Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Pustevny v Beskydech ve čtvrtek navštívily stovky lidí. Senioři, cyklisté, rodiny s dětmi i mladí turisté se nemohli dočkat, až spatří znovuzrozený poklad valašské architektury, Libušín, který shořel v roce 2014. O jeho prohlídky byl a je velký zájem. Průvodci se nezastavili, od 14 hodin prováděli jednu skupinu po 30 lidech za druhou.
Nejen do své hrobky, v níž jsou mumifikované ostatky bratří i slavného barona Františka Trencka (1711–1749), nejslavnějšího vězně z brněnského Špilberku, ale dokonce přímo do svého kláštera zve nyní turisty řád brněnských kapucínů.
Na zámku v Dobříši na Příbramsku skončila rozsáhlá obnova francouzského parku. Zrestaurované byly i zdejší sochy, které zdobí celý areál zámku. Opraveny jsou opěrné zdi, cesty a závlahový systém, přibyla další zeleň.
Laserové prolézačky, hry s UV světlem nebo obří Člověče, nezlob se. Nejen na to láká návštěvníky výstava Blik Blik _ Digitální hřiště v prostorách plzeňského areálu Depo2015. Interaktivní expozice cílí především na rodiny s dětmi a chce hravou formou přiblížit současné světelné, projekční i zvukové technologie.
Barokní klenot Sankt Florian leží ve stejnojmenném nevelkém městysu zhruba 15 kilometrů od Lince. Zbudován byl na místě, kde měl být dle legendy pohřben roku 304 mučedník svatý Florián. Součástí prohlídky areálu je návštěva bohaté knihovny, zdobeného mramorového sálu, podzemní krypty a kostela s varhanami Antona Brucknera.
Střední Čechy nabízejí spoustu okouzlujících příležitostí pro výlety. Na své si přijdete, ať už jste milovník české historie, obdivovatel přírody, či jen chcete vytáhnout paty z města a prohlédnout si taje české země.
Zámek v Lednici kvete. Přesněji zámecké komnaty kvetou. Jsou totiž domovem několika desítek květinových vazeb, jejichž autory jsou studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Lidé je budou moci obdivovat do konce sezony.
Devadesát tun písku dovezli na Pustevny pořadatelé dobročinného projektu Pískoles - Za les bez kůrovce. Od soboty zde budou moci obdivovat návštěvníci Beskyd pískové sochy, které v těchto dnech dokončují sochaři.
Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.
Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.
Každý rok se tisíce Čechů vydávají na letní dovolenou do Chorvatska. I letos navzdory pandemii koronaviru je opět možné vyrazit na riviéru.
Habánský sklep ve Vacenovicích odkrývá odkaz novokřtěnců na jižní Moravě. Představuje jejich osud, zvyklosti i výrobky, které po nich v obci zůstaly.
Zámek ve Slatiňanech, známý především jako hipologické muzeum, byl po náročné rekonstrukci ve čtvrtek 25. června znovu zpřístupněn veřejnosti. Zámek byl v minulosti spíše na okraji zájmu státní správy i veřejnost, vše se změnilo po roce 2001 po prohlášení za národní kulturní památku. Obnova stála 134 milionů korun.
Vedle bíloveckého zámku se během letní turistické sezony pro návštěvníky otevírají i další památky ve městě a jeho okolí, a to formou zážitkových a komentovaných prohlídek. Ty už v minulém roce probíhaly ve větrném mlýně v Nových Dvorech a vyhlídkové věži kostela sv. Mikuláše.
Přes 1,2 milionu korun věnoval Moravskoslezský kraj z rozpočtu na vybudování nabíječek elektrokol. Šlo o společný projekt s Olomouckým krajem, který investoval více než 700 tisíc korun. Možnost častějšího nabíjení má uživatelům elektrokol umožnit lépe poznat Jeseníky.