Novinky.cz ve městě Zlín
Zobrazit všechny články o městě Zlín
Nezaměnitelné aroma Olomouckých tvarůžků se bude v polovině dubna linout historickým centrem Olomouce. Město ožije prvním ročníkem festivalu, který bude zaměřený na tuto věhlasnou hanáckou pochoutku. Na Olomouckém tvarůžkovém festivalu budou k dostání různé pokrmy i moučníky, při jejichž přípravě se používají tvarůžky.
Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži zkrášlí půvabné kamélie. Lidé si budou moci prohlédnout desítky těchto vzácných, více než stoletých rostlin, které bohatě nakvétají právě v tomto období. Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století. Ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů.
Do chystaného muzea v Čapkově vile na Vinohradech se lidé podívají ve skupinách nejvýše po sedmi. Na podzim začne oprava domu, budova a zahrada se po ní vrátí do původní podoby ze 30. let minulého století. Informoval o tom radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka.
Vygruntovat pořádně velký hrad či zámek není nic snadného. Přes návštěvní sezónu se sem zanese hodně nečistot. Vystavené exempláře se musejí zase tvářit starožitně nově, šťouravý návštěvník dokáže odhalit i drobnosti a to poté kazí dojem z prohlídky.
Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy chystá na letošní rok akce pro děti zaměřené na výročí 700 let od narození Karla IV. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na speciální prohlídky, při nichž se zábavnou formou dozvědí zajímavosti ze života lidí za doby Lucemburků. Koncem května si pak budou moci zasoutěžit při dětském dni s Karlem IV. Informovala o tom kastelánka Jana Digrinová.
Letošní zima zdá se být poněkud zvláštní, a tak když jsme vyrazili do Beskyd, doma zůstaly sněžnice i běžky. Udělali jsme dobře a vyrazili pěšky malebnou přírodou na vrchol Radhošť a dál až k Pustevnám.
Porušit úsloví, že zvyk je železná košile, se opět rozhodli na zámku v Benešově nad Ploučnicí. Vyplatilo se to loni, zkusí to i letos, 5. března. Ono to někdy naštve, venku je nádherně, plno lidí na výletech, ale objekty čekaly na oficiální dubnové zahájení sezóny. Benešov ne, takže se tam vydejte.
Romanticky vypadají záběry z obou filmů. Kazínská skála, z níž jsou vidět Mokropsy, na vršek se ale nesmí, drolí se to tu stále víc, čundrácká hospoda Jedličkárna, chaty a další chaty. U přívozu teče Berounka, pardy trampskými nazývaná Stará řeka. Tady vzniklo Tornádo, jedna z prvních trampských osad.
V obcích pod Jizerskými horami abnormálně vzrůstal počet obyvatel, zvláště v okolí Libverdského potoka. Strážce pohraniční stezky tajemství znal velmi dobře. Všiml si kohouta, který popíjel vodu z malé studánky. Ta mu dávala sílu, kterou hojně uplatňoval mezi slepicemi.
Tipy na zajímavá místa pro rodiny s dětmi obsahuje nová společná mapa Liberce a Jablonce nad Nisou. Na jejím vzniku se podílelo téměř 400 obyvatel obou měst. Vhodná místa nejen doporučili, ale doplnili také komentářem, sdělil v pátek mluvčí liberecké radnice Jan Král.
Kromě klasických běžeckých závodů a degustačních akcí budete mít tento víkend možnost získat méně obvyklé zážitky. Mistrovství Brna v žehlení třeba inspiruje hospodyňky k lepším výkonům u žehlicího prkna a festival španělsky mluvených filmů zase rozšíří obzory filmovým nadšencům.
Velkou událostí tohoto víkendu bude bezesporu spuštění Matějské pouti na pražském výstavišti. Zatím je však její návštěva spíše pro otužilce. Kromě pouťových atrakcí se nabízejí také divadelní pohádky, šifry na hradě Červený Újezd nebo speciální prohlídky Brna a mnoho dalšího.
Jako první v Pardubickém kraji zahájí turistickou sezónu hrad Svojanov na Svitavsku. Návštěvníky přivítá už o prvním březnovém víkendu, do té doby musí být vše uklizeno a připraveno. Pro turisty připravuje i dvě novinky, řekl kastelán Miloš Dempír.
Městečko Nový Knín, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, je ideálním výchozím místem pro putování po mlýnech na Kocábě. Některý je zaniklý, jiný vzorně upravený, další romantická zřícenina a jiný takřka na spadnutí. Podobně je to i s některými domy v obci.
Místo, kde Karel Čapek přijímal známé osobnosti a kde napsal Válku s mloky nebo Bílou nemoc, se díky iniciativě jeho ženy Olgy Scheinpflugové stalo roku 1963 památníkem tohoto literárního velikána. Nachází se v klidné lokalitě nad rybníkem Strž v obci Stará Huť, kde Čapek prožil poslední roky života.