Novinky.cz v obci Sloup
Zobrazit všechny články o obci Sloup
Temná loupežnická jeskyně, vytesaná kaple nebo had, ale i místo činu dávné vraždy jednoho hraběte, kterého neměli rádi jeho poddaní. I tak by se dal popsat výlet podzimním lesem na Kokořínsku.
Víkendu tentokrát vévodí sobotní svátek svatého Martina, jemuž je zasvěcena spousta akcí po celé republice. Víno a husí speciality ochutnáte třeba v Kutné Hoře, na hradu Radyně nebo ve Vizovicích. Vyrazit můžete i na festival dortů v hlavním městě nebo na výstavu minerálů v Olomouci.
Oslavy svátku svatého Martina dominují akcím, které se o víkendu konají. Pokud byste si s dětmi ale chtěli najít poněkud jiný program, vyrazte v Praze třeba do galerie DOX, kde si můžete z lega postavit město. Nabízí se také řada historických akcí, například prohlídka zámku s princeznou v Mníšku pod Brdy nebo návštěva doby kamenné.
Bude to akce velkolepá, začne v sobotu 11. listopadu v 11 hodin. Letošní úroda mladých vín, která se začala ve velkém prosazovat od roku 2006 s přídomkem Svatomartinská, je skvělá. Přes živlů nepřízeň na vinicích se víno vydařilo. To nejlépe posoudíte na místě nebo ve vinárničkách či búdách.
Málo známé oblasti Strakonicka, Blatenska a Horažďovicka nabízejí v průsečíku místopisných lokalit hotový ráj pro turisty, hledající méně známá místa naší krásné vlasti. Plně to platí o jihozápadu Čech, kde prakticky každá víska má své přírodní krásy, otisky stop historie i historky páchnoucí peklem.
Původní věžní hodinový stroj, který byl osazen do věžičky Městského (tehdy Záloženského) domu v Přerově v říjnu 1897, je znovu zpřístupněn veřejnosti na chodbě 2. patra přerovského zámku.
Pro mnohé utajená obec Chanovice, ležící v polovině cesty mezi Horažďovicemi a Nepomukem, překvapí nejen supermoderním dřevo zpracujícím objektem na východním okraji, ale i četností turisticky zajímavých míst v obci a blízkém okolí. Údajně se zde zastavil Žižka, a dal tak základ místní pověsti.
Venku se už ujal vlády podzim a mnohé hrady a zámky budou až do jara uzavřené. Patří k nim i zámeček Pohansko. Nachází se v Lednicko-valtickém areálu asi tři kilometry jihovýchodně od centra Břeclavi. Zajímavé pohledy i zážitky však slibuje i pouhá procházka k objektu.
Na čtvrtek připadají Dušičky, kterým předchází anglosaský svátek Halloween. Předvečeru Všech svatých se věnuje řada víkendových akcí po celé republice, třeba v ostravské zoo nebo v pražském letohrádku Hvězda. V Pečkách nedaleko Kolína na nejmenší čeká výstava modelů mašinek a železnice.
První listopadový víkend dává tušit, že zima je už za rohem. Venku je chladno, málokomu se proto chce trávit čas mimo teplo domova. Pokud se budete chtít zahřát ještě o něco víc, nenechte si ujít akce v rámci Týdne saunování, který se koná napříč Českem. A pokud chcete přičichnout k exotickým dálavám, navštivte cestovatelský festival Caminos v Karlových Varech.
Jeden z našich nejhezčích poutních areálů, barokní komplex konventu křížovníků s červenou hvězdou a kostela Nanebevzetí Panny Marie, leží nedaleko Sokolova. Obec se jmenuje Chlum svaté Máří, německy Maria Kulm, v letech socialismu (1960-1990) přejmenována na Chlum nad Ohří.
Malebná zřícenina jednoho z nejstarších hradů Českolipska, kdysi mohutného hradu Jestřebí, stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Doks. Hrad vybudoval Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Dodnes se zachoval pouze zlomek jeho rozlohy, to mu však neubralo na jeho přitažlivosti.
Jedna z našich nejnavštěvovanějších památek, novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou, otevřel novou prohlídkovou trasu. Schwarzenberské sídlo je označováno jako náš nejkrásnější zámek, jeho přestavba byla inspirována královským zámkem v anglickém Windsoru. Trasa je otevřena do 19. listopadu.
Vše najdeme jen pár kilometrů od sebe v okolí Sedlice nedaleko Blatné. Nechybí zde ani přírodní rezervace, památné stromy, studánka, nebo nádherná kaplička, připomínající přátelskou službu. Tento nenápadný kout jihu Čech je hotový ráj pro turisty, hledající méně známá místa naší vlasti.
Desítky tisíc dlouhých kostí, tisíce lebek. Jsme v kostnici, kde probíhá takzvaný druhý pohřeb. Na našem území je jich přístupných několik, většinou jde o kosterní pozůstatky po epidemiích, zejména morových, ale i o oběti válek. Největší je brněnská, kde je asi 50 tisíc pohřbených.