Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
U Hluboké nad Vltavou byla otevřena ferrata. Lezci zdolávající sto padesát metrů dlouhý skalní úsek visí přímo nad řekou Vltavou. Do konce roku se ferrata rozšíří, a stane se tak nejdelší nad vodní hladinou v celé České republice.
Snížením ceny vstupného ke zvýšení návštěvnosti: na takovou kartu aktuálně vsadili radní Kraje Vysočina u krajem zřizovaných muzeí a galerií a jejich poboček. O letošní hlavní turistické sezoně bude plné vstupné na jakoukoli z těchto adres činit pouhou dvacetikorunu, což se týká i hradů Kámen a Roštejn či třebíčského zámku.
Středočeský kraj podpoří turistický ruch vydáním poukázek na bezplatný vstup do většiny svých muzeí a galerií. Získají je návštěvníci, kteří stráví alespoň dvě noci v některém hromadném ubytovacím zařízení v regionu. Rozhodli o tom v pondělí krajští radní.
Z ochozu věže neogotického kostela svatého Jakuba přehlédnete královské věnné město Poličku a okolí. Na věž se nestoupá jen kvůli výhledu, ale hlavně protože se tu nachází rodná světnička po Antonínu Dvořákovi nejhranějšího českého skladatele - Bohuslava Martinů.
I když na první pohled vypadá architektura zámku až nevýrazně, o to větší překvapení čeká návštěvníka uvnitř, a to hned po vstupu na nádvoří, ze tří stran obklopené arkádami. Bezmála stovku sloupů s více než pěti sty reliéfy doplňuje barokní Bakchova fontána s periodicky spouštěným vodotryskem.
Do roku 1950 nesla Skalná u Františkových Lázní jméno Vildštejn, zrovna jako zdejší hrad. Komise poté rozhodla o přejmenování. Po válce hrad osídlili rumunští reemigranti a nastala doba zkázy. Hrad byl na odpis, od 80. let 20. století se začalo s jeho opravou, stojí díky soukromému vlastnictví.
V obci Jakub nedaleko Kutné Hory skončily práce na opravách místního kostela sv. Jakuba. Vše se obnovilo za použití původních tesařských postupů. Stavba z konce 12. století je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami.
Zájem turistů o národní park Podyjí na Znojemsku vzrůstá. Na šestnácti místech zaznamenávají již deset let počty příchozích sčítače umístěné na dřevěných sloupcích. Loni zaevidovaly v parku okolo 400 tisíc turistů. Za uplynulých deset let se jejich počet zvýšil o čtvrtinu.
Chebsko má návštěvníkům mnoho co nabídnout. Zajímavostí je tu spousta. Od přírodních, po ty vytvořené lidmi. Od církevních a světských staveb po měšťanské domy i selská stavení. Stavební materiál udával ráz objektů, na Chebsku byl dostatek kvalitního dřeva. Proto můžeme obdivovat hrázdění.
Na cestu do minulosti pozve projekt Archeologické léto. V jeho rámci se budou moci lidé vypravit na komentované prohlídky nalezišť po celém území České republiky, mezi nimiž budou například Dolní Věstonice, keltské oppidum Třísov, ale i vesnice zaniklé po druhé světové válce. Akce bude bezplatná.
Malou terénní vlnou by se dal charakterizovat kopec Burkovák zvaný také Hora Tábor na Bechyňsku. Jeho kóta je v nadmořské výšce 504 metry, cestou z blízkých Nemějic se nezadýcháte. Brd ten je ale kopcem velevýznamným, a to ze dvou důvodů. První jsou prehistorické nálezy, druhý náleží husitství.
Zámek Častolovice se veřejnosti letos poprvé otevře v úterý 2. června. Návštěvníci mohou přijíždět každý den od 9 do 18 hodin, kromě pondělí. Navíc mohou využít novinku letošní sezóny a zakoupit si vstupenky na prohlídku předem on-line. Prodej vstupenek v pokladně na nádvoří zůstal rovněž zachován.
Do Blatné turisté většinou vyrážejí po stopách Šíleně smutné princezny na prohlídku vodního zámku, nebo krmit daňky v zámeckém parku, ovšem v těsné blízkosti jsou i další památky. Jedna z nich se vztahuje k blatenskému právu hrdelnímu, druhá k sídlu jihočeského vladyckého rodu.
Někdejší královské sídlo po několikatýdenní odstávce znovu otevřelo brány pro veřejnost. Stovky lidí se kochají hradním areálem s rozkvetlými zahradami, vyhlídkovými altány a výstupem na věž, ale také prohlídkami interiérů a sklepení oblíbené památky. Musejí však dodržovat daná pravidla.
Karlovarský kraj zavedl bezplatný vstup do muzeí, galerií a dalších kulturních institucí zřizovaných krajem. Vedení kraje chce tak pomoci zařízením obnovit návštěvnost, přilákat nové zájemce včetně rodin s dětmi a přispět k oživení cestovního ruchu v regionu, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Vstup zdarma bude platit minimálně do 31. října.