🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Přírodní park Turovecký les

Přírodní park se rozkládá na ploché pahorkatině v povodí Lužnice.

Zaniklá středověká osada Konůvky

První zmínka o obci pochází z roku 1365 a i podle archeologických nálezů došlo ke vzniku obce někdy v polovině 14. století, ale některé prameny uvádějí, že to mu bylo i dříve.

Sport klub 171

Sportovní aktivity v areálu byly vybudovány s pečlivostí a uzpůsobeny domácí atmosféře.

Zřícenina hradu Vartov u Velkého Března

Pozůstatky po hradu na ostrohu u stejnojmenné osady nedaleko Velkého Března.

Budova radnice v Kardašově Řečici

Rekonstrukce radnice a knihovny v Kardašově Řečici plně vyzdvihla původní vzhled a cenné prvky této klasicistní stavby. Zůstaly zachované masivní zděné obvodové stěny, rozmanitě klenuté místnosti přízemí, nechybí ani kopie původní konstrukce krovu.

Hustopečská mandlárna - mandle od srdce

Jde o rodinný podnik vyrábějící produkty, v nichž se snoubí nevšední chuť a vůně mandlí s alkoholem. Mandlárna zde vznikla hlavně díky existenci jediných mandloňových sadů ve střední Evropě.

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Kostel sv. Václava v Rozvadově

Stavba kostela byla dokončena v roce 1816 a o věžičku zvýšená v roce 1817. Oltář zdobil obraz sv. Václava, namalovaný údajně malířem Škrétou. Po zrušení fary v roce 1945 kostel upadal. Po roce 1945 byla odstraněna také věž.

Kostel Jména Panny Marie na Rejvízu

Kostel byl postaven byl v letech 1808 - 1809 v klasicistním slohu. Samotná stavba byla řešena formou sbírky. Původní záměrem byla jen kaple, ale štědří dárci umožnili postavit menší kostel.

Kostel sv. Anny na Božím Daru

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605 – 1607 mu přibyla ještě věž. V roce 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě, kostel byl zasvěcen sv. Anně.

Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Na vrcholu hory Varhošť (638 m n.m.) se nachází celoročně přístupná železná kruhová rozhledna. Stojí zde od roku 1972 jako třetí v pořadí, když dvě předcházející dřevěné dosloužily.

Krytý bazén v Bučovicích

Koncem října roku 2004 otevřelo Město Bučovice na ulici Školní v prostorách mezi Základními školami 710 a 711 krytý plavecký bazén.

Rozhledna Horní les u Rovečného

Rozhledna na kopci Horní les (774 m n.m.) je vysoká 59 metrů, její pata je 9 metrů pod její úrovní. Vystoupáte po kruhovém schodišti na ochoz a ocitnete se 38 metrů nad zemí a ve výšce 803 metrů nad mořem.

Naučná stezka Po stopách horníků

Naučná stezka vás provede po hlavních krupských těžebních revírech v lesním terénu nad Krupkou. Projít si můžete dva okruhy - kratší v délce 4,5 km vhodný pro rodiny s dětmi nebo delší okruh v délce 10 km. Výchozím bodem je nové informační centrum v Husitské ulici.

Židovský hřbitov v Bučovicích

Hřbitov, který se nachází v Hájecké ulici a leží asi pět set metrů východně od náměstí Svobody, byl založený nejpozději v sedmnáctém století.

Brtounova chaloupka - minimuzeum ševcovského řemesla

Chalupa (čp. 137) v Bystrém patří mezi nejstarší dochovaná obydlí. Údaje sahají až k roku 1723. Brtounova chalupa slouží jako minimuzeum, je zde expozice ševcovského řemesla a lidového umění.

Přírodní park Jesenicko

Přírodní park se rozkládá kolem Jesenice na Rakovnicku. Jedná se o zalesněnou krajinu s rybníky, zelenými údolími, skalními výchozy a historickými vesnicemi.

Stezka svobody v Mikulově

Stezka svobody je vzpomínkou na odvážné lidi, kteří riskovali životy a neváhali řešit svou situaci mnohdy odvážnými činy zaplacené vlastním životem. Stezka je určena pro turisty i cyklisty, byla vybudována na místech signální stezky kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras a je dlouhá 2,5 km.

Lavička Václava Havla v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav se stala třiadvacátým městem, kde vzniklo vzpomínkové místo na posledního československého prezidenta Václava Havla. Lavička se nachází nedaleko Havelského parku. Lavičku tvoří dvě židle a stolek, v jehož prostředku je strom.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích

Nejhodnotnější takovou stavbou v Bučovicích je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu nedaleko Dobříše. Oblast slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Z hřebene je možnost dálkového rozhledu.

Zatopený kamenolom Drysice

Zatopený lom se nachází v obci Drysice, v nájmu jej mají potápěči. Vodní hladina je obklopena přibližně z jedné poloviny skalními stěnami vysokými 15 – 18 metrů, které se objevily v záběrech několika českých filmů a pohádek.

Barokní kostel Zvěstování Panny Marie Koloveč

Původní gotický kostel byl do dnešní podoby přestavěn po požáru barokně. V 19. stol. Došlo k prodloužení chrámové lodi.

Přírodní park Sedmihoří

Jedná se o zalesněné území, které je obklopeno sedmi vrcholy s nadmořskou výškou mezi 550 a 600 m. Okrajové části parku tvoří zemědělské plochy a rybníky. Na území parku lze nalézt dobře vyvinuté formy zvětrávání žuly. Prochází tudy naučná stezka.

