Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v Česku, se v sobotu po třech měsících otevře veřejnosti. Turisté se po 15 měsících rozhlédnou z nové dřevěné plošiny, kterou tam dala postavit obec Přední Výtoň na Českokrumlovsku. Investice byla 2,5 milionu korun, část financí pokryli dárci z Čech, Rakouska i z Německa, informoval starosta Přední Výtoně Pavel Gabriš.
Dobrý den, Teplice! Asi byste naprostou většinu současných obyvatel severočeského města zaskočili tvrzením, že se v meziválečném období říkalo jejich městu malá Paříž. A kdybychom se vrátili ještě o sto let zpět, slyšeli bychom označení salon Evropy. To dávno není pravda, ale kulturní, společenský a sportovní program městu rozhodně nechybí.
Pokud toužíte po klidném místě v přírodě, doporučujeme vydat se na území chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa, kde najdete jednu z nejkrásnějších oblastí na Chebsku. V zeleném ráji se tu ukrývá bývalá lovecká osada Kladská s přírodní rezervací Kladské rašeliny. Kromě úchvatné přírody můžeme slíbit úplné oproštění od civilizace a každodenního ruchu. Není tu totiž signál.
Na nekonečných šumavských pláních se nachází jedno z nejstudenějších a nejvlhčích míst u nás. Jde o Jezerní slať, kde je v zimě klidně i třicet stupňů pod nulou.. Pod bod mrazu však klesá teplota dokonce i během léta. Toto rozsáhlé vrchovištní rašeliniště najdeme v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou.
Kdysi to býval gotický hrad. Dnes jeho skromné, ne však nepatrné ruiny přitahují především turisty bažící po romantickém máchovském duchu. Přispívá k tomu i umístění nad Berounkou, což umožňuje pěkný výhled na řeku pod skálou. Zřícenině Věžka ale samozřejmě nechybí ani lákavé pověsti.
Čečovice leží v domažlickém okrese nedaleko Horšovského Týna a málokdo o nich slyšel. Žije tu přes sto obyvatel a asi byste tu nehledali nic výjimečného. Jenže ono „výjimečno“ tu stojí uprostřed obce a vysloužilo si status národní kulturní památky. Laikovi se určitě líbí, odborníci, historici i památkáři žasnou. Ojedinělá stavba zasvěcená svatému Mikuláši nemá na našem území obdoby. Zvenku je zajímavá, ale to hlavní se skrývá uvnitř.
Vypravme se společně za úchvatnými magickými prostory syrové gotiky, které lákají milovníky historie, kultury i filmařského umění. Návštěvníky zde pohltí příval pozitivní energie, jež z místa sálá. Lidé často popisují okolní atmosféru jako blahodárnou sílu pro psychiku. Místo s poetickým názvem Rosa coeli se nachází v Dolních Kounicích a jde o jeden z nejstarších ženských klášterů na Moravě.
Nesmírně bohatá je turistická nabídka metropole na Vltavě. Praha umí stejně tak oslnit architektonickými perlami reprezentujícími celou plejádu staletí, jako i vysloveně překvapit lokalitami, jež by člověk spíše hledal v tuzemském hornatém pohraničí. Právě „divočinám“ na území hlavního města se bude věnovat tato cesta.
Pro mnohé nejděsivější svátek roku, keltský Halloween, se konal před pár dny. Milovníci záhad, strachu a tajemné atmosféry ale mají kousek od Prahy možnost bát se celoročně. Bez pompy, bez davů a v podzimním šeru o to autentičtěji. Pánova březina, údajně nejstrašidelnější a nejtajemnější les v Čechách, opředený mnoha děsivými legendami, leží nedaleko Říčan. A bojí se v něm i zvířata.
Nymburk je malebné královské město. Typické jsou pro něj pozůstatky hradeb s řekou Labe omílající jeho břehy. Nejvíce ho proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, stejně tak jako Nymburský pivovar, který hrál hlavní roli v Menzelových Postřižinách. Nymburk je též město sportu, ve kterém trénují vrcholoví sportovci.
Oblé zalesněné vrcholy takřka na dohled metropole. Občas naježené ostrými vrcholovými skalisky, pěknými na pohled, ale umožňujícími i pohled daleký. Divoká zákoutí, jež bývala lomy, nad nimiž se opět vlády plně ujímá příroda. A také nejedno překvapení – třeba v podobě úzkého, nadmíru strmého údolí s potokem a vodopádem v barvě pomeranče. Vítejte v brdských Hřebenech.
Rozhledna Hamštejn vyrostla nad obcí Koberovy teprve loni v říjnu. Futuristická stavba s půvabným výhledem do okolí sice do oblasti láká značné množství návštěvníků, řada z nich se však podle místních ani zdaleka nechová příkladně. První narozeniny proto rozhledna oslaví v tichosti bez pořádání jakýchkoli oslav.
Český ráj snad ani není třeba představovat, jeho jméno jej totiž přesně charakterizuje. Oblast středního Pojizeří, vzdálená asi 90 kilometrů od Prahy, vyniká takovým množstvím přírodních i kulturních památek, že vybere vskutku každý. A nejlepší doba na jejich objevování je právě teď, kdy opadly ty největší letní davy a listí se barví do půvabných odstínů. Vyrazíte-li v týdnu, můžete mít ty nejkrásnější vyhlídky jen pro sebe. Kterou si vyberete?
Na zámek Stránov se vydáme do obce Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Návštěvníky láká především svým pohádkovým vzezřením. Oslňující je též výhled na zdejší viadukt, na nějž se nám naskytne úchvatný pohled již při příjezdu do obce. Prohlédnout si ho lze z jiné perspektivy i shora po vystoupání na zámeckou gotickou věž. Stránov patří rodině Šimonků, kteří se, jak je vidno, o svůj majetek starají s láskou a péčí.
Češi jsou národem turistů a rozhledny patří k nejoblíbenějším výletním cílům. Důvodů, proč navštívit zrovna tu na Salaši v okrese Uherské Hradiště, je hned několik. Skýtá krásný výhled na Chřiby, je přístupná celoročně a navíc zdarma. A pokud jste jen trochu pověrčiví, zaujme vás i její design. Konstrukce se totiž skládá ze dvou „šťastných“ sedmiček.