřevěnou krytou lávku přes řeku Svratku nechal postavit majitel papírny, továrník Kopřiva, pro dělníky papírny, vzdálené 300 metrů. Lávka je dlouhá 33 metrů. Nachází se v osadě Prudká u Doubravníku.

Kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci

Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, nazývána též bzenecký Floriánek, byla postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který celou stavbu nechal zřídit na místě původního gotického hradu.

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Kostel Navštívení Panny Marie v Albrechticích

Pozdně baroktní kostel Navštívení Panny Marie je dominantou Města Albrechtice. Jeho dnešní podoba je z poslední čtvrtiny 18. století.

Kostel sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou

Katolický kostel sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Trojzemí.

Kostel sv. Petra a Pavla v Bílině

Zmínku o bílinském kostelu sv. Petra a Pavle lze najít již v Kosmově kronice z roku 1125, ale dnešní stavba nedaleko Mírového náměstí vznikla až koncem 14. století a navíc byla výrazně přetvořena po požáru v roce 1568.

Lázně Leopoldov u Buchlovic

Asi 2 km od Buchlovic leží starobylé, sirnaté lázně a rekreační letovisko Leopoldov Smraďavka. Zdejší sirnaté prameny jsou známé svými blahodárnými účinky již řadu století.

Lesopark Bezovka v Bílině - pohádkový les

Bezovka je jednou z Bílinských klidových zón - lesoparků. Známé jsou zejména severní svahy tohoto údolí, nazývané v Bílině "pohádkovým lesem".

Lesopark Kyselka v Bílině

Lesopark se nachází na jihozápadně města a je součástí Lázní Bílina.

Starý hrad v Bzenci

Po slavném bzeneckém hradě dnes zůstala jen oválná terénní vyvýšenina bez jakékoliv stopy zdiva. Nachází se na místě zvaném Starý hrad.

Moderní kostel sv. Ducha ve Starém Městě u Uherského Hradiště

Velkolepá stavba obrovského moderního kostela svatého Ducha trvala v rozmezí let 2002 - 2014 a vyžádala si nemalé finanční prostředky.

Opevnění a Husitská bašta v Bílině

Pozůstatky městských hradeb, které od 14. století navazovaly na opevnění bílinského hradu se již dnes nedochovali.

Přírodní památka Sýkoř

Přírodní památka Sýkoř představuje v rámci Českomoravské vysočiny poslední dochované rozsáhlé zbytky typických bučin a bučin s javorem klenem s přirozenou skladbou bylinného podrostu. Vrchol Sýkoř má nadmořskou výšku 702 metrů.

Údolí říčky Žejbro v Železných horách

Říčka Žejbro se nachází v Železných Horách. Nejhezčí úsek je údolí mezi Vrbatovým Kostelcem u Chrasti a Podskalou. Říčka se tu zařezává do skalnatého údolí a vytváří tak romatickou kulisu pro jarní nebo podzimní procházku.

Vodní nádrž Sovín u Buchlovic

V podhůří Chřibů, necelé 2 km od Buchlovic, se nachází malá nenápadná přehrada Sovín nebo také Nad Sovínem.

Žižkovo údolí v Bílině

Jen několik minut chůze z centra Bíliny se nachází Žižkovo údolí.

Archeologické naleziště Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

První Slované se v této centrální oblasti města usadili již v 6.-7. století. V průběhu druhé poloviny 8. století zde vzniklo opevněné sídliště - hradisko.

Archeologické naleziště Špitálky ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

V 9. století zde, na samém jihozápadním okraji Starého Města, nad ohybem řeky Moravy, existovalo rozsáhlé sídliště, jehož součástí byl areál významného kostela.

Kostel sv. Michaela Archanděla ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

Na zdejším místě existovala počátkem 9. století rybářská osada, která brzy zanikla a kolem poloviny téhož století tu byla vystavěna rozměrná kamenná stavba palácového typu, nejreprezentativnější objekt v celé tehdejší uherskohradišťské aglomerace.

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém městě u Uherského Hradiště

Jedná se o unikátní objekt z roku 2008, který má své opodstatnění, přestože zde není žádné moře.

Zámek Smraďavka u Buchlovic

Smraďavka, kdysi lovecký zámek Petřvaldských z Petřvaldu a po nich Berchtoldů, je dnes využíván jako lázeňský objekt a hostinec.

Budova radnice v Lomnici

Stavba radnice pochází z 2. poloviny 17. století. Objekt radnice je dvoupatrová řadová budova obdélníkového půdorysu v jejímž průčelí je na osu vestavěná věž o třech patrech. Vznikla mezi lety 1669 - 1680.

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.

Kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici

Architektonicky velmi cenná stavba významného raně barokního architekta Giovanniho Pietra Tencally z let 1669 - 1683 je významným dokladem vývoje moravské barokní architektury. Lomnický farní kostel patří k nejvýznamnějším církevním raně barokním památkám na Moravě.

Kostel sv. Václava v Budyni nad Ohří

Původně dřevěný děkanský kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Přemysl Otakar I. Jej nechal vystavit z kamene ve slohu gotickém a zasvětit sv. Václavu.

Přírodní park Dolní Poohří

Přírodní park Dolní Poohří byl vyhlášen v roce 2001 na ploše necelých 40 km².

Přírodní park Pod Štědrým

Přírodní park se nachází v Nepomucké vrchovině východně od Nepomuku. Park je ojedinělým příkladem typu harmonické, ryze české krajiny, v charakteristickém pahorkatinném georeliéfu, s pestrou mozaikou lesů, remízků, luk, pastvin, polí s řadou potoků a vodních ploch a s typickými drobným osídlením.

Zámek v Lomnici

Dnešnímu renesančně baroknímu zámku předcházel raně gotický hrad z 1. poloviny 13. století. Součástí zámku je kaple sv. Františka Serafínského. V současné době je zámek sídlem školy a není přístupný pro veřejnost.

Židovský hřbitov v Budyni nad Ohří

Židovský hřbitov byl patrně založen roku 1787 jako druhé pohřebiště místních Židů, první hřbitov se nacházel u městských hradeb při severovýchodní baště.

První vůz s hybridním pohonem lze obdivovat ve Vratislavicích v rodném domě Ferdinanda Porscheho

Léto skončilo rázně, počasí lákající k výletům do přírody zatím nepřichází, nastává ten správný čas pro návštěvy muzeí. Jednu z mnoha možností nabízí vloni otevřený rodný dům legendárního konstruktéra Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou.

Naučná stezka Pasák u Branné

Naučná stezka Pasák byla založena roku 1980 v okolí obce Branná. Na začátku měla pouze 6 zastavení a měřila 9,5 km. V roce 1999 došlo k její úpravě.

Kaple sv. Antonína Paduánského v Lomnici

Drobná stavba z roku 1670 s kruhovou dispozicí a zvonicí přistavěnou k východní straně stojí na bývalém hřbitově v Lomnici u Tišnova. Raně barokní stavba je dominantou městyse.