Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Kolem vchodů do pověstmi opředeného podzemí před hlavním nádražím v Brně prochází denně tisíce lidí. Jen málokdo se však za mříže, které vstupy chrání, mohl podívat. A možná i proto se o krytu pod Petrovem vyprávěly celé legendy. To se však nyní s otevřením prostor změní.
Vojenské muzeum, které může směle konkurovat i zavedeným muzejním institucím, vybudovala skupina nadšenců a milovníků historie v malé pohraniční obci Chuchelná na Opavsku. Po několika měsících restriktivních opatření se muzeum mohlo poprvé otevřít o minulém víkendu - zpřístupněno bude po celé léto vždy o sobotách a nedělích.
Pod Pražským hradem, aby ho panovník viděl, nechal zbudovat Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, vévoda frýdlantský, meklenburský a zaháňský, k tomu kníže a hrabě, generalissimus císařských vojsk, jakožto generál Oceánského a Baltského moře etc., mohutný komplex. Skvostný palác se zahradami a jízdárnou demonstrovaly bohatství nejvýznamnějšího šlechtice té doby.
Nádvořím se line vůně opékaných buřtů a krkovice, která se tu griluje na roštu. Dřevo, klacky, železný plát jsou k dispozici, menáž si přineste svoji. Jsme na Helfenburku, zřícenině nedaleko města Úštěk.
Už skoro dvacet let působí v Nasavrkách na Chrudimsku spolek Boii, který se vrací ke keltským tradicím a svátkům. Současně také postupně buduje rekonstrukci keltského oppida, inspirovanou nálezy v nedalekých Českých Lhoticích i na dalších místech v Čechách.
Barva řeky Doubravy je proměnná, břehy lemuje zelená ve všech odstínech, nyní v pozdním jaru i žlutá blatouchů či petrklíčů. K tomu šeď skal a balvanů, přes které se řeka převaluje a utváří peřeje.
Most se chystá na spuštění první sezony v areálu u stejnojmenného jezera, které vzniklo v uplynulých letech zatopením jámy po těžbě hnědého uhlí. Magistrát chystá několik novinek a vylepšení komfortu pro návštěvníky.
Mnozí znají České středohoří jen ze sedadla auta či jiného dopravního prostředku, kterým míří z Prahy na severozápad do Ústí nad Labem nebo do Německa. Krajina, v níž se odehrávají některé české pověsti, přitom nabízí víc než jen výstup na nejvyšší horu Milešovku (837 m n. M.), kterou zná každý ze školy.
Zcela nenápadný je vchod do jedné z nejhezčích pražských oáz klidu, Vojanových sadů. Brána je ve zdi ulice U Lužického semináře na Malé Straně. Ono je to s tím klidem trochu relativní. Neustále se tu ozývá křik pávů, kterých jsou tu minimálně dvě desítky.
Rudolfínská Praha bývá označována za dobu magie a alchymie. Křivule a tyglíky spolu s dýmem a záblesky, magické formulky, elixír života, kámen mudrců byly představeny ve filmu Císařův pekař. V něm byli všichni mágové soustředěni na jedno místo. Bylo tomu ale jinak, každý objevoval a bádal samostatně, pokoutné dění nesneslo konkurenci.
Jedna z dominant Strašínska, dosahující nadmořské výšky přes 800 metrů, poskytuje nejen překrásný výhled do vnitrozemí. V minulosti pravděpodobně sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí.
Z vyhlídkové a strážní věže je nádherný výhled na areál s řadou obytných domů a hospodářských stavení, ale také na blízkou baziliku ve Velehradě. Za ní téměř filmovou kulisu doplňuje hrad Buchlov střežící Chřiby. Je to skvělý zážitek, mít skanzen pro sebe.
Na trachytovém suku nedaleko Karlových Varů se tyčí rozvaliny hradu Andělská Hora. Romantiku místa trochu narušují talíře telekomunikačních zařízení, ale pokrok nezastavíš. Hrad se zvolna opravuje, záchrana je nezbytná, aby se nerozpadl úplně.
Modrá je svými aktivitami pozoruhodná obec, láká především na archeoskanzen ukazující život za Velkomoravské říše a unikátní sladkovodní a botanickou expozici Živá voda.
Kopec Velíz nad obcí Kublov na Křivoklátsku má v našich dějinách značný význam. Jméno má po pohanském bohu Velízovi (Velesovi, Velosovi).