Bývalá hornická osada Mantov u Chotěšova

Obec Mantov leží na pravém břehu Radbuzy, která ji odděluje od sousedního Chotěšova.

Židovský hřbitov v Pořejově

Hřbitov byl založený nejpozději na začátku 18. století. Z původních asi tří set náhrobků se dodnes dochovalo necelých 80 včetně fragmentů, s nejstarším čitelným náhrobkem datovaným rokem 1755.

Zřícenina hradu Třebel u Černošína

Hrad byl založen pány ze Svojšína kolem poloviny 13. století. Hrad zanikl koncem třicetileté války, kdy jej v roce 1647 obsadila švédská vojska pod velením generála Wrangela. V následujících bojích byl hrad Třebel pobořen.

Židovský hřbitov v Telicích

Židovský hřbitov v Telicích byl založen pravděpodobně v roce 1744. Dochovalo se zde přes 240 čitelných náhrobků z let 1746 – 1937, zbytky ohradního zdiva a ruiny márnice.

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.

Židovský hřbitov v Tachově

Tachovský židovský hřbitov byl založen v roce 1615 a je dochován ve zbytcích poblíž dnešní Chodské ulice. Byl demolován nejen za nacistické okupace, ale i později, když probíhala okolní výstavba ve městě. Dnes se zde nalézá 190 náhrobků, nejstarší je z roku 1700.

Zaniklá osada Zlatý potok u Lesné

Osada ležela v hlubokých příhraničních lesích západně od Lesné, na přítoku Celního potoka. Ve středověku se zde rýžovalo zlato, osada vznikla až ve 30. letech 18. století současně se zdejší sklárnou.

Kostel sv. Václava ve Stráži

Nejstarší části kostela jsou románského původu, proto se odhaduje původ kostela ve 13. století. Kostel prošel v minulosti spoustou přestaveb.

Černá hora v Krkonoších - zábava v létě i v zimě

Černá hora s nadmořskou výškou 1299 metrů leží ve východních Krkonoších, nachází se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Kousek od vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které je velmi turisticky vyhledávané. V zimě je oblast hojně využívána lyžaři, v létě turisty.

Hradiště Butovice

Hradiště Butovice představuje významnou archeologickou lokalitu dokazující osídlení pražské kotliny.

Kostel sv. Jana a Pavla Krteň

Kostel v zaniklé obci Krteň byl postaven ve 2. čtvrtině 13. století v pozdně románském slohu s pravoúhlým presbytářem a průčelní čtverhrannou věží.

Křížová cesta Šarovy

Křížová cesta u obce Šarovy je dílem sochařky a výtvarnice Pavly Kačírkové a prof. Ak. Soch. Jana Ambrůze na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.

Lípa srdčitá v Chabech - první památný strom v Praze

Lípa v Chabech, také známá jako Chabská lípa, je nejstarší žijící lípou v Praze.

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.

Přírodní rezervace Radotínské údolí

Na samém jihozápadním okraji velké Prahy se nalézá přírodní rezervace Radotínské údolí.

Údolí Motolského potoka

Motolský potok pramení v katastru Praha – Stodůlky a do Vltavy se vlévá u Palackého mostu. Prameniště potoka se nachází nedaleko stanice metra Zličín ve velmi zastavěné komerční a nákupní oblasti.

Poutní Křtiny s pomalovanými lebkami a popravení lidé v Býčí skále, magická místa Moravy

Dělí je od sebe několik kilometrů a tisíce let. Jeskyně Býčí skála je spojována s pravěkými i středověkými rituály, zdá se, že i v šeru věků krvavými. Ke krvavým obřadům putovali do nitra krasové jeskyně lidí z mnohakilometrových vzdáleností. Křtiny jsou o víře a pokoře, přesto tajemné.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Muzeum a pomník Internačního tábora ve Svatobořicích

Utrpení lidí poslaných za války do internačního tábora připomíná nové muzeum v místě bývalého internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku. Ten tam fungoval mezi roky 1942 a 1945.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Vyhlídková naučná stezka v Rozvadově

Okružní naučná stezka má délku 15 km. Na naučné stezce se seznámíte s historií stavby císařské cesty, která zde byla budována v letech 1815 – 1816. Nová cesta vedla z Rozvadova do Přimdy a o jejím vybudování rozhodl sám císař František Josef I.

Židovský hřbitov Ošelín - Řebří

Hřbitov údajně existoval již v roce 1660, datum však nelze doložit. Na hřbitově se dnes nachází 143 náhrobků nebo jejich fragmentů. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1742 a nejmladší z roku 1934. Hřbitov sloužil hlavně židovským obcím v Olešíně a Svojšíně.

V Plzni i v celém regionu silně roste počet turistů

V plzeňském regionu i v krajském městě výrazně roste počet turistů z ČR i z ciziny, zejména z Asie. Trend nastartovalo Evropské město kultury, jímž se Plzeň stala v roce 2015. Kraj více využívá potenciál stovek barokních památek a chce více propagovat Brdy, Horažďovicko a oblast přehrady Hracholusky. Řekla to náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová.

Kostel sv. Prokopa a Oldřicha ve Starém Sedlišti

Původně gotický kostel sv. Prokopa a Oldřicha byl založen v roce 1384 a barokně přestavěn v letech 1717 - 1719, kdy byla vybudována barokní loď kostela.

Strunal Schönbach - přes 300 let tradice ruční výroby hudebních nástrojů

Tradiční ruční výroba strunných nástrojů z vzácného rezonančního dřeva, které dodává nástrojům zvuk prvotřídní kvality.