Novinky.cz v okrese Strakonice
Zobrazit všechny články o okrese Strakonice
Dvojice kopců svírá ve svém údolí Starý Plzenec, z jednoho vrchu na něj shlíží Karlova koruna neboli hrad Radyně, z druhého pradávná rotunda ze zaniklého středověkého hradiště. Místo opředené legendami, které lidé znali už od pravěku. Nyní minulost připomíná několik staveb a naučné stezky lemují okolí všemi směry.
Výlet na hrad Hukvaldy se rovná výpravě do oživlé historie. Alespoň tuto neděli, kdy na hrad zavítá i Mistr Jan Hus - stane se tak přesně v den jeho upálení.
Kreativní, interaktivní, poučný, kulturní i sportovní program nabízejí akce plánované na tento víkend. Děti budou soutěžit, tančit, vařit, ale i poznávat nové věci. Záleží pouze na tom, kam se je rozhodnete vzít.
Hrad Karlštejn zahájil svou hlavní turistickou sezónu, k níž patří již tradičně celá řada zajímavých projektů a kulturních akcí. Kromě velmi oblíbených nočních prohlídek je možné na hrad v létě vyrazit 7 dní v týdnu. Jako jeden z mála hradů a zámků má Karlštejn otevřeno přes léto také v pondělí.
Liberecká botanická zahrada v úterý otevřela nový pavilón pro pěstování tří druhů největších leknínových rostlin světa. Bazén a treláže v jeho pozadí jsou osázeny teprve několik dnů. Ještě nějaký čas tedy potrvá, než viktorie královská a další dva největší druhy leknínů vyrostou a rozvinou se do celé své krásy.
Po 135 schodech šestadvacetimetrové rozhledny na železnorudském Špičáku se mohou výletníci vypravit od první červencové středy, ať už pěšky, nebo lanovkou. Při dobré viditelnosti by z nové rozhledny měly být rozeznatelné dokonce i Dachsteinské Alpy.
Jména a čísla jsou nudná pro většinu dospělých, natož pro děti. Návštěvy památkových objektů jsou souhrn málo zapamatovatelných faktů, na konci už si řada návštěvníků nepamatuje, co bylo na začátku. Správa Bečova nad Teplou spustila projekt, který má srozumitelně zprostředkovat návštěvu objektu.
První prázdninovou sobotu 5. července vyjede z Prahy-Braníka parní lokomotiva Čtyřkolák na cestu do Posázaví - a to až do Kácova. Jízda má mnoho zajímavých cílů a je i zvláštní svou trasou. Po jiné trati se pak vrací domů do Prahy.
Clam-Gallasovské apartmá ve východním křídle, ale také společenský sál či pokoje zámeckého personálu zpřístupnil nově po rekonstrukci návštěvníkům zámek Lemberk na Liberecku. Prohlídka zájemce provede různými obdobími zámku, počínaje gotickými základy.
182, 183, 184… 194! Po vystoupání bezmála dvou set schodů až do výšky 36 metrů vám odměnou bude netradiční oživená prohlídka rodné světničky světoznámého hudebního skladatele, jenž se nachází na věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde vás přivítají sourozenci Marie a Bohuslav Martinů osobně.
Turisty, kteří si z výletů rádi odnášejí silný zážitek, možná přivábí festival 6 týdnů baroka. Ten o prodloužených víkendech zavede návštěvníky Plzeňského kraje do více než dvaceti barokních památek, kde je bude čekat nejenom prohlídka.
„Vkusné pyžamko, nebo noční košilku? Čepici s bambulkou, či raději elegantní čepeček vroubený krajkami?“ váhají návštěvníci Vlastivědného muzea v Šumperku. Při rozhodování jim pomáhá pohled do velkého dobového zrcadla, díky němuž s rozvahou vyberou vhodný oděv a vyrazí v něm do Výstavní síně.
Klášter v Teplé vznikl ze strachu z moře. Zřejmě je to pouze pověst. Každopádně český šlechtic Hroznata, který se měl zúčastnit třetí křížové výpravy, z ní vycouval. Došlo mu, že se ze Svaté země nemusí vrátit, a zkrátka doma je doma. Trochu tím namíchl papeže, takže se vykoupil založením kláštera.
Jeden z našich nejpůvabnějších a nejmalebnějších zámků najdeme mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Patří k těm objektům, které se těší právem velkému zájmu návštěvníků, a pouhý pohled na ve vodní hladině se odrážející siluetu malého vodního zámku dává tušit, že přemnoho krásy ukrývá i uvnitř.
Za zdravím, ale i poznáním krajiny rybníků a dobrého vína se vydáme v následujících okamžicích. Jako dopravní prostředek zvolíme kolo.