Novinky.cz v obci Škvorec
Zobrazit všechny články o obci Škvorec
Mnozí znají České středohoří jen ze sedadla auta či jiného dopravního prostředku, kterým míří z Prahy na severozápad do Ústí nad Labem nebo do Německa. Krajina, v níž se odehrávají některé české pověsti, přitom nabízí víc než jen výstup na nejvyšší horu Milešovku (837 m n. M.), kterou zná každý ze školy.
Zcela nenápadný je vchod do jedné z nejhezčích pražských oáz klidu, Vojanových sadů. Brána je ve zdi ulice U Lužického semináře na Malé Straně. Ono je to s tím klidem trochu relativní. Neustále se tu ozývá křik pávů, kterých jsou tu minimálně dvě desítky.
Rudolfínská Praha bývá označována za dobu magie a alchymie. Křivule a tyglíky spolu s dýmem a záblesky, magické formulky, elixír života, kámen mudrců byly představeny ve filmu Císařův pekař. V něm byli všichni mágové soustředěni na jedno místo. Bylo tomu ale jinak, každý objevoval a bádal samostatně, pokoutné dění nesneslo konkurenci.
Jedna z dominant Strašínska, dosahující nadmořské výšky přes 800 metrů, poskytuje nejen překrásný výhled do vnitrozemí. V minulosti pravděpodobně sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí.
Z vyhlídkové a strážní věže je nádherný výhled na areál s řadou obytných domů a hospodářských stavení, ale také na blízkou baziliku ve Velehradě. Za ní téměř filmovou kulisu doplňuje hrad Buchlov střežící Chřiby. Je to skvělý zážitek, mít skanzen pro sebe.
Na trachytovém suku nedaleko Karlových Varů se tyčí rozvaliny hradu Andělská Hora. Romantiku místa trochu narušují talíře telekomunikačních zařízení, ale pokrok nezastavíš. Hrad se zvolna opravuje, záchrana je nezbytná, aby se nerozpadl úplně.
Modrá je svými aktivitami pozoruhodná obec, láká především na archeoskanzen ukazující život za Velkomoravské říše a unikátní sladkovodní a botanickou expozici Živá voda.
Kopec Velíz nad obcí Kublov na Křivoklátsku má v našich dějinách značný význam. Jméno má po pohanském bohu Velízovi (Velesovi, Velosovi).
Brány památkových objektů se letos pro návštěvníky ještě neotevřely. Neznamená to však, že by jejich správci setrvávali v zimním spánku. Naopak. Na řadě památek se intenzivně buduje. Například na hradě Kunětická hora se připravuje nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, takzvané Jurkovičově, části hradu.
Ještě nedávno byla velká část rozsáhlé plochy na Dívčích hradech v pražských Jinonicích využívána k pěstebním účelům. Rostlo tu obilí, pěstovala se řepka. Od pondělí 19. dubna se dvacetihektarový prostor stal domovem čtyř klisen koně Převalského.
I když na hřbitově v Českých Žlebech je od roku 2014 umístěna pamětní deska, připomínající pohraničníky zastřeleného Bohumila Hasila, bratra Josefa Hasila, jednoho z takzvaných králů Šumavy, jeho tělo odpočívá na neznámém místě někde poblíž.
Devět minut jede z Masarykova nádraží vlak do stanice Praha-Kyje. Tady vystoupíte. Po zhruba půl kilometru jste u kostela, který je jedinou místní památkou.
Klášter v Kladrubech na Klatovsku prochází od loňského léta rekonstrukcí za téměř 150 milionů korun. Návštěvníci se díky tomu po jejím skončení podívají do dosud nepřístupných prostor, čekat na ně budou nové prohlídkové trasy.
V době socialismu byly kryty v Brně přísně střeženou a utajovanou záležitostí. Není divu, že o nich pak mezi lidmi kolovaly doslova legendy. Mnohé z nich však byly přitažené za vlasy jen málo. O tom se mohou přesvědčit první turisté už v letošní sezoně.
Další nápor turistů se zrušením zákazu pohybu přes okresy čeká obce i strážce v Národním parku Šumava. Větší počet lidí by měl dorazit i o víkendu, kdy má být pěkné počasí, které přeje také cyklistům.