Novinky.cz ve městě Zlín
Zobrazit všechny články o městě Zlín
Mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi stojí nad Vltavou po levé straně mohutné rozvaliny rožmberského hradu, vyhledávaného nejen pod ním proplouvajícími vodáky, ale i mnoha milovníky historie, přírody, romantiky, kultury a zábavy.
Lovecký zámek Kozel vybudovaný Janem Vojtěchem Černínem, který byl ovlivněn nejen stylem Ludvíka XVI., ale i filozofií návratu k přírodě Jeana Jacquea Rousseaua, je dokonale skryt v zeleni. Ze zámecké terasy obrostlé růžemi je ovšem překrásný výhled do širokého údolí řeky Úslavy.
Kdysi jen temný hluboký prales, nyní oblíbené lyžařské středisko, kde si na své přijdou běžkaři i sjezdaři. Nejen v zimě má ale obec Bílá co nabídnout, cestovatelé si ji totiž oblíbili rovněž v letních měsících. Bílou najdete u samých hranic se Slovenskem uprostřed Beskyd. Kdysi tam jezdil vlak. Teď se tam dostanete jedině ve svém plechovém miláčkovi, případně autobusem.
Sopečný popel a láva se mnohokrát vylily z Doupovského stratovulkánu do prohlubně Mostecké kotliny. Bylo to v době, kdy se formovalo Středohoří, ty nádherné kopce v předhůří Krušných hor táhnoucí se k horám Lužickým.
Málo měst v Čechách se může pochlubit hradem uprostřed městské zástavby a to přímo v centru historické části města. Právě v Týnci nad Sázavou takový mají. Přímo v centru městečka pár kroků od kostela stojí majestátní hrad již více než sedm století - i s netopýry v hradní věži.
Vizovice jsou známým místem na mapě kulturních událostí (pořádá se zde například vyhlášený festival Masters of rock či pověstné srpnové Vizovické Trnkobraní), mnozí znají postavičky Krysáků, řadě lidí se vybaví paralela „Vizovice = slivovice“.
Kolem cyklostezky Po stopách českých králů na Berounsku nově stojí takzvaná zevlítka. Výletníci si na nich mohou obout brusle nebo si třeba jen odpočinout se svačinou a láhví vody. Posezení vyrobili studenti architektury spolu s dalšími dobrovolníky během červnové tvůrčí dílny nazvané Nezevli.
V rovině pohozené tyčí se kousek za Čáslaví Železné hory. Nad Třemošnicí na skalnatém ostrohu vrchům dominuje ruina kdysi rozsáhlého ronoveckého hradu Lichnice. Pevnost byla dobře bránitelná, o tom se přesvědčili i husité, když se rok snažili ztéci hradby. Jenže to se ve válce nikam nespěchalo.
Hradu Kašperk se někdy přezdívá nejstrašidelnější hrad v Čechách. Kolik je na tom pravdy, můžete posoudit od čtvrtka do neděle na vlastní oči během speciálních nočních prohlídek. Poslechněte si tajemné legendy v autentickém prostředí hradních komnat.
Unikátní výstava nazvaná Příběh zapomenutého hřbitova je od úterka k vidění v Ostravském muzeu. Veřejnost se může poprvé seznámit s výsledky archeologického a antropologického průzkumu, na jehož počátku byl v roce 2007 objev několik set let starého hřbitova v centru Ostravy.
Čeští turisté dobře vědí, že za unikátními turistickými atrakcemi nemusejí jezdit jen do zahraničí, ale najdou je i v tuzemsku. Například území Moravy a Slezska se jimi pyšní ve velmi hojném počtu.
Jak obří betonové krtince jsou po lukách a stráních Králicka rozmístěny prvorepublikové bunkry. Je jich tu největší koncentrace v Česku, průsmyk u Kladské Bystřice střežilo několik pevností – Adam (nepřístupné), Bouda, Hůrka. Opodál stojí Hanička, jedna z nejvýznamnějších předválečných tvrzí.
Kamenný anděl stráží u Starého Smolivce krásný Čech kout v krajině lesů a rybníků pod Třemšínem. Stojí na začátku cyklistické cesty vedoucí po starobylé formanské trase ze 17. století vycházející z Příbrami nebo Dobříše na Klatovy a bavorské Řezno.
Po stopách důlní činnosti na Břasku se můžete vypravit na naučné stezce, která byla v neděli 13. července ve 13 hodin a 13 minut slavnostním odhalením první tabule otevřena u Přírodní památky Bašta v Břasích na Rokycansku.
Do Vlčí rokle v Adršpašsko-teplických skalách na Náchodsku, která byla od loňského léta uzavřená kvůli stavbě nových žebříků a chodníků, mohou opět turisté. Opravenou cestu, která spojuje adršpašské a teplické skalní město, v pátek slavnostně otevřeli správci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.