Novinky.cz ve městě Osečná
Zobrazit všechny články o městě Osečná
Jednou z řek, kam Češi v létě vyrážejí strávit několik dní s přáteli či rodinou na vodu, je Lužnice v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy vás po trase potkají a kde se ubytovat?
Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.
V Českém ráji, jen pár kilometrů od Turnova, leží na okraji Klokočských skal zřícenina romantického skalního hradu Rotštejn. Vyniká nejen umístěním u jedinečného skalního města, ale také iniciativou, s níž vychází vstříc návštěvníkům se smyslovým postižením. Nezapomíná ani na děti a zvířecí mazlíčky. Navíc se může pochlubit černým rytířem, který spolehlivě předpovídá počasí. Což je ve skalách lákajících blesky ceněno nad zlato.
Zurčení vody signalizuje, že cíl je již blízko. Když překročíme potok Pančava a vynoříme se z nízkého porostu, otevře se před námi široké údolí a na skalním úbočí vykoukne i jeden ze symbolů Krkonoš – Pančavský vodopád. Se svými 148 metry je tím nejvyšším v tuzemsku a vzhledem k působivé scenérii je jednoznačně i tím nejhezčím. Alespoň jednou v životě by ho proto měl spatřit každý Čech.
Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.
Češi jsou národem turistů, a není proto divu, že se u nás nacházejí vyšší stovky rozhleden. Na jednu z nejkrásnějších v Čechách, Tichánkovu rozhlednu na hoře Tábor nedaleko Lomnice nad Popelkou, se můžete vypravit celoročně 24 hodin denně. Stačí mít v peněžence ty správné mince. A za 40 korun pořídíte třeba to nejromantičtější rande při západu slunce.
Alainova věž není typickou českou rozhlednou. Stavba nedaleko Lomnice nad Popelkou zaujme jak nevšedním názvem, tak na první pohled i romantickou architekturou jako vystřiženou z pohádky o zakleté princezně. Ve skutečnosti se však váže ke smutnému osudu prince z rodu Rohanů.
Snili jste někdy o tom, vrátit se v čase a žít na zámku? Že je to nemožné? Ne tak docela. Na zámku v Liblicích se budete cítit jako šlechtici s modrou krví. Liblice jsou ideálním místem nejen pro milovníky historie a přírody, ale také pro ty, kteří se chtějí cítit alespoň na chvíli jako princ a princezna. Toto méně známé, avšak velmi krásné a klidné místo si zamilujete.
Malebnou barokní budovu obklopuje zeleň, z východu je to francouzská zahrada, k jihozápadu se táhne rozsáhlý anglický park. Interiéry zámku Krásný Dvůr pak nabízejí prohlídku osmnácti komnat s exponáty zejména z 18. a 19. století. Na krásu tedy dojde i uvnitř, stejně jako na doteky s historií a poučení o ní při prohlídce.
V Českém středohoří se kolem meandrů řeky Labe nachází mnoho krásných vyhlídek. Tentokrát je naším cílem skalnatý ostroh, který se vypíná nad pravým břehem Labe nedaleko obce Velké Žernoseky. Tato oblast je známá jako Porta Bohemica neboli Brána Čech. Ostroh je viditelný již zdaleka, dominují mu totiž tři kříže.
Město Kouřim, které je od Prahy vzdálené zhruba 50 kilometrů, asi nejvíce proslavilo natáčení seriálu Bylo nás pět. V jeho těsné blízkosti se ale nachází i zajímavost v podobě astronomického středu Evropy, jenž má památník na náměstí, a množství nevšedních historických budov. Necháte se zlákat k jejich objevování?
Šlapu po schodech, které někteří věřící během poutí zdolávali i po kolenou. Takové odhodlání v sobě sice nenacházím, ale po výstupu na Kalvárii v obci Ostré a při pohledu na v dáli se zdvíhající vrcholky Českého středohoří, musím připustit, že je tu opravdu nebesky. Nejen kvůli úchvatnému panoramatu, ale i božskému klidu, který mi v pondělním odpoledni nenarušuje žádný další návštěvník.
Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.
Písčitá stezka zvolna stoupá, už to není daleko; zvuk vody příchozího bezpečně naviguje. Takže brzy jsme na místě. Na jihovýchodním okraji Oldřichova v Hájích. Tudíž v Jizerských horách.
Milovníci historie si nově mohou prohlédnout dříve majestátní hrad Boskovice tak, jak vypadal za časů své největší slávy. Tehdy byl sídlem jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů na Moravě, a to pánů z Boskovic. Výlet do minulosti umožňuje virtuální realita, na místě někdejšího paláce si stačí nasadit speciální brýle a začíná cesta do středověku.