Novinky.cz v obci Soběšice

Zobrazit všechny články o obci Soběšice

Toulavá kamera: Na beskydské Pustevny za Maměnkou a Libušínem

Pokud jsme chtěli poznat tradice východní Moravy, pak se přímo nabízela návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo Pusteven. Protože v Rožnově jsme loni pekli frgály, letos jsme vyjeli na jedno z nejznámějších turistických i lyžařských středisek Beskyd. Nejtypičtější pro něj jsou dvě takřka pohádkové stavby – Libušín a Maměnka.

Tipy na víkend: Tankové a kovářské dny, ožije Karel IV. i Albrecht z Valdštejna

V Týnci nad Sázavou si užijí tankové dny nadšenci vojenské techniky. V Chebu ožije Albrecht z Valdštejna, Kodaň opět navštíví Karel IV. Pokud se chcete podívat na to, jak vypadalo dobývání hradu začátkem 17. století, vydejte se na Helfenburk. Na Helfštýně se sejdou umělečtí kováři. Nad Bouzov se opět vznesou horkovzdušné balóny.

Bezděz jako noblesní středověký kriminál i pozůstatek třetihorních sopek

Velký Bezděz (604 m. N. M.) je hora, ze které je vidět čtvrtina Čech. Toto byl zřejmě hlavní důvod, proč nechal na jeho vrcholu Přemysl Otakar II. Vybudovat na svou dobu velmi moderní opevněný hrad - pevnost na skalním ostrohu.

Mohutná pevnost Stříbrná Hora každoročně ožívá s francouzskými vojsky

Na hřebeni Bardských hor v dnešním polském Slezsku se rozkládá mohutná horská pevnost, jejíž součástí je jeden z největších donjonů v Evropě. Toto neobvyklé slovo označuje objekt, sestávající ze čtyř oválných věží, mezi nimiž je sevřeno rozlehlé nádvoří. Pevnost Stříbrná Hora je dokladem úsilí, které král Fridrich II. Veliký věnoval obraně území, vydobytého během válek o rakouské dědictví v polovině 18. století. Čtěte více »

Za loutkami do Berouna

Výstava v Muzeu Českého krasu představí část scénografické tvorby výtvarnice Barbory Jakůbkové. Návštěvníci si budou moct prohlédnout od 7. září novou expozici s názvem V hlavě – autorská výstava Barbory Jakůbkové.

Dlouhou cestou na děčínský zámek, za evropskou raritou i svatyní pro koně

Nelze ho přehlédnout, tyčí se majestátně na skalnatém ostrohu nad soutokem Labe s Ploučnicí. Děčínský zámek, nádherná stavba, na níž si dali Thunové záležet. Měl pohnuté osudy a nevyhnuly se mu ani války. Čtěte více »

Na letní Floře dominuje klášterní Rajský dvůr

Tisíce lidí míří od čtvrtečního rána na olomoucké výstaviště, kde byla zahájena letní etapa mezinárodního zahradnického veletrhu Flora. Na největší a nejstarší akci svého druhu v Česku se představuje přes 270 vystavovatelů a prodejců z ČR, Polska a Slovenska. Jejím letošním mottem jsou Bylinkové a voňavé zahrady. Na své si však přijdou tradičně mimo jiné i příznivci květin. Čtěte více »

Tipy na víkend: Trnkobraní, stromolezení, skotské hry i zvěřinové hody

Předpověď počasí konečně slibuje letní víkend. Nezůstávejte tedy doma a vydejte se například do Vizovic na Trnkobraní, na Sychrově se konají skotské hry, v Jihlavě se sejdou stromolezci na mistrovství republiky. Na Pardubicku ochutnejte chmelový mok na pivních slavnostech, ve Zlatých Horách se bude soutěžit v rýžování zlata, na Hukvaldech zavoní zvěřinové hody a v Praze oslaví Petřínská rozhledna 120. narozeniny. Čtěte více »

Slavkovský les nabízí poznávací výlety po zaniklých obcích

Slavkovský les, dříve Císařský les, se rozkládá na západě Čech mezi lázeňským trojúhelníkem tvořeným Karlovými Vary a Mariánskými i Františkovými Lázněmi.

Zemský ráj to na pohled aneb Kam do Českého ráje

Každý nějak hledá ráj a představuje si pod tímto výrazem právě to, co jemu dělá dobře. Krom soukromých však máme i jeden kolektivní - Český ráj. Každý školou prošlý výrostek, který by dostal úkol ten bájný ráj navštívit, by dnes zamířil k Jičínu.

Specialita Ústeckého kraje: Biovišňový džem od zámecké paní

Při našem ochutnávání narážíme na zajímavé lidské příběhy. Malé rodinné firmy nás provázejí poměrně často. Zejména ty, kde se tradice dědí už řadu generací. Jedno nevšední setkání nás čekalo i v Chrámcích u Mostu. Vyrazili jsme tam za biovišňovým džemem, který získal ocenění Regionální potravina Ústeckého kraje. Čekaly nás rozlehlé sady, tři stovky oveček a navíc zámeček. A samozřejmě nás vyhlíželi i „zámečtí páni“, kteří se pustili do podnikání, a docela jim to jde.

Tip na výlet: Po červené páteřní stezce Šumavy, kde můžete přespat v divočině

Letní Šumavu asi každý zná ze sedla kola a kratších procházek. Národní park se otevírá návštěvníkům ale i v noci. Na červené páteřní stezce se otevřelo sedm nouzových nocovišť, kde můžete strávit jednu noc v srdci divoké Šumavy.

Sněžka - kousek Arktidy uprostřed Evropy

Sněžka (1602 m. N. M.) je nejvyšší horou Čech a Slezska a také nejvyšším vrcholem Střední Evropy na sever od Alp. Je také naší nejchladnější horou, průměrná teplota vrcholků Krkonoš kolísá mezi 0 °C až +1 °C a sněhová pokrývka zde leží přes 180 dní v roce. To částečně odpovídá klimatickým poměrům střední hornaté části Norska a Švédska.

Velké Karlovice: za frgálem, ovcemi i mořem do nejdelší obce u nás

„Teď mě, prosím, omluvte, musím zvonit poledne.“ Mladá průvodkyně na chvíli opouští skupinu turistů, kteří v jejím doprovodu obdivovali interiér starého dřevěného kostela, a za zpěvu modlitby rozhoupá kostelní zvon. Fotoaparáty náhle zůstávají „němé“, nikdo se ani neodváží rušit křehké kouzlo okamžiku. Takové jsou Velké Karlovice.

Specialita Královéhradeckého kraje - za pohankovým a malinovým medem

To, že jsou včely ohromně pracovité, hodně chytré a mají ve svém společenstvu takřka dokonale vypracovaný řád, není asi pro nikoho žádná novinka. Simona Adamcová, která nás nechala nahlédnout do svého včelího farmaření v Rokytníku u Hronova, tvrdí, že už spoustu lidí nadchla svým vyprávěním o včeličkách natolik, že se do jejich chovu taky pustili. A nutno dodat, že jí to věříme. Takže, kdo ví, jak to s námi dopadne.