Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Skoro nepatřičně se rozprostírá na soutoku Otavy s Volyňkou obklopen novodobou zástavbou strakonický hrad. Mohutné sídlo založené rodem Bavorů jako vodní hrad se od vzniku v 1. polovině 13. století pozvolna stalo majetkem johanitů, řád maltézských rytířů proměnil sídlo v komendu čili řádové sídlo.
Městečko Úštěk je nejmenší městskou památkovou rezervací v Česku. Nalezneme jej na severovýchodním okraji Českého středohoří, přibližně 17 kilometrů od Litoměřic. Okolí Ústeckého kraje nabízí jedinečné výhledy a nezaměnitelnou kopcovitou krajinu, která přitahuje jako magnet. A Úštěk je jedním z míst, na které se budete chtít vracet.
Vysloveně krásné jsou končiny mezi Hostěradicemi a Třebsínem na území přírodního parku Střed Čech. Dominantní pozornost na sebe strhává řeka Sázava společně se skalami vodní tok lemující, a to nejen při pohledu z několika upravených vyhlídek. Na zalesněných březích tu jsou k vidění ale i tři vodopády.
Česká republika ukrývá krásu přírody i historické památky. Mnoha takovými místy byla obdařena Morava. Přinášíme tipy na několik oblastí, které byste neměli při cestování opomenout. Nezapomínejme ale, že Morava je mnohem pestřejší a žádný výčet neobsáhne všechny její poklady.
Starobylá Chrudim se ve druhém pádu může skloňovat Chrudimi i Chrudimě. Je jedno, jaký tvar zvolíme, historické části města prohlášené za památkovou rezervaci to nikterak neuškodí.
Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.
Klid, pohoda, nádherná příroda zvláště na jaře plná květů všech barev. Na vodní hladině rybníka se zrcadlící romantický zámek, který známe z oblíbených pohádek. To jsou Průhonice, velká obec na Botiči na okraji Prahy v blízkosti dálnice D1.
Středověký hrad Rabí, jenž je zasazen do malebné pošumavské krajiny, sehrál v minulosti důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli těmto skutečnostem se často stával terčem útoků. Jan Žižka z Trocnova se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát a při bojích přišel o své druhé oko.
Karlovy Vary jsou proslulým lázeňským městem lákající na léčivé prameny a kolonády, přepychové hotely, nádherné centrum i světově známý filmový festival. Ve městě a jeho okolí toho ale můžete podniknout i mnohem víc. Přinášíme tipy na to, co podniknout nejen v centru města, ale i kde najít nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii prostřednictvím hradů, zámků a zřícenin nebo kam vyrazit na výlet do okolní přírody.
Brdská vrchovina, členité území s nejvyšším vrcholem centrálních Čech, se táhne od Prahy, zvedá se kousek za Zbraslaví, a táhne se dlouhým pásem až k obci Čížkov ležící na Plzeňsku.
Pět soch vytvořených z písku zdobí od víkendu náplavku pod Kamenným mostem v Písku. Tradiční výstava přitahuje turisty i místní, kteří mohou výtvory z písku obdivovat až do doby, než je zničí počasí.
Až k Chotěboři vede z centra Čech cesta krajinou když ne rovnou jak stůl, tak zvlněnou opravdu jen mírňoučce. Ovšem pak to ve zmíněném městě vezmete doleva ve směru na Horní Sokolovec a po pár kilometrech, či spíše stovkách metrů se nestačíte divit. Silnice se vrhá kamsi dolů, do hlubiny, klikatí se podobně jak slavná norská Cesta trollů a mezi stromy začínají vyrůstat skály.
V pátek 13. května se v areálu Dolní Morava otevírá nejdelší visutá lávka pro pěší na světě. Je dlouhá 721 metrů, jak napovídá i její název Sky Bridge 721. První odvážlivci se po jednosměrném mostě projdou v 10 hodin dopoledne, zpět k nástupnímu místu je přivede naučná stezka věnovaná místní přírodě a historii.
Dlouho byl zanedbávaný i devastovaný zámek v Červeném Poříčí stojící ve stejnojmenné obci na břehu meandrující Úhlavy. Leží asi tři kilometry od známého vodního hradu Švihova, řidiči ho většinou míjejí bez povšimnutí. Léta byl zavřený, nyní se dostává opět do kondice. Zámek postavený u nás v málo vídaném stylu saské renesance je tak rozsáhlý, že celková oprava je během na dlouhou trať.
Středočeský Kolín je spojen se jmény uměleckých osobností typu Jean-Baptiste Gaspard Deburau či František Kmoch, ale po pravdě řečeno o jeho zviditelnění se svého času postaraly i dvě osobnosti animované – možná i vy si vzpomenete na originální medvídky, kteří se potkali právě u Kolína. Kde to přesně bylo, netuším, ale pokud bych směl poradit, navrhl bych například Polepy.