Novinky.cz ve městě Stříbro
Zobrazit všechny články o městě Stříbro
Metropole je obklopena řadou zámečků a tvrzí, některé jsou v havarijním stavu. Jiné zkáze unikly a slouží jako soukromé objekty, školy, nebo je využívají státní instituce coby muzejní objekty. Taková je i bývalá vodní tvrz v Roztokách u Prahy.
Sněhové podmínky jsou na českých horách velmi uspokojivé, proto se o víkendu koná několik závodů. Na běžkařský maraton můžete vyrazit do Orlických hor, na víceméně odpočinkovou trasu zase do Mariánských Lázní. Ochuzeni nebudou ani turisté, kteří se mohou vypravit za ledopády v Českém Švýcarsku. A ti, co holdují alkoholu, mohou navštívit vinné sklípky na Moravě.
I v zimě je možné si udělat výlet za atraktivními památkami. Například do Českého Brodu, kde v bývalé radnici, původně gotické, přestavěné v 18. století renesančně, dnes sídlu Turistického informačního centra, sestoupíte po několika schodech zpět do historie.
Nejen zrcadlové bludiště, ale nově i dveřní labyrint bude od letošního dubna k prohlédnutí v památkově chráněné Rychtě v Úvalnu u Krnova na Bruntálsku.
I v zimních měsících má zámek Mníšek pod Brdy otevřeno. O víkendech lze navštívit dvě prohlídkové trasy, zámek je rozdělen na část reprezentativní a soukromou. Obě jsou bohatě zařízeny nábytkem od baroka až po minulé století. Pravidelně jsou v nabídce také programy pro rodiny s dětmi.
K aktuálnímu zimnímu období se pojí zabijačky. Pokud chcete ochutnat jitrnice, jelita nebo prdelačku, můžete tak učinit v Praze, Máslovicích, Plzni nebo Mostě. Sportovně založení jedinci se mohou těšit například na testování snowboardového či skialpového vybavení.
Prvorepubliková dřevostavba v brdské Obecnici prošla v loňském roce komplexní obnovou. Vojenské lesy a statky ji předaly k užívání v pátek 18. ledna. Nové moderní informační středisko nejmladší české chráněné krajinné oblasti bude otevřeno v hlavní turistické sezoně.
Na 25 kilometrech toku Otavy nemá turista mezi Pískem a Zvíkovem jinou možnost přejít z jednoho břehu na druhý jinde než přes plynovou lávku, spojující údolí řeky u chatařských osad ve Vrcovicích a pod Borečnicí. Historie zda zanechala nejen připomínku práce předků, ale i se zde udál krvavý čin.
Edward Talbot zvaný Kelley byl význačnou osobností doby Rudolfa II. Známe ho i z filmu Císařův pekař - Pekařův císař, kde ho ztvárnil Jiří Plachý. Muž, který filmově císaři stvořil Sirael, měl vyrobit elixír mládí. Což se nezdařilo a Kelley skončil v žaláři. Ponejprve na Křivoklátě, poté v Hněvíně.
Bílá sněhová pokrývka, obloha s myriádami hvězd, ledový vzduch a k tomu odborný výklad průvodce. To nabízí v sérii šesti prohlídek Stezka korunami stromů Krkonoše na Černé hoře. První startuje 6. února v 17.30 hodin, bude vedená hravou formou vhodnou i pro děti.
Černá věž, náměstí Přemysla Otakara II., několik menších památek a jinak celkem nic. Tak vnímá řada návštěvníků České Budějovice a vedení města se už léta snaží tuto situaci změnit. Po utopickém nápadu s koněspřežkou, která měla jezdit Českou ulicí, přichází nyní radní s nápadem oživit Rabenštejnskou věz.
V těchto dnech, zejména o víkendech, míří na hory, ať už na sjezdovky nebo na běžky, mnoho milovníků zimních sportů. Problémem však bývá parkování. Proto i letos z Ostravy přes Opavu, Bruntál a Malou Morávku dovezou lyžaře a snowboardisty na Ovčárnu speciální skibusy společnosti Arriva Morava.
Francie po revoluci, která smetla monarchii, a následných Napoleonových výbojích byla značně vyčerpaná. Kdo mohl, zmizel. To udělali i „princové z královské krve”, jak zněl titul knížecího rodu Rohanů. Od Valdštejnů koupili zanedbaný Sychrov a neuvěřitelně ho zvelebili. Patří mezi nejhezčí zámky.
Teplota kolem deseti stupňů, průvodkyně v teplém kabátu a návštěvníci v bundách, čepicích a šálách. Tak to o víkendu vypadalo na zatím jediné prohlídkové trase na zámku v Hluboké nad Vltavou. Ten je po vánočních svátcích opět přístupný veřejnosti.
V zimě, za vánice, působí areál nápravně výchovného tábora, jak ideologicky nazvali bolševici peklo na zemi i pod ní, děsivě. Teple oblečen jsem kráčel sám po umrzlé cestě z Lešetic do tábora Vojna. V 50. letech tu žili za nelidských podmínek „nebezpeční, zvláště státně bezpečnostní zločinci.“.