Novinky.cz ve městě Stříbro
Zobrazit všechny články o městě Stříbro
Muzeum města Ústí nad Labem vystavuje ke 100 letům vzniku republiky a 170 letům Schichtových závodů část nyní téměř neznámé obrazové epopeje. Namalovat ji nechali němečtí továrníci z Ústí nad Labem, tehdy Aussig, Georg a Heinrich Schichtovi, majitelé světoznámé firmy Schicht, výrobce mýdel.
Nejen za prací a nákupy, ale i za zábavou a relaxem jezdí do sousedního Bavorska stále více Čechů. Sílícímu trendu se přizpůsobuje i německá strana včetně lyžařského střediska Velký Javor nebo lázní Therme1 v Bad Füssingu.
Vánoce už skutečně klepou na dveře. Než přijdou, zjistěte, jak slavili advent naši předci. Zamířit můžete do skanzenu nebo na hrady a zámky. Součástí akcí jsou tak tvořivé dílny, v nichž si s dětmi můžete vyrobit pěkné drobnosti jako dárek pod stromeček. Z Prahy můžete vyrazit na nostalgické jízdy parním vlakem směrem na Křivoklát.
Večerním lyžováním zahájí v pátek 14. prosince novou zimní sezonu ski areály Kopřivná a Karlov pod Pradědem v Malé Morávce. V Karlově se bude lyžovat na sjezdovce Ski Express. V sobotu a neděli si lyžaři v obou střediscích užijí denní i noční lyžovačku.
Plzeňský kraj chce nově lákat turisty na industriální památky. Cestovní ruch v příštím roce podpoří sedmi miliony korun.
Václav IV. Nechal založit výstavný reprezentační hrad na kopci nad původním vyhořelým sídlem Žebrákem. Poprvé tu pobýval roku 1398. Nebylo to jen soukromé obydlí, konaly se tu i důležité státnické schůzky. O Točníku se říkalo, že tu straší. Král, který se bál bouřky a koček, tomu věřil.
Advent je v plném proudu a předvánoční atmosféru a klid si můžete vychutnat s dětmi třeba na tvořivých dílnách. Budou se péct perníčky, vyrábět přáníčka nebo ozdoby. Adventní zvyky a tradice našich předků si budete moci připomenout třeba ve skanzenech Zubrnice či Veselý kopec, s obyčeji jiných zemí se seznámíte na zámku Karlova Koruna.
Kostel v zapadlém koutě Orlických hor, v Bartošovicích-Neratově, má pohnutou historii, zejména od poloviny minulého století. Kdysi hojně navštěvovaný poutní svatostánek v roce 1945 poškodila střela z panzerfaustu. Svévolně ji do věže poslal ruský voják. Jeho velitel ho za to údajně zastřelil.
Nejen pro Rakušany, Němce nebo Nizozemce je prý ideálním turistickým cílem okolí vodní nádrže Lipno. Podle odborníků na cestovní ruch by tam měli stále častěji vyrážet i turisté z Blízkého východu nebo jihovýchodní Asie.
Kašperk je nejvýše položeným královským hradem. Půdorysem dlouhý a úzký, tyčí se nad Kašperskými Horami, které ho vlastní. Nechal ho vystavět roku 1356 Karel IV., aby chránil pohraničí proti Bavorsku. Měl temnou minulost, nyní je jedním z nejnavštěvovanějších na Šumavě a chystá se na Mikuláše.
Ochranáři důkladně prolustrovali Krkonoše a došli k překvapivému výsledku. Rekreantů přijíždí do nejvyšších českých hor mnohem víc, než si mysleli.
Z větví stromů nad hladinou rybníka sjíždějí bužírky námrazy a v salvě přistávají na hladině rybníka. Sníh křupe pod nohama, krajina je ponořená v šeď barvy vlčího kožichu. Auto tu projede málokdy, pěšího nepotkáš. Na Kladskou, jedno z nejhezčí míst u nás, přišla zima.
Nejvýše položené kluziště v Česku chystá ve výšce 1041 metrů pro letošní zimní sezonu krkonošská Horní Malá Úpa. Mobilní ledovou plochu s plánovaným otevřením v polovině prosince letos čeká zkušební provoz v extrémních horských podmínkách.
Hejnice bývaly poslední osadou frýdlantského výběžku pod Jizerskými horami; první písemné zmínky pochází z roku 1381; dle pověsti již však ve 13. století zde došlo k zázračnému uzdravení v rodině místního chudého sítaře. Tento zázrak zásadně ovlivnil rozvoj Hejnicka na dlouhá staletí.
Za Protektorátu, kdy Němci zabrali Sněžku, byla nejvyšší naší horou Lysá hora. Němci nám chtěli sebrat všechno, hlavně identitu, ale začalo to tím, že nám odejmuli nejprve část území podle hranic a vytvořili Župu Sudety. Při záboru jsme přišli i o Sněžku, německy Schneekoppe (1603 m n. M.).