Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
K Bozkovským jeskyním jsem se vydal vlakem z pražského hlavního nádraží do zastávky Jesenný. Po necelých třech hodinách jízdy, zčásti kolem hodně nesjízdné Jizery, jsem vystoupil na nádraží, jehož slávu už nic nepřipomíná.
Nové Město nad Metují je jedním z našich nejhezčích měst. Jméno Nové nosí právem, nechal ho postavit Jan Černčický z Kácova v roce 1501. Vzniklo jako nástupce nedalekého vypáleného Krčína. Ten vypálilo roku 1420 katolické vojsko a od té doby se místo nemohlo vzpamatovat.
Pražské Muzeum Karla Zemana má dvě důležité přednosti – strategické umístění v těsné blízkosti Karlova mostu a Kampy a autentický odkaz originální a nápadité osobnosti českého, bez nadsázky lze tvrdit i světového filmu. Jen málokdo nezná filmy jako Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď nebo Baron Prášil.
Liběchov u Mělníka je nejmenším městem ve Středočeském kraji a jeho křížová cesta je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Je jednou z mála poutních křížových cest ve Středočeském kraji. Za druhé světové války byl Liběchov současně hraniční obcí a po válce odtud odešla asi polovina obyvatel.
Skryt v údolí na planině nad soutokem Želivky a Trnávky se nachází jeden z našich nejstarších klášterů – Želiv.
Vrtbovská zahrada, rozkládající se nedaleko Malostranského náměstí na svahu Petřína, je po právu označována za jednu z nejkrásnějších zahrad nejen v Praze. Podílí se na tom jak její terasovité uspořádání, tak sochařská výzdoba a výhled na Hradčany a Malou Stranu.
Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.
Chlum u Třeboně se nachází v romantické krajině jihočeských rybníků přibližně 12 kilometrů od Třeboně. Městys leží u rybníka Hejtman nedaleko česko-rakouské hranice, kde najdete i bývalé zámecké sídlo Františka Ferdinand d’Este, které se stalo od roku 1925 vyhledávaným letoviskem.
Sněžka, vodopády, nádherná příroda a stejně krásné výhledy. To skýtá nejstarší český národní park Krkonoše, jenž patří mezi nejoblíbenější horská místa u nás. Vyžití region nabízí nejen v zimě, ale i v létě. Inspirujte se tipy na výlety v Krkonoších, jež podle pověsti střeží bájný Krakonoš a které byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Po dvou letech bude pokračovat obnova poutního areálu v Horní Polici na Českolipsku.
Když se řekne země tulipánů, vybaví se většině z nás Nizozemské království často nazývané jen Holandsko. Málo se ale ví, že první tulipány se pěstovaly v Královské zahradě, renesančním klenotu u Pražského hradu. Rostly i v Jelením příkopu.
Prohlídkový okruh unikátních Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku i letos v létě doplňuje výtvarná instalace. Tentokrát oživili krasové podzemí tři zástupci nejmladší generace sklářských výtvarníků: Filip Dobias, David Gábera a Jakub Petr.
Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní rekonstrukce středověkého sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.
Na Ústecku se to zříceninami jen hemží. Přibližně sedm kilometrů od Lovosic se na okraji obce Vlastislav nachází právě jedna taková. Konkrétně se jedná o komplex hradní věže s barokním zámkem Skalka. A nedaleko se na vrchu Košťál tyčí zřícenina hradu Košťálov. Pojďme blíže prozkoumat místa, která okouzlila třeba i Karla Hynka Máchu.
Barokní perla středních Čech, zámek Jemniště zažil po válce krušné časy. Když ho v restituci vraceli v roce 1995 Sternbergům, byl omšelý, nevábný. Zato nynější prohlídkový okruh sálů, pokojů a kaple má co nabídnout.