Novinky.cz ve městě Kdyně
Zobrazit všechny články o městě Kdyně
Český a moravský venkov bude připomínat hlavní expozice jubilejního 20. ročníku podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc. Výstavy se od 1. do 4. října v areálu Výstaviště Flora zúčastní 153 pěstitelů z řad profesionálů a zahrádkářů z celé země. Podzimní Floru tradičně doprovodí zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů Olima.
V nenápadném klasicistním domě ve Vyšehradské ulici sídlí teprve rok Muzeum nočníků a toalet, které se do Prahy přesunulo z třebotovské tvrze. Tam také před lety při její rekonstrukci začal příběh sběratelů, manželů Jana a Renáty Sedláčkových.
V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem skončily nákladné opravy. Rekonstrukce památkově chráněných objektů se zdržela o devět měsíců. O prodlouženém víkendu mají lidé možnost si opravené stáje i další objekty prohlédnout. Hlavní sezóna začne příští rok na jaře. Informoval o tom ředitel hřebčína Jiří Machek.
Zoo Děčín má pro návštěvníky nové lákadlo. V areálu se podařilo odchovat vůbec první mládě mravenečníka velkého. Váží zhruba 1,3 kilogramu a má se čile k světu. Jeho rodiče, samice Goya a samec Ferda, v zoo žijí už několik let.
Podzimní prodloužený víkend přináší nepřeberné množství gastronomických zážitků. Pivo, víno, burčák a dokonce také pálenky potečou proudem. Pozadu ale nezůstává ani sportovní program.
Už jste někdy byli na Radhošti? Výlet z horského střediska Pustevny na bájnou horu tyčící se na pomezí Zlínského a Moravskoslezského kraje patří k tomu nejhezčímu a zároveň i nejsnáze dosažitelnému, co mohou turistům nabídnout Beskydy.
Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.
Jede Kudrna okolo Brna je mezinárodní pochod a setkání turistů, které letos připadlo na poslední zářijový víkend. Jedná se již o 46. ročník této akce.
Televize, pohádky a komedie nebo nějaké to dobré jídlo? Více než čtyři pětiny obyvatel považují za důležité slavit Den české státnosti 28. září známý i jako svátek sv. Václava, což vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) – ale jak lze svátek vlastně strávit?
Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.
Muzeum Komenského v Přerově vystaví část jedinečné kolekce pohlednic města, kterou získalo loni v dubnu. Muzeum ji tehdy odkoupilo od dědiců přerovského sběratele a patriota Jiřího Hlouška. Sbírka čítá více než 4000 pohlednic a podle pracovníků muzea mezi nimi nechybějí ani cenné exempláře.
Do daleka září barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži poblíž Vysokého Mýta. Založila ho přezbožná Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Viléma Slavatu z Košumberku. Byla to velmi ortodoxní katolička.
Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítá první návštěvníky příští čtvrtek. Expozice obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla vytvořena v čerstvě opraveném zámečku.
V Malé Morávce a její místní části Karlov pod Pradědem o víkendu 19. a 20. září provoní sály restaurací řízky všeho druhu. Tradiční vepřové, kuřecí či krůtí, ze zvěřiny, ryb, sýrů i zeleniny. Věhlas místního Festivalu řízků sem přivede jistě stovky zájemců.
Od druhé poloviny září si mohou sluchově postižení spoluobčané vyzkoušet novou službu – průvodce po Květné zahradě v Kroměříži pro neslyšící. Tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce je pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab kroměřížského Libosadu.