Novinky.cz v obci Sloup

Zobrazit všechny články o obci Sloup

Kam o víkendu s dětmi: Pusťte si draka nebo zasaďte strom

Předpověď na víkend vypadá zatím slibně. Pokud chcete využít hezkého počasí, můžete třeba vyrazit pouštět draky. Drakiáda se koná například pod pražským Petřínem nebo v Krkonoších ve Špindlerově Mlýně. Za netradičním programem se můžete vypravit do Nového pralesa v Libereckém kraji, kde si můžete společně s rodinou zasadit strom.

Tipy na víkend: Navštivte pivovary, ochutnejte vegetariánská jídla

O víkendu na přelomu měsíce pokračuje série vinobraní. Pokud si ovšem chcete dát od vína oraz, můžete v rámci Dnů českého piva vyrazit třeba na prohlídku do pivovaru Velké Popovice nebo Heřmanice. Nejen v Praze se pak konají nejrůznější gastronomické festivaly jako například VegeFest, Chilli Fest, Ochutnávka v podzámčí na vás čeká také v Telči.

Karlštejn o víkendu ožije vinobraním

O víkendu 30. září a 1. října odstartuje na Karlštejně a v celém podhradí XXI. Ročník Karlštejnského vinobraní. Každoroční slavnosti vína a burčáku si nenechá ujít ani císař Karel IV. Se svým doprovodem, který čítá na 300 účastníků historického průvodu.

V Krupce byla dokončena naučná stezka Po stopách horníků

Naučná stezka Po stopách horníků, která byla v rámci projektu ArchaeoMontan budována městem Krupka, je již dokončena. Infotabule jsou nainstalované, přístřešek u kaple sv. Wolfganga na Komáří vížce je připraven na první výletníky.

Hamroň, Mamlas, hejkal Pepino, veselé sochy Michala Olšiaka prozařují Žďársko

A nejen Žďársko, kde je jich asi pětadvacet. Další najdete na různých místech České republiky, ale i za hranicemi v Německu či Itálii. Rodák ze Žďáru nad Sázavou, kde má na náměstí galerii, je vytvořil z betonu a pískovce. Prvním byl Mamlas, následován Mamutem a Hamroněm.

Kunratické Švýcarsko, skalní miniměsto, o kterém se málo ví

Třebaže se Švýcarskem nemá absolutně nic společného, vžil se pro malé skalní město u Cvikova pojem Kunratické Švýcarsko. Na putování mezi skupinami skal se vychází buď z Kunratic, nebo z Drnovce, který je o pár kilometrů západněji. Naleznete tu klid, pohodu a nádhernou přírodu.

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Přírodní rezervace Soos na Chebsku evokuje měsíční krajinu

Národní přírodní rezervace Soos, vyhlášená v roce 1964, se nachází nedaleko Františkových lázní. Je známá především svými rozsáhlými rašeliništi, mokřady, mofety a minerálními prameny. Pestře zbarvenou rezervaci připomínající měsíční krajinu je možné navštívit v průběhu celého roku.

Dětenice nejsou jen oblíbené dobové hodování pod kostrou oběšence

Při vyslovení pojmu Dětenice se většině populace vybaví souvislost s vyhlášenou středověkou krčmou, pivovarem a rytířskými turnaji. Nečekanou krásu však nabídne přilehlý zámek, který jako bájný Fénix povstal z trosek a od 1. ledna roku 2000 je přístupný veřejnosti.

Krnov návštěvníky velmi příjemně překvapí nejen památkami

Krnov je městem, které mě velmi příjemně překvapilo. V okolí nádraží to nevypadá nijak valně, ale když se blížíte k centru, nejde si nevšimnout opravených domů a vil z přelomu minulého století. K tomu památky světské i církevní. Je opravena i bývalá fabrika, takže nezavrhli ani industriálie.

První vůz s hybridním pohonem lze obdivovat ve Vratislavicích v rodném domě Ferdinanda Porscheho

Léto skončilo rázně, počasí lákající k výletům do přírody zatím nepřichází, nastává ten správný čas pro návštěvy muzeí. Jednu z mnoha možností nabízí vloni otevřený rodný dům legendárního konstruktéra Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou.

Kam o víkendu s dětmi: Na jablečnou slavnost nebo do doby bronzové

První opravdu podzimní víkend nabízí pestrobarevnou plejádu akcí. Vybrat si můžete z událostí, které vás přenesou do minulosti, třeba do středověku nebo ještě hlouběji do doby bronzové, na mnoha místech se také konají Svatováclavské slavnosti nebo dožínky. Za vůní podzimu vyrazte na jablečné slavnosti na zámek Bor nebo Hostětína.

Cestou císařovny Elišky za karlštejnským pokladem

Karlštejn byl od počátku velkolepou pokladnicí, zasazenou do krásné přírody Českého krasu a poklady jsou tam ukryty dodnes. Ten pojmenovaný po hradu je naopak vystaven, ale jen do 7. ledna příštího roku. Výlet za ním si můžete zpestřit naučnou stezkou Cesta císařovny Elišky z Dobřichovic, která vede místy, kudy možná císař s královnou na Karlštejn skutečně jezdili.

Tipy na víkend: Ochutnejte hmyzí speciality, světovou kuchyni nebo víno

Podzim je už bez diskuzí tady. A k němu patří především víno, ale také jídlo, které ve stále chladnějších dnech zahřeje žaludky. A food festivalů je o víkendu skutečně mnoho. Hned dva se konají v Praze, do Teplic můžete vyrazit za pálivým chilli a třeba do Olomouce za extrémní kuchyní a hmyzími specialitami. Jedinou sportovní akcí v našem výběru jsou běžecké závody v Ostravě.

Žižkův hrad Kalich, peleš lotrovská, se po staletích probouzí k životu

Vysoko nad obcí Třebušín se tyčí skalnatý kopec, kde stál hrad Kalich Jana Žižky z Trocnova, podle hradu později psaného z Kalicha. Peleší lotrovskou ho nazval, i nedaleký hrad Panna, Žižkův úhlavní nepřítel, syn Karla IV., císař Zikmund Lucemburský.