Novinky.cz v oblasti Plzeňský kraj
Zobrazit všechny články o oblasti Plzeňský kraj
Kvůli tropickému počasí se zhoršuje kvalita vody v přírodních koupalištích. Přibývá rybníků a nádrží, kde by se lidé raději koupat neměli. Více je i vodních ploch, kde hygienici koupání zakázali. Nově nesmějí plavci například do nádrže Sedlice na Pelhřimovsku, do koupaliště Vyžlovka u Prahy nebo do Velkého rybníku v Hroznětíně na Karlovarsku. Příznivci koupání a vodních sportů však stále najdou dostatek míst, kde si mohou zaplavat beze strachu z infekce.
Jihočeský cisterciácký klášter Svatá trnová koruna, dnes zvaný Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova, založil v roce 1263 král Přemysl Otakar II. (1233 - 1278). Do vínku mu udělil vzácnou relikvii - trn z Kristovy koruny, zasazený do zlata.
Čeká vás víkend plný hudby, dobrého jídla a pití, bujaré zábavy, sportu i pasivního odpočinku. Romantické duše ocení například pozorování noční oblohy na hradu Hukvaldy, milovníci kávy se zase rádi zúčastní plzeňské besedy. Skvěle vás pak v parném dni osvěží návštěva koupaliště ve Slavkově nebo koštování piva na některém pivobraní.
Před vyplutím z tradičního počátečního místa pod vodní nádrží Lipno II na okraji obce Vyšší Brod se vodákům rozhodně vyplatí malý pěší odskok proti proudu k přírodní scenérii Čertova stěna, která je vzdálena necelé tři kilometry od pomyslné startovací čáry.
Technické muzeum v Liberci je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou historií dopravy kraje. Všem milovníkům veteránů se otevřelo před rokem a stále nabízí zajímavé novinky. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů.
Žebříček více než stovky památek spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) vede v polovině prázdnin zámek Český Krumlov, který se v prvenství dlouhodobě střídá se zámkem v Lednici. Ústav sice nemá údaje ze všech svých pracovišť, standardně se sbírají až ke konci sezóny, ale desítka nejnavštěvovanějších památek vykazuje návštěvnost vyšší, než za stejné období minulého roku.
Žebříček více než stovky památek spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) vede v polovině prázdnin zámek Český Krumlov, který se v prvenství dlouhodobě střídá se zámkem v Lednici. Ústav sice nemá údaje ze všech svých pracovišť, standardně se sbírají až ke konci sezóny, ale desítka nejnavštěvovanějších památek vykazuje návštěvnost vyšší, než za stejné období minulého roku.
Při srpnových nočních prohlídkách premonstrátského kláštera Želiv se lidé mimořádně dostanou i k historickým předmětům z klášterního depozitáře. Uvidí kupříkladu starobylou opatskou berlu, opatské kříže a prsteny. Prohlídky se budou od tohoto týdne konat každý srpnový pátek, sdělila Lenka Vacková z Opatství Želiv.
Bez roku je tomu 40 let, co zámek Valeč, kdysi skvost severozápadních Čech, zničil požár. Objekt tehdy sloužil jako dětský domov. Příčina se nevyšetřila, po ohni zbyly jen obvodové zdi. Obnova prý nepřicházela v úvahu, možností byla demolice. Nakonec zvítězil rozum, zámek se začal opravovat.
Perštejn a Šumburk – dvě zříceniny hradu vzdálené od sebe několik kilometrů. První schovaná za neprostupnou hradbou stromů nad stejnojmennou obcí. Druhá na kopci, na nějž vás čeká sice delší cesta, po které ale budete odměněni neopakovatelným rozhledem a návštěvou romantické zříceniny.
Víte, že nouzová nocoviště pro turisty v Národním parku Šumava jsou již zmapována? Seznámí vás s nimi nová publikace Vandr Šumavou, která je k dispozici ve všech informačních střediscích Správy NP Šumava. Pokřtěna byla o posledním červencovém dni.
Město Strážnice je především známé folklórními přehlídkami a slavnostmi. K zastávku tu ovšem zve i městské muzeum, skanzen pod názvem Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy a židovský hřbitov se synagogou.
Zámek Milotice, barokní perla jihovýchodní Moravy s překrásnou zahradou, nabízí návštěvníkům hned několik možností, jak strávit volný čas.
Můžete tudy jít tisíckrát, pokaždé uvidíte něco nového, něco čeho jste si při předchozím putování nevšimli. Jinak pohozený stín na skále, zbarvení stromů, kořeny. České Švýcarsko nikdy nezevšední, příroda si tu vytvořila své svatyně, chrámy, posvátná místa. Vliv člověka splynul v symbióze s okolím.
Návštěvnost Pražského hradu je v polovině prázdnin nejvyšší za poslední čtyři roky. Správa Pražského hradu odhaduje, že si jej od začátku roku do konce července prohlédlo 1,12 miliónu lidí se zakoupenou vstupenkou. Včetně těch, kdo areálem Hradu procházejí a vstupné neplatí, pak správa počet návštěvníků odhaduje k témuž datu na 3,62 miliónu. Za celý loňský rok Pražský hrad navštívilo 1,8 miliónu platících návštěvníků